Pracodawcy mogą przyznawać podwładnym dzień wolny 24 grudnia w zamian za to, że pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia wypada w sobotę.
W tym roku pracodawcy po raz ostatni oddają pracownikom wolne w innym terminie, jeśli święto przypada w dzień wolny dla pracownika z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy, czyli np. w sobotę. Tak będzie 25 grudnia, czyli w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia. Osobom, które wtedy nie pracują, trzeba wyznaczyć inny dzień wolny do końca okresu rozliczeniowego czasu pracy.
– Jeśli pracownika obejmuje miesięczny okres rozliczeniowy, dzień wolny trzeba będzie wyznaczyć jeszcze w grudniu – tłumaczy Marcin Wojewódka z Kancelarii Radcy Prawnego Marcin Wojewódka.
Podkreśla, że w praktyce wielu pracodawców będzie oddawać dzień wolny 24 grudnia, czyli w wigilię Bożego Narodzenia.
– Paradoksalnie wielu pracowników jest niezadowolonych z takiego rozwiązania, bo w wigilię, która jest zwykłym dniem pracy, zazwyczaj i tak pracuje się krócej – mówi Małgorzata Lorenc z firmy Lorenc – Doradztwo Kadrowe i Personalne.
Tłumaczy, że większość podwładnych chętniej wykorzystałaby dzień wolny w poniedziałek 27 grudnia (skoro w wigilię i tak będzie krócej w pracy). Takie rozwiązanie nie jest jednak korzystne dla firm. Ze względu na kumulację dni wolnych (Boże Narodzenie, Nowy Rok) na przełomie roku odczuwają spowolnienie gospodarcze.
Od przyszłego roku nie będzie działać zasada – dzień wolny w zamian za święto przypadające np. w sobotę (czy inny wolny dzień dla pracownika). To efekt wejścia w życie przepisów dotyczących ustanowienia dniem wolnym od pracy święta Trzech Króli. Nowe przepisy będą mieć zastosowanie już 1 stycznia 2011 r. Wtedy Nowy Rok wypada właśnie w sobotę. A to oznacza, że podwładni nie będą odbierać za to wolnego.
Zmiana przepisów nie będzie mieć jednak znaczenia przy oddawaniu dnia wolnego za 25 grudnia tego roku. Jeśli np. pracownika obejmuje dwumiesięczny okres rozliczeniowy (grudzień 2010 r. i styczeń 2011 r.), firma będzie mogła oddać podwładnym dzień wolny przez cały ten czas (czyli także w styczniu, gdy przepisy nie będą już zmuszały firmy do zwracania dni wolnych, jeśli święto wypadnie w sobotę).
– Jeśli w okresie rozliczeniowym firma w ogóle nie wyznaczy pracownikom dnia wolnego w zamian za 25 grudnia, podwładni powinni otrzymać wynagrodzenie za pracę w nadgodzinach. Przekroczą bowiem obowiązujący ich wymiar czasu pracy – mówi Marcin Wojewódka.
Zmiany w zasadach obliczania wymiaru czasu pracy
24 grudnia, piątek – wigilia
25 grudnia, sobota – pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia – za ten dzień pracownikowi trzeba udzielić dnia wolnego w innym terminie (jeśli jego dniem wolnym jest sobota)
26 grudnia, niedziela – drugi dzień świąt Bożego Narodzenia
31 grudnia, piątek – sylwester
1 stycznia 2011 r., sobota – Nowy Rok – za ten dzień firma nie oddaje dnia wolnego w innym terminie (nawet jeśli sobota jest dniem wolnym od pracy)