Święty Mikołaj to ma klawe życie - zależności od regionu kraju, charakteru wizyty i jej terminu osoba wcielająca się w rolę może zarobić od 50 do nawet 400 zł za pojedyncze spotkanie.

Stawki płacy są zróżnicowane w zależności od tego, czy Mikołaj jest osobą prywatną czy działa w ramach zatrudnienia w agencji artystycznej. Więcej trzeba również zapłacić jeśli większa jest liczba dzieci do obdarowania oraz jeśli Mikołaja zamawia szkoła, przedszkole czy firma organizująca spotkanie mikołajkowe dla rodziny pracowników – pisze portal wynagrodzenia.pl

Serwisy ogłoszeniowe pełne są anonsów od prywatnych osób, które chcą wcielić się w rolę świętego od prezentów. To jedna z najpopularniejszych form mikołajowej działalności i jednocześnie najtańsza. Z zebranych przez portal wynagrodzenia.pl danych widać, że wynagrodzenia tego typu usługodawców są mocno zróżnicowane i rosną wraz z wielkością miasta.

Wypasione duże miasta. Najdroższa Warszawa

Zdecydowanie najwięcej zarabiają św. Mikołajowie z Warszawy. W stolicy za ok. 20-30 min podstawowego spotkania (wręczenie prezentów plus prosta rozmowa) pobierają średnio 120 zł. Na zbliżonym poziomie kształtują się przeciętne stawki usług mikołajowych w Poznaniu, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu i Gdańsku (ok. 90-100 zł).

W mniejszych miastach do 50 zł za wizytę

W mniejszych miastach jak Lublin czy Białystok przeciętne wynagrodzenie za wizytę to ok. 50 zł. Trzeba jednak zaznaczyć, że w każdej z uwzględnionych przez nas miejscowości rozrzut stawek za usługi mikołajowe jest znaczny. W Warszawie można znaleźć ogłoszenia już za 50 zł, ale są i takie, w których cena znacznie przekracza 300 zł.

Mikołajowe agencje

Na rynku oprócz osób prywatnych działa również wiele agencji artystycznych, w których można zamówić wizytę św. Mikołaja. Cena za taką usługę jest zazwyczaj od 30 proc. do 50 proc. wyższa. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że często zawiera w pakiecie mini program artystyczny (np. wspólne śpiewanie kolęd czy mini teatrzyk).

Mikołaj zaczyna pracę 6 grudnia, kończy w Wigilię

Mikołaje przychodzą już nie tylko 6 grudnia, ale również w dzień Wigilii Bożego Narodzenia. W tym dniu wizyta jest droższa o ok. 50 proc. Dodatkowo płaci się za wizytę w godzinach popołudniowych i wieczornych, czyli po tradycyjnej kolacji wigilijnej.

Za program artystyczny płacimy ekstra

Jeśli wizyta ma mieć rozbudowany charakter, Mikołaj może zaprezentować program artystyczny np. wspólne śpiewanie kolęd czy opowiadanie bajek i baśni. Za artystyczne dodatki trzeba dopłacić średnio 100 zł.

Dopłaty za usługi dodatkowe w ramach wizyty św. Mikołaja / Inne