Szpitale tracą na pacjentach bez ubezpieczenia

autor: Dominika Sikora29.12.2010, 03:00; Aktualizacja: 29.12.2010, 14:08

Szpital nie może odmówić leczenia tylko dlatego, że pacjent nie ma ubezpieczenia i nie można ustalić jego tożsamości. Ani NFZ, ani resort zdrowia nie chcą jednak płacić im za udzielone świadczenia. Placówki kierują sprawy do sądów.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (10)

 • aasssddd(2013-06-06 13:18) Zgłoś naruszenie 00

  ale co, nadmiar gotówki masz, że tak się rwiesz do opłacania, koleżki? A tym co tak na pijaków narzekają..alkoholizm nie jest odzwierciedleniem charakteru człowieka tu w domyśle, że każdy pijak (to złodziej) to leń i cwaniak który się koncentruje tylko na jednym tzn. jak tu nie pracować, żeby mieć więcej czasu na picie. Znam takich co pracują po 10-12 godzin żeby mieć więcej wódki od tego co w bramie stoi i kierownikuje przechodniom bawiąc słabym ******** a ii plotę z dzielnicy sprzeda chętnie za 2pln/y co na piwko będą / bo jak już ma tak stać to chociaż nie o suchym pysku. A tak poważnie, alkoholizm to choroba a nie sposób na piękne życie w dobrobycie, tym bardziej że alkohol nie warunkuje obojętności na pracę, bo i ową wykonujący też potrafią chlać w robocie no i po robocie, bo ich stać ale czy to ich już usprawiedliwia bo podatki płacą..a na co, na leczenie marskości do końca życia..że niby uzbierał podatkując przez całe życie na wygodne szpitalne wyro i sztab ludzi, sprzętu, 3 posiłki z podwieczorkiem itp itd w oczekiwaniu na nową wątrobę. Czy ten człowiek przez dziesiąt lat pracując za najniższą krajową(adekwatna składka zdrowotna) uzbierał na to wszystkie koszty składowe opieki, że przez 10 ostatnich lat swojego życia, żyje i tak za nasze bo oszczędności brak..poszły w gardło, a uskładana wirtualna kupka kasiorki, kończy się w pierwszym roku leczenia. Także alkoholizm, bezdomność, zaburzenia psychospołeczne nie można zestawiać z lenistwem tj jedynym czynnikiem stanowiącym o statusie bezrobotnego czyli lenia, a że leń społecznie jest odbierany jako ktoś zbędny jak czasem bywa balast na statkach, więc za burtę go, dobijmy go, wywieźmy do lasu dajmy motyke i aspirynę na mroźne dni i z głowy problem, te 150pln ubezpieczenia od urzędu, będzie w sam raz na premie urzędasów z urzędów pracy, już w tedy pustych, więc dumnych z zasług czyli braku tych leniwych petentów co cały zasiłek przez te pół roku braki i przepijali w pierwszy tydzień czekająć aż ktoś się nimi zajmie, czyli da robotę taką byle do biletów nie dopłacać w drodze do tej upragnionej, za 1.500 netto bo na czarno, a niestety tu jest ta prawdziwa dziura ale to już inna historia..

  Odpowiedz
 • wiolka(2012-05-06 21:24) Zgłoś naruszenie 00

  witam niewiem co robic znajomy przebywa w miejscowosci jako bezdomny dzis zabrali go do psychiatryka niewiem kto ma za niego zapłacic czy czeba gdzies to zgłosic niewiem burmistrz czy wójt

  Odpowiedz
 • XXX(2011-08-16 04:04) Zgłoś naruszenie 00

  Te, podatnik, jak im zazdrościsz to się zamień z którymś.

  Odpowiedz
 • max(2011-01-11 13:30) Zgłoś naruszenie 00

  Jeżeli pracujesz i otrzymujesz dochody, nawet niewystarczające na przeżycie to jesteś ubezpieczony. Jeżeli zachorujesz to możesz stracić pracę i nie być ubezpieczony i nie możesz być leczony. Czyli będąc zdrowym opłacasz składki z których nie możesz skorzystać będąc chorym i umierasz. To absurd. To nie państwo tylko mafia pobierająca haracz za możliwość życia.

  Odpowiedz
 • Andrzej(2010-12-29 17:38) Zgłoś naruszenie 00

  A może by tak wprowadzić obowiązek posiadania polisy ubezpieczeniowej dla starających się o wizy gwarantowanej przez polskie towarzystwo ubezpieczeń działającej również w przypadku nielegalnego przedłużenia pobytu. W przypadku ruchu bezwizowego umowy powinny gwarantować zapłatę przez własne państwo a następnie ściąganie tej należności od własnych obywateli. Podobnie w przypadku niemożności ustalenia tożsamości i odmowy zapłaty szpital powinien mieć prawo wezwania policji celem ustalenia danych pacjenta. Trzeba tylko chcieć.

  Odpowiedz
 • Podatnik(2010-12-29 16:15) Zgłoś naruszenie 00

  konstytucja gwarantuje też równośc wobec prawa a nie, że jeden płaci a reszta pasożytuje bo woli sobie wódeczke pić w melinie! Jesl ijestescie tacy dobrzy jak się deklarujecie to może przekażcie swoje pieniądze na stworzony przez WAS fundusz leczenia osób nieubezpieczonych i nie wymagajcie by inni na nich łożyli, bo to jest zwykłe okradanie ludzi. Jest mase fundacji, noclegowni itp, gdzie można się zgłosić i otrzymać pomoc, ale to trzeba chcieć się zmienić, iśc do pracy i zyć uczciwie a nie być bezdomnym bo prawie wszyscy bezdomni są nimi z własnego nieprzymuszonego wyboru. Wszyscy tacy biedni, ale na alkohol i prapieroski to mają...

  Odpowiedz
 • ada(2010-12-29 15:38) Zgłoś naruszenie 00

  Tym co machają tak konstytucją to pewnie nieroby nie pracujące i żyjace na cudzy koszt. Nic nie ma za darmo . Zawsze ktoś musi zapłacić . Nie jest to rząd tylko my społeczeństwo które płaci podatki i zusy. Im sobie wczesniej uswiadomimy , że dla nierobów nie ma miejsca w społeczeństwie i należy ich nauczyć wychodzenia rano do pracy a nie do mopsu tym lepiej.

  Odpowiedz
 • Klemens(2010-12-29 14:04) Zgłoś naruszenie 00

  Słusznie czynią zarówno NFZ jak i minister zdrowia,że nie chcą płacić ze swoich budżetów za leczenie chorych nie posiadających ubezpieczenia.Postuluję od dawna aby za leczenie wymienionych płaciły samorządy z własnych środków.I niech sobie potem dochodzą zwrotu wyłożonych pieniędzy.To ich rola a nie szpitali.Trzeba to tak zapisać w ustawie.Albo kosztami obciążać budżety marszałków województw.NFZ nie jest instytucją charytatywną.Utrzymuje się wyłącznie ze składek. To samo dotyczy leczenia skazanych,podejrzanych czy obcokrajowców.Kosztami należy obciążać poszczególne resorty a nie kasę chorych.

  Odpowiedz
 • oko(2010-12-29 13:19) Zgłoś naruszenie 00

  kłania się konstytucja PZECZPOSPOLITEJ !

  Odpowiedz
 • ~sepuk'u(2010-12-29 08:08) Zgłoś naruszenie 00

  Każdy Polak JEST UBEZPIECZONY, bowiem gwarantuje dostęp do leczenia Konstytucja. Wymaganie dokumentów "ubezpieczenia" jest nielegalne i podpada pod Trybunał Stanu, albo... pod Strasburg

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane