Pracownicy cywilni policji, Straży Granicznej i Pożarnej będą wyłączeni z planowanych zwolnień w administracji rządowej. Ta poprawka została wniesiona przez klub PO do projektu ustawy o racjonalizacji zatrudnienia w państwowych jednostkach budżetowych i niektórych innych jednostkach sektora finansów publicznych w latach 2011 – 2013. Poprawkę poparł rząd. Dziś w Sejmie ma się odbyć głosowanie nad przyjęciem projektu ustawy. Jego uchwalenie popierają posłowie PO i PSL.

– W służbach mundurowych przeprowadzany był już wcześniej proces ucywilniania, który spowodował, że w ramach oszczędności i modernizacji tych służb funkcjonariusze zostawali pracownikami cywilnymi – mówi Izabela Mrzygłocka, poseł PO.

Tłumaczy, że bez sensu byłoby teraz zwalnianie byłych policjantów, którzy zdecydowali się odejść ze służby i zostać urzędnikami.

Posłowie opozycji domagali się dodatkowych włączeń z planowanych zwolnień również dla innych grup urzędników. Jednak bez większych efektów. Zwolenia obejmą więc także społecznych inspektorów pracy czy działaczy związkowych. Nie ominą również pracowników NFZ. Chociaż rada funduszu w stanowisku z 30 listopada tłumaczy, że może to się negatywnie odbić na jego pracy.

W poniedziałek na łamach „DGP” ukaże się pełna analiza uchwalonych przepisów.