– Polskich firm i rodzin nie stać na dłuższe świętowanie. Staniemy się mniej konkurencyjni i atrakcyjni dla inwestorów – komentuje Grażyna Spytek-Bandurska, wicedyrektorka Departamentu Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy PKPP Lewiatan.

Ustawa choć wprowadza nowy wolny dzień 6 stycznia, to jednocześnie znosi obowiązujący do tej pory przepis o konieczności oddawania pracownikom dnia wolnego za święto przypadające w sobotę. Jednak zdaniem pracodawców nawet taki zapis nie łagodzi skutków skracania czasu pracy dla firm. Zdaniem Lewiatana kolejny dzień wolny zmniejszy roczną sprzedaż dóbr i usług o ponad 4,2 mld złotych, a to może oznaczać, że CIT czy VAT wpływające do budżetu mogą być niższe nawet o 370 mln zł. Pracodawcy argumentują, że Polska już obecnie zalicza się do krajów o największej liczbie dni świątecznych w roku. I jesteśmy powyżej średniej unijnej, która wynosi 9,6 dnia. Jednak wniosek do trybunału dopiero powstaje i nie wiadomo, naruszenie którego artykułu konstytucji zamierzają skarżyć pracodawcy.

Zaskoczony wnioskiem jest poseł PO Jacek Krupa. – Ocenimy go, gdy będzie gotowy. Szukanie uzasadnienia gospodarczego mija się z celem, bo to nie może być podstawą uchylenia ustawy – mówi.