Seniorzy z Trójmiasta i Łodzi mogą do końca 2012 roku założyć bezpłatne konto w Banku Handlowym lub Pocztowym. ZUS chce, aby za kilka lat takie konto miał prawie każdy emeryt.
Od końca października w Łodzi i Trójmieście jest realizowany program pilotażowy, który ma na celu zachęcanie emerytów do zakładania kont bankowych. W oddziale gdańskim i jego dwóch inspektoratach dyżuruje przedstawiciel Banku Handlowego (BH), a w Łodzi Banku Pocztowego. Emeryci mogą podpisać z nimi umowę na założenie rachunku bankowego w ZUS. Jak sprawdziliśmy, na razie na założenie konta zdecydowało się 800 emerytów z Łodzi. W Trójmieście jest podobnie.
– Emeryci praktycznie codziennie pytają w oddziale o możliwość założenia konta. Informacje na ten temat otrzymali na piśmie od ZUS, a także niektórzy mogą ją uzyskać od listonosza, który przynosi im co miesiąc do domu emeryturę – mówi Ewa Pancer.
Dodaje, że w oddziałach i inspektoratach są także plakaty i ulotkami promujące zakładanie kont.
Magdalena Ossowska-Krasoń z Banku Pocztowego także jest optymistką.
– Liczba emerytów, którzy założą konto, będzie większa. Seniorzy często potrzebują dużo czasu na podjęcie decyzji, przecież mają jeszcze czas do końca 2012 roku – mówi Magdalena Ossowska-Krasoń.
ZUS promuje zakładanie kont wśród emerytów, bo dzięki temu może zaoszczędzić. Obecnie prawie co drugi (46 proc.) z nich otrzymuje świadczenie przelewem. Pozostałym pieniądze dostarcza listonosz. ZUS tylko w tym roku zapłaci za to poczcie 290 mln zł.
Inicjatywa ZUS-u realizuje zalecenia rządu. Ministerstwo Finansów (MF) ze Związkiem Banków Polskich przygotowało Program Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego w Polsce na lata 2010 – 2013. Zgodnie z nim obrót bezgotówkowy należy upowszechniać m.in. wśród osób, które ukończyły 65 lat.
4,98 mln osób pobrało emeryturę w listopadzie 2010 r.