– Szef rządu powiedział, że ma dosyć sporów i w czwartek zostanie podjęta decyzja, a tym samym zakończona dyskusja na ten temat – mówił jeden z członków rządu.

Gras potwierdza - jurto rząd zajmie się reforma emerytur, wszystko zależy od premiera

"W czwartek na posiedzeniu rządu odbędzie się dyskusja dotycząca OFE, podsumowująca debatę, która toczyła się w rządzie i pomiędzy ekspertami. Posiedzenie rządu będzie w całości poświęcone tej sprawie" - powiedział Graś.

Jak dodał, premier - po dyskusji na posiedzeniu rządu - podejmie decyzję, co dalej z reformą emerytalną i OFE a także jak kwestia OFE będzie procedowana.

Graś pytany o to, który wariant reformy emerytalnej zostanie wybrany, powiedział: "Decyzja należy do premiera, przedstawi ją w czwartek".

Rada Gospodarcza proponuje zmniejszenie składki do OFE

W zeszłym tygodniu Rada Gospodarcza zaproponowała trwałe zmniejszenie składki przekazywanej do OFE z obecnych 7,3 proc. do 2 – 3,5 proc. Z kolei ministrowie pracy i finansów Jolanta Fedak i Jacek Rostowski chcą zmniejszenia składki, jej zawieszenia lub zastąpienia obligacjami emerytalnymi. Szef komitetu stałego Michał Boni opowiada się za tym, by 2,3 proc. składki było przekazywane w obligacjach emerytalnych. W gotówce do OFE trafiałoby 5 proc. składki.

Swój pomysł na OFE przedstawiło PJN. Proponuje podniesienie obowiązkowej składki na ZUS do 14 proc. i dobrowolność ubezpieczeń w OFE. Dziś składka emerytalna wynosi 19,52 proc. – do ZUS trafia 12 proc., a do OFE 7,3 procent.

Fedak: rząd może ograniczyć przekazywanie środków do OFE

Minister pracy Jolanta Fedak przypuszcza, że rząd na czwartkowym posiedzeniu - w ramach walki z rosnącym deficytem budżetowym - zgodzi się na ograniczenie środków przekazywanych do Otwartych Funduszy Emerytalnych.

"Wszyscy ministrowie i większość ekonomistów zgadza się, że rosnący deficyt jest groźny, a OFE wprost to generują" - mówiła w środę Fedak w TVN24.

Jej zdaniem są różne możliwości rozwiązania tego problemu. Wskazała, że np. w Estonii zdecydowano się wstrzymać czasowo przekazywanie środków do OFE. "Można albo czasowo je wstrzymać, albo na stałe ograniczyć ich wysokość" - mówiła Fedak.

Minister przypuszcza, że polski rząd zdecyduje się na to drugie rozwiązanie. "W tym kierunku idą też propozycje Rady Gospodarczej przy premierze" - zauważyła.

Obecnie do OFE przekazywanych jest 7,3 proc. pensji pracownika. Wśród propozycji przedstawianych przez minister Fedak czy dyskutowanych przez Radę Gospodarczą przy premierze jest pomysł, by do OFE trafiało tylko 3 proc. pensji.

Rządowe plany w sprawie OFE

Obecnie do OFE przekazywane jest 7,3 proc. pensji pracownika. Wśród propozycji przedstawianych przez minister Fedak czy dyskutowanych przez Radę Gospodarczą przy premierze jest pomysł, by do OFE trafiało tylko 3 proc. pensji.

Na początku grudnia premier Donald Tusk zapowiedział, że rząd jest "blisko uzgodnienia takich zmian w systemie emerytalnym, by przyszli emeryci mieli pewność, że ich składki są bezpieczne". Dodał, że projekt finansowania części emerytury w II filarze zostanie wypracowany do końca roku.