OFE zapowiadają walkę z premierem o składkę emerytalną

autor: Grzegorz Osiecki, Aleksandra Kurowska17.12.2010, 03:00; Aktualizacja: 17.12.2010, 10:40

Towarzystwa emerytalne (OFE) grożą, że jeśli rząd zmieni im składkę, będą się skarżyć do Trybunału Konstytucyjnego. A decyzję premiera w tej sprawie poznamy prawdopodobnie w przyszłym tygodniu.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Komentarze (22)

  • zxc(2010-12-18 20:03) Zgłoś naruszenie 00

    zorganizujcie akcję zasypywania emailami posłow w danym dniu o dnaje porze,żeby próżniaki uchwalwli 40 lat pracy składkowej i emerytrura

    Odpowiedz
  • Bilobil(2010-12-17 08:42) Zgłoś naruszenie 00

    Zapraszam na mój blog "Tajenice OFE" na onecie.

    Odpowiedz
  • Bolek_1950(2010-12-18 22:12) Zgłoś naruszenie 00

    Real 1953!!! Co ty bredzisz! 57 lat, już powinieneś mieć trochę rozumu! OFE okradło Cię z 30% Twojej emerytury! Dodatkowo, emerytura z ZUS jest waloryzowana, a z OFE - nie jest! Za 10 lat zapomnisz, że z OFE coś ci się należało, tak, jak prywatni emeryci z PZU musieli zapomnieć: zamiast 3000 dostali 30 groszy! W ciągu ostatnich 11 lat reformy średnia pensja wzrosła z 1200zł do 3400zł!!! Podobnie wzrosła emerytura z ZUS. Mam pisać dalej? Otwórz oczy! To my w 1999r mieliśmy prawo nabyte do emerytury z ZUS, liczonej z najlepszych 10 lub 20lat, i zostaliśmy obrabowani "solidarnościową" reformą!

    Odpowiedz
  • Real 1953(2010-12-18 18:02) Zgłoś naruszenie 00

    W sprawach emerytur mundurowych władza bredzi o obowiązku uszanowania praw nabytych. Stroi się w piórka praworządnych i prawomyślnych. A ja się pytam jak to jest w przypadku planowanych zmian dotyczacych składek OFE. Czy zmainy dotyczyc bedą dopiero tych co zaczną pracować po wprowadzeniu tych zmian czy też i obecnie pracujących. Panie premierze a co z pańskimi zasadami o konieczności uszanowania praw nabytych ? Czy te Pana zasady są zasadami uniwersalnymi czy tylko zawężonymi na użytek ukłonów wobec służb mundurowych ? Oczywiście pytanie było retoryczne , odpowiedź znam , dał się Pan już przecież poznać jako wzór hipokryty .
    Nie wstyd Panu ?

    Odpowiedz
  • zxc(2010-12-17 19:45) Zgłoś naruszenie 00

    Może zapewnią emerytowi po 20 latach 7/19 tego co wyliczy ZUS.Jeżeli nie są w stanie-można przejść do ZUS. Wtedy skruszeją.

    Odpowiedz
  • agata(2010-12-17 15:26) Zgłoś naruszenie 00

    Lewicka to może grozić Trybunałem, śmiech na sali. Premier powinien to Towarzystwo Wzajemnej Adoracji rozgonić na 4 wiatry. A to kobieta ma tupet, już się boją, że im odetną dopływ do koryta. Z jednej strony grozi Tuskowi, a zdrugiej chce iść na kompromis.
    Panie premierze Tusk tylko dobrowolność w wychodzeniu z OFE, obniżenie składki od zaraz. Wolę aby moje pienidze dostał jakiś obesny emeryt niż pasibrzuch z OFE i piszący pod nie ustawy co niektórzy jck Boni.

    Odpowiedz
  • baca(2010-12-17 15:30) Zgłoś naruszenie 00

    OFE najdroższy system ememrytalny na świecie !

    Odpowiedz
  • składkowicz(2010-12-17 14:21) Zgłoś naruszenie 00

    przepędzić ZŁODZIEJA - OFE - na cztery wiatry! To złodziej naszych pieniędzy!
    Naszą składką emerytalną ma zarządzać ZUS!

    Odpowiedz
  • bibi(2010-12-17 12:42) Zgłoś naruszenie 00

    Lewicka najpierw jako prezes ZUS nauczyła się doić przyszłych emerytów i od tego źródła wołami jj nie odciągniesz, jak wszystkich od koryta.

    Odpowiedz
  • wasyl(2010-12-17 08:49) Zgłoś naruszenie 00

    Przyjęciu unijnej waluty przez Słowację towarzyszyły huczne uroczystości państwowe z udziałem licznej delegacji z brukselskiej centrali. Panował powszechny optymizm. Dzięki euro Słowacja miała mieć swój gospodarczy cud. - Uważam, że zarówno w krótkiej, jak i w dłuższej perspektywie możemy spodziewać się korzystnego wpływu euro na słowacką ekonomię - oceniał rozentuzjazmowany wiceminister finansów Słowacji Frantis˙ek Palko. Przez długi czas naszych południowych sąsiadów podtrzymywał na duchu polski minister finansów Jean-Vincent "Jacek" Rostowski, który wytrwale zapewniał, że rezygnacja z prawa do emisji własnej waluty daje "same korzyści". Jednak zapowiadany cud nie nadchodził... Krnąbrni Słowacy już kilka miesięcy temu zrezygnowali z niektórych "korzyści", jakie dawała im przynależność do strefy euro. Odmówili dokonania wpłat na fundusz pomocy dla bogatszych krajów z obszaru wspólnej waluty! A i na tym nie koniec. - Najwyższy czas, by Słowacja przestała wierzyć w to, co mówią przywódcy strefy euro, i przygotowała plan B. Czyli ponowne wprowadzenie słowackiej korony - stwierdził przewodniczący słowackiej Rady Narodowej Richard Sulik. Nie minęły jeszcze 2 lata od czasu, gdy nasi południowi sąsiedzi wprowadzili u siebie wspólną walutę europejską. Na razie nie wiadomo, kiedy będą mogli się z nią pożegnać

    Odpowiedz
  • Emerytury 30% góra 40%(2010-12-17 08:28) Zgłoś naruszenie 00

    Czyli jak w treści artykułu.

    Zarabiasz 1200...to dostaniesz 400zł emerytury.

    A takich z takimi zarobkami są miliony. Jak bedzie wyglądała ich starość.
    Czy opłacą czynsz i ile zostanie im na 'zycie'.

    Odpowiedz
  • &(2010-12-19 17:50) Zgłoś naruszenie 00

    ...a na Węgrzech OFE nie zaskarżyło premiera do Trybunału :)

    Odpowiedz
  • OFE się obudziły(2010-12-17 08:08) Zgłoś naruszenie 00

    Gdzieś był przedruk stanowiska OFE. Ale to co tam podano to nie nadaje się do publikacji bo mozna sie rozpłakać nad losem jaki nas czeka juz wkrótce.

    Ogólnie można nazwać to w skrócie kursem Titanica na górę lodową. zadne z z działań juz na nic sie nie zdadzą. Za daleko poszły sprawy.

    Ten ruch z OFE nie jest po to by system naprawić (bo na to za późno) tylko by pociągnąć jeszcze przez rok czy dwa.

    Odpowiedz
  • Samson III(2010-12-17 07:21) Zgłoś naruszenie 00

    Zarządzający OFE. Ta wasza walka o składkę, dobrze dla waszych klientów nie wygląda. Co innego gdybyście chcieli wpłynąć, na określone zmiany, kosztem
    obniżki składki. Np. na zwiększenie dywersyfikacji narzędzi finansowych, w jakich lokowane są składki, w postaci zwiększenia możliwości inwestowania, na rynkach finansowych, poza Polską i w np. inne bezpieczne obligacje komunalne, lub samorządowe np.bogatych miast, europy zachodniej. A tak uważam, że premier ma więcej racji. Kto mało daje (jak widać z GUS, chociaż wartością samą w sobie, jest ta nasza mała dywersyfikacja, pomiędzy OFE i ZUS) ten może mało oczekiwać. I dotyczy to zwłaszcza zarządzających polskimi OFE - jak się okazuje, BEZ WYJĄTKU.

    Odpowiedz
  • chamberlain(2010-12-17 06:55) Zgłoś naruszenie 00

    Bezczelność!!! W Wielkiej Brytanii fundusze maksymalnie pobierają prowizję 0.3 %, w Polsce 7 %. To znaczy: 2333% więcej. Tak, tak: dwa tysiące trzysta trzydzieści trzy procent więcej. I tak jesteśmy czesani od 10-ciu lat. A minister Boni fundusze broni. Wnioski wyciągnijcie sami...

    Odpowiedz
  • Trzeba glosowac na Polakow,a nie bandziorow. Kroni(2010-12-19 16:49) Zgłoś naruszenie 00

    Coz mozna sie spodziewac PO sprzedawcach i likwidatorach Polski.Trzeba isc do glosowania i wybierac patriotycznych Polakow,a nie zdraj/cow PO germansko-sowieckich wylizanych dupkach.

    Odpowiedz
  • klęska okradanego pracownika(2010-12-18 18:57) Zgłoś naruszenie 00

    komisja polityki społecznej---jeszcze obraduje na temat kąsania spracowanych osób.???.podejrzewam że znowu utajnia się posiedzenia jak za komuny.Natomiast ludzi z długim stażem lepiej za obniżone pogrzebowe zakopać niż ułatwić im życie na starość..

    Odpowiedz
  • Sylwia(2010-12-18 15:28) Zgłoś naruszenie 00

    Ofe powinno być DOBROWOLNE!!! Pozwólcie ludziom, którzy dobrowolnie (w bezczelny sposób zostali oszukani przez ministra, premiera i inn.) wrócić do ZUS

    Odpowiedz
  • tojestpolskawłasnie(2010-12-19 14:22) Zgłoś naruszenie 00

    lżycie na ofe , ale z 22% a od nowego roku 23% podatku rządzących rozliczać nie chcecie? drogi nieodśnieżone zimą, subwencje dla partii na wywieszanie swych podobizn na płotach i nieadekwatne pensje prezydentów czy wójtów to jest w porządku ...

    Odpowiedz
  • piotr(2010-12-19 19:05) Zgłoś naruszenie 00

    Niech Tusk z Fedakową wezmą się za mundurówki,wymiar sprawiedliwości i księży a odczepi się od OFE bo to są pieniądze obywateli a nie rządu.
    ZUS to studnia bez dna więc czas by ten twór zlikwidować i niech obywatele decydują czy chcą na starość mieć emeryturę w dowolnym funduszu.

    Odpowiedz