Emerytura po 35 lub 40 latach pracy niezależnie od wieku? Projekt ponownie w Sejmie

04.12.2010, 07:14; Aktualizacja: 04.12.2010, 07:39

Po kilkumiesięcznej przerwie posłowie ponownie zajmą się projektem OPZZ, który przewiduje możliwość odchodzenia na emeryturę kobietom po 35, a mężczyznom po 40 latach pracy. Komisja polityki społecznej i rodziny wróci do projektu 15 grudnia.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (298)

  • kk54(2010-12-04 08:53) Zgłoś naruszenie 00

    przehulali nasze pieniądze i teraz PO każe nam pracować do śmierci. Reforma na którą powołuje się pani Kochan skrzywdziła wiele osób. Jak będzie praca to ludzie chętnie dorobią na emeryturze, tylko jak na razie to tej pracy brakuje nawet dla młodych.

    Odpowiedz
  • edek(2010-12-04 08:57) Zgłoś naruszenie 00

    popieram ale równy wiek pracy dla kobiet i mężczyzn
    np po 37 lub 40 lat pracy i na emeryturę
    a nie dyskryminacja ze względu na płec

    Odpowiedz
  • kk54(2010-12-04 09:05) Zgłoś naruszenie 00

    do edek
    to żadna łaska, bo teraz obowiązuje 60 lat to staż kobiet 40 lat i więcej

    Odpowiedz
  • tedi(2010-12-04 09:20) Zgłoś naruszenie 00

    Do Edek,pacan jesteś chyba żony niemasz,każda kobieta po35 latach powinna iść.jdz rodzić wychowuj dzieci gotuj ,i mało tego usługuj tobie to chba starczy,CO?...

    Odpowiedz
  • edek(2010-12-04 09:26) Zgłoś naruszenie 00

    do 4
    to ty pacanie jak chcesz to pracuj do śmierci

    Odpowiedz
  • kolo(2010-12-04 09:40) Zgłoś naruszenie 00

    proponuję dla każdego kto kiedykolwiek był posłem,radnym lub innym samorządowcem obowiązek przejścia na emeryturę dopiero po 50 latach pracy bez żadnych wyjątków.

    Odpowiedz
  • Jan(2010-12-04 10:29) Zgłoś naruszenie 00

    No własnie w rządzie zabieraja głos ,ci którzy nie pracowali tyle lat, czas przywrócic projekt tym ,którym zabrano możliwośc przechodzenia na emeryture po przepracowaniu 35k i 40 m lat pracy ,,a pani Kochan ciekawe ille lat przepracowała ze sie tak wymądrza??? Dołożono z marszu 5 lat jakby nie można było co roku dokładac co rok,

    Odpowiedz
  • ZUS-złodzieje(2010-12-04 10:30) Zgłoś naruszenie 00

    Nic mnie nie obchodzi problem demograficzny. Mam 24 lata pracy, naliczony kapitał początkowy plus 12 lat odkładania na moje indywidualne konto w ZUS i w OFE. Złodziejskie państwo ukradło mi moje oszczędności emerytalne!!!??? Niech PO spada na szczaw. Jedne wielkie oszustwo i to pod osłoną "prawa". Popieram projekt 35 i 40.

    Odpowiedz
  • PO nas...(2010-12-04 10:31) Zgłoś naruszenie 00

    Niech żyje PO !!! Pracuje 44 lata mam w ZUSie 600.000 zl , wszyscy moi prayjaciele i koledzy wymarli i Boni i Tusk modli sie zebym tez zdechł bo bedą mieli dla siebie moja kasę. Dlatego nie mam emerytury i skazali mnie na 4 lata czekania . Kopacz robi wszystko zebym się nie mógł leczyc. Potzrebują na premie dla Rosoła i TW Boniego i takich typów . Niech żyje PO !!!

    Odpowiedz
  • Aldona(2010-12-04 10:41) Zgłoś naruszenie 00

    Projekt ma szanse pod warunkiem, ze nastapi zmiana w rzadzie w 2011 r., a PO zostanie osunieta od wladzy nie bedzie miala decydujacego glosu, ale znajac polakow prawdopodobnie PO znowu bedzie gora.

    Odpowiedz
  • Daniel(2010-12-04 10:50) Zgłoś naruszenie 00

    Nie ma innego sprawiedliwego przechodzenia na emeryture 35kobieta40meszczyzna nie ma tu zadnej kombinacji skladki do ZUS odprowadzane to bardzo sprawiedliwe.Bo przywileje to kombinacja kazdy ktory podejmuje prace to wie co robi,nie mozemy utrzymywac ludzi ktorzy maja przywileje,a teraz jest tak niedojze ze idzie po 20-latach na emeryture to jeszcze panstwo im doplaca do emerytury i zyja lepiej jak my ktorzy przepracowali 40-lat.I dalej podejmuja prace bo sa mlodzi i nie wiedza co ze soba zrobic.Gdzie ta sprawiedliwosc no ale takie prawo kto to zmieni.

    Odpowiedz
  • Ferdek(2010-12-04 10:51) Zgłoś naruszenie 00

    Pani Kochan !!!. Pani, wie co chce POwiedziec w tym momencie !!!.

    Odpowiedz
  • gosc 43 lat stazu na bezrobotnym(2010-12-04 11:03) Zgłoś naruszenie 00

    BRAWO p.Kochan slusznie trzymac tak dalej przeciez ktos musi na pania pracowac Tylko prosze nie zapominac ze politykiem sie bywa a czlowiekiem sie jest

    Odpowiedz
  • tik(2010-12-04 11:33) Zgłoś naruszenie 00

    Najważniejsi na świecie są kapelani, górnicy, policjanci, wojskowi, prokuratorzy, sędziowie, pracownicy straży granicznej i służb specjalnych oraz członkowie rządu, posłowie, senatorzy i prezydent, a także wszelkiej maści działacze związkowi, samorządowi w tym oczywiście radni, prezydenci, wójtowie, burmistrzowie i najważniejsi, po wszystkie czasy członkowie rad nadzorczych.
    Im wszystkim dać 100% nieopłacone świadczenia w wieku 35 lat i zezwolić zarabiać bez ograniczeń oraz bez zawieszania świadczeń!

    Odpowiedz
  • Fix(2010-12-04 12:23) Zgłoś naruszenie 00

    Nareszcie coś sensownego proponują związki zawodowe !

    Obywatelski projekt przewiduje, że wiek osoby kończącej pracę zawodową nie byłby czynnikiem decydującym o przejściu na emeryturę.

    Jeśli kobieta przepracuje 35 lat, a mężczyzna 40 lat, to będą mogli przejść na emeryturę niezależnie od wieku.
    Pozostawia jednak również dotychczasowe rozwiązania, zgodnie z którymi kobieta może przejść na emeryturę po ukończeniu 60 lat i minimum 20 latach pracy, zaś mężczyzna - 65 lat i minimum 25 latach pracy.
    Pracownik miałby wybór, którego rozwiązania chce skorzystać.

    W projekcie jest mowa o odpowiednio 35 i 40 latach pracy co oznacza wydłużenie aktywności zawodowej, a więc korzyści dla systemu ubezpieczeń społecznych.


    Więcej na: orka.sejm.gov.pl/proc6.nsf/opisy/3178.htm

    Odpowiedz
  • alzara(2010-12-04 13:00) Zgłoś naruszenie 00

    NO NARESZCIE przystapili do kolejnych prac nad tym wielce dla ludzi pracy ważnym dokumentem. Niech każdy popracuje bez chorobowego 35 lat to będzie rozumiał o co tu chodzi.

    Odpowiedz
  • MIKA(2010-12-04 13:36) Zgłoś naruszenie 00

    A chorobowe się nie liczy tylko lata pracy?

    Odpowiedz
  • Peowiec(2010-12-04 13:38) Zgłoś naruszenie 00

    Cytujac znanego poete - Daremne zale prozny trud.
    TK chyba sie jasno wyrazil ze emerytury pomostowe sa niezgodne z Konstytucja. Wiek emerytalny to 60 i 65 lat jak by ktos nie pamietal.
    Wiek emerytalny tak czy owak bedzie musial zostac najpierw zrownany a pozniej wydluzony. Taki trend w calej Europie i USA ma byc to najprawdopodobniej 69 lat.
    PO i tak zgarnie cala pule za niecaly rok.Mam nadzieje ze bedzie miala wiecej niz 231 poslow.A tak na marginesie zwiazkowiec to szkodnik ktory dba o swoje a zwyklych ludzi ma za przeproszeniem - Panstwo dobrze wiecie gdzie.
    Przykladow mozna podac wiele

    Odpowiedz
  • real 1953(2010-12-04 13:46) Zgłoś naruszenie 00

    Różnicowanie czasu nabycia uprawnienia emerytury ze względu na płeć jest oczywista dyskryminacją mężczyzn , jest też zwykłym absurdem. Biorąc pod uwagę statystyczną długość życia w Polsce kobiet i mężczyzn należy miec na uwadze że :
    - kobiety żyją o ok. 10 lat dłużej od mężczyzn
    - przyjmując zasadę że kobiety o 5 lat szybciej od mężczyzn będą nabywać uprawnienia emerytalne , to w konsekwencji będą pobierały świadczenia emerytalne o ok. 15 lat dłużej od mężczyzn i to w sytuacji gdy odprowadzałyby składki na emeryturę o 5 lat krócej od mężczyzn ;
    - jeżeli miałoby być takie różnicowanie utrzymane to wówczas konsekwentnie należałoby dla mężczyzn i kobiet przyjmować odrębne statystyczne długości życia przy obliczaniu wysokości świadczenia ( wówczas to absurd różnicowania wieku uprawniającego do emerytury byłby oczywisty dla wszystkich - również i dla zaślepionych kobiet które to sie takiego przywileju domagają ).
    Utrzymanie obecnie obowiazujących zapisów ustawowych , czy też wprowadzenie nowych ( dotyczących 35 l dla kobiet i 40 l dla mężczyzn ) to i tak równoznaczne z przyzwoleniem utrzymania nadal istniejacej rzeczywistości , tj. że ponad 50 % kapitału zgromadzonego przez mężczyzn w systemie emerytalnym ( w postaci sumy I filara i II filara ) jest faktycznie wypłacane w grupie kobiecych swiadczeń emerytalnych . Inaczej : grupa męska z systemu emerytalnego nie otrzyma w postaci wypłat emerytury nawet 50 % zgromadzonego przez siebie kapitału , natomiast grupa kobiet otrzyma w całości to co odprowadziła do systemu + ponad połowe tego co do systemu odprowadzili mężczyźni . Tak to dzisiaj funkcjonuje , tak też funkcjonowałoby w sytuacji gdyby wprowadzono w zycie propozycje OPZZ ( 35 l dla kobiet i 40 l dla mężczyzn ).
    Oba rozwiązania głeboko niesprawiedliwe i dyskryminujące grupę męską.

    Odpowiedz
  • zxc(2010-12-04 14:00) Zgłoś naruszenie 00

    pani Kochan z PO - może nam pani opowie ile to ma pani lat pracy,jaki wiek,ile lat pracy bedzie pani miała w wieku 60 lat - na odważnie !!!

    Odpowiedz