W myśl stanowiska Ministerstwa Finansów pracownikom likwidowanych zakładów budżetowych samorządowych oraz gospodarstw pomocniczych samorządowych jednostek budżetowych przysługuje prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2010 r.
Z końcem roku (31 grudnia 2010 r.) zakończeniu ulega likwidacja gminnych, powiatowych i wojewódzkich zakładów budżetowych prowadzących działalność w zakresie innym niż określony w ustawie z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (art. 87 ust. 1 pkt 2 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. Przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych; dalej – przepisy wprowadzające). Odpowiednie zmiany zostały wprowadzone także do ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (dalej ustawa o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym).

Zmiana przepisów

Do końca ubiegłego roku, zgodnie z brzmieniem art. 1 ust. 2 pkt 3 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym, przez pracowników jednostek sfery budżetowej należało rozumieć pracowników samorządowych jednostek budżetowych, zakładów budżetowych, gospodarstw pomocniczych jednostek budżetowych prowadzących gospodarkę finansową na zasadach określonych w ustawie o finansach publicznych z 2005 roku.
Od nowego roku na skutek zmiany art. 1 ust. 2 pkt 3 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym, dodatkowe wynagrodzenie roczne przysługuje jedynie pracownikom takich jednostek budżetowych, zakładów budżetowych, gospodarstw pomocniczych jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych, które prowadzą gospodarkę finansową na zasadach określonych w ustawie z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. nr 157, poz. 1240, z późn. zm.). Obecnie przez określenie pracownicy jednostek sfery budżetowej rozumie się pracowników:
● państwowych jednostek sfery budżetowej, dla których środki na wynagrodzenia są kształtowane na podstawie odrębnej ustawy,
● zatrudnionych w urzędach organów władzy publicznej, kontroli, ochrony prawa oraz sądach i trybunałach, wymienionych w art. 139 ust. 2 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz.U. nr 157, poz. 1240),
● samorządowych jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych prowadzących gospodarkę finansową na zasadach określonych w ustawie wymienionej w pkt 2,
● biur poselskich, senatorskich lub poselsko-senatorskich oraz klubów, kół albo zespołów parlamentarnych.
Pojawiły się interpretacje, że za 2010 r. pracownicy gospodarstw pomocniczych utracili prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego, a także w przypadku likwidacji gospodarstwa pomocniczego w trakcie roku 2010, zwalnianym pracownikom nie będzie przysługiwało prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu zatrudnienia.



Interpretacje MF i MPiPS

Jednak odmienne stanowisko możemy odnaleźć w stanowisku Ministerstwa Finansów w odpowiedzi na jedną z interpelacji. Wyraźnie wskazano w nim, że wprawdzie ustawa o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym na skutek wprowadzonych zmian, z l stycznia 2010 r. w katalogu pracowników jednostek sfery budżetowej nie wymienia aktualnie pracowników likwidowanych jednostek, to jednak nie oznacza to, iż tym pracownikom nie przysługuje prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego. Wyjaśniono w nim, że wynika ono nie z ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej, która określa jedynie zasady nabywania tego prawa, a z ustawy o pracownikach samorządowych.
Wniosek przedstawiony w piśmie jest jednoznaczny – pracownikom likwidowanych zakładów budżetowych samorządowych oraz gospodarstw pomocniczych samorządowych jednostek budżetowych przysługuje prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2010 r.
Stanowisko to potwierdził departament prawa pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Zawarł opinię, że zmiany w ustawie o pracownikach samorządowych uwzględniające przepisy ustawy o finansach publicznych w zakresie pracowników gospodarstw pomocniczych i zakładów budżetowych wejdą w życie dopiero 1 stycznia 2011. Dlatego obowiązujący do tego czasu przepis stanowi samoistną przesłankę uznania prawa pracowników samorządowych do dodatkowego wynagrodzenia rocznego. Wniosek zawarty w stanowisku jest także przychylny dla pracowników likwidowanych jednostek. Pracownikom gospodarstw pomocniczych i zakładów budżetowych samorządowych jednostek budżetowych należy się dodatkowe wynagrodzenie roczne za rok 2010.
W piśmie wskazano, że poglądy departamentu nie są wiążące dla stron stosunku pracy, sądów pracy oraz Państwowej Inspekcji Pracy. Taki charakter mają jedynie orzeczenia sądowe wydawane w indywidualnych sprawach. Dlatego warto w razie nieotrzymania trzynastki wystąpić do sądu pracy.
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów
Pracownikom likwidowanych zakładów budżetowych, samorządowych oraz gospodarstw pomocniczych samorządowych jednostek budżetowych przysługuje prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2010 r. (...) Nie ma potrzeby wprowadzania przepisu przejściowego umożliwiającego wypłatę dodatkowego wynagrodzenia rocznego ani rekompensowania utraconego dodatkowego wynagrodzenia rocznego tym pracownikom.
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów – z upoważnienia ministra – na interpelację nr 17073 w sprawie możliwości wypłaty dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla pracowników likwidowanych samorządowych zakładów budżetowych, na przykładzie Podkarpackiego Biura Geodezji i Terenów Rolnych w Rzeszowie z 8 września 2010 r.
Źródło: http://orka2.sejm.gov.pl/IZ6.nsf/main/3D82D4CB
Stanowisko Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej
Zgodnie z art. 36 ust. 2 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. Nr 223, poz. 1458 z późn.zm.), pracownikowi samorządowemu przysługuje m.in. dodatkowe wynagrodzenie roczne na zasadach określonych w odrębnych przepisach. Zakres podmiotowy, określony w art. 2, art. 7 i art. 39 ust. 3 ustawy o pracownikach samorządowych, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2010 r., obejmuje także pracowników zatrudnionych w gospodarstwach pomocniczych i zakładach budżetowych samorządowych jednostek budżetowych. Zmiana w tej ustawie wejdzie w życie 1 stycznia 2011 r.
Zdaniem departamentu, wymieniony przepis stanowi samoistną przesłankę uznania prawa pracownika samorządowego do dodatkowego wynagrodzenia rocznego. Same zaś zasady, na jakich pracownicy samorządowi, objęci zakresem podmiotowym wspomnianej ustawy, nabywają prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego, określają przepisy ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz.U. nr 160, poz. 1080, z późn. zm.).
Należałoby mieć także na uwadze, że art. 78 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. – Przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych (Dz.U. Nr 157, poz. 1241 z późn.zm.) wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2011 r. (art. 123 pkt 3 ustawy). Termin ten jest zatem zgodny z terminem zakończenia likwidacji gospodarstw pomocniczych i zakładów budżetowych (art. 87 ust. 1 pkt 2 i 3 tej ustawy), a zatem należałoby uznać, iż pracownikom gospodarstw pomocniczych i zakładów budżetowych samorządowych jednostek budżetowych należy się dodatkowe wynagrodzenie roczne za rok 2010.
Poglądy departamentu nie są wiążące dla stron stosunku pracy, sądów pracy oraz Państwowej Inspekcji Pracy. Wiążący charakter dla stron mają jedynie orzeczenia sądowe wydawane w indywidualnych sprawach.
Departament nadmienia, że stanowisko Ministerstwa Finansów w omawianej kwestii zostało przedstawione w piśmie z 8 września br., znak: WU1/0602/421/MPS/10/10560 BM19, adresowanym do Marszałka Sejmu RP, stanowiącym odpowiedź na interpelację posła Stanisława Ożoga (nr interpelacji 17073/10).
Stanowisko Departamentu Prawa Pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej – po porozumieniu z Ministerstwem Finansów oraz Kancelarią Prezesa Rady Ministrów w sprawie prawa pracowników zatrudnionych w gospodarstwach pomocniczych i zakładach budżetowych samorządowych jednostek budżetowych do dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2010 r.
Pismo z 15 listopada 2010 r. nr DPR-V-42111-44-BW/MŻ/2010 (4102-112/10)
Źródło: http://www.lublin. rio.gov.pl/?a=1630
Podstawa prawna
Art. 38 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. – Przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych (Dz.U. nr 157, poz. 1241).
Art. 1 ust. 2 pkt 3 ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz.U. nr 160, poz. 1080 z późn. zm.).
Ustawa z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz.U. nr 157, poz. 1240 z późn. zm.).