Minister pracy Jolanta Fedak, podobnie jak minister finansów Jacek Rostowski, ostrzegła przed podnoszeniem składki rentowej w czasie kryzysu, gdyż może to negatywnie wpłynąć na rynek pracy.

"Ostrzegam przed podnoszeniem składki w sytuacji, gdy wychodzimy z kryzysu. Zwiększone koszty pracy mogą spowodować większe bezrobocie" - powiedziała minister PAP.

Kilka dni temu Michał Boni, szef doradców premiera, przedstawił pomysł, aby podnieść część składki płaconej przez pracodawców.

Wyższa składka równa się zwiększenie klina podatkowego

Rostowski uważa, że podwyższenie składki rentowej negatywnie wpłynie na rynek pracy poprzez zwiększenie klina podatkowego.

"Ja bym miał, jako minister finansów bardzo poważne wątpliwości, jeżeli chodzi o taki pomysł, który zwiększyłby bezrobocie, jest to - jakkolwiek byśmy nazwali - podwyższenie podatków. (Podwyższenie składki rentowej - PAP) zwiększyłoby klin podatkowy na rynku pracy i wobec tego zmniejszyłoby aktywność gospodarczą Polaków. (...) Nie, ja nic nie wykluczam, ale mówię o swoich poważnych wątpliwościach" - powiedział Rostowski w RMF FM.

Minister o zmniejszeniu transferu do OFE i obligacjach emerytalnych

Minister odniósł się też do pomysłu reformy, która miałaby polegać na zmniejszeniu wpłaty do OFE przy równoczesnym przekazaniu im obligacji emerytalnych.

Minister finansów powiedział, że traktuje te pomysły jako wstępną ofertę ze strony OFE i środowisk eksperckich z nimi związanych. Bardzo dokładnie byśmy musieli ten pomysł przejrzeć - podkreślił.

Dopytywany, czy wyklucza poparcie takich rozwiązań, minister odparł: "nie, ja nic nie wykluczam, ale mówię o poważnych wątpliwościach".

Komentując propozycję obligacji emerytalnych, Rostowski mówił, że nie uważa, "żeby to był księżycowy pomysł, ale jest ona na bardzo wstępnym etapie i takich pomysłów na tym etapie się nie dyskutuje". Jak dodał ten pomysł budzi jego "wstrzemięźliwą sympatię".

Premier Donald Tusk mówił we wtorek, że w rządzie trwają prace nad koncepcją obligacji emerytalnych, która - jak powiedział - jest w tej chwili kluczowa. Szef rządu nie wykluczył zmiany wysokości składki przekazywanej do OFE.

Obligacje emerytalne to papiery skarbowe, które musiałyby kupować fundusze emerytalne, ale nie mogłyby nimi swobodnie obracać. Miałyby być one 20-, 30-letnie, oprocentowane na poziomie wzrostu PKB. Po upływie terminu wykupywałby je budżet.

Premier zastrzegł, że ewentualne zmiany w proporcjach składek przekazywanych do ZUS i Otwartych Funduszy Emerytalnych nie mają żadnego związku z wysokością składki odprowadzanej przez pracodawców i pracowników. "Nasze działania nie mają żadnego związku z emeryturami czy rentami, jeżeli chodzi o wysokość i stabilność wypłat tych emerytur i rent. Nie ma żadnego zagrożenia dla trwałości i wysokości rent czy emerytur" - mówił.

Tusk wyraził nadzieję, że razem z ministrem finansów Jackiem Rostowskim, minister pracy Jolantą Fedak i ministrem Michałem Bonim, po wielomiesięcznej debacie i sporze uda się zaprezentować projekt dotyczący zmian w OFE.

Obecnie istnieje kilka pomysłów na reformę emerytalną. Siedem propozycji przedstawiła premierowi w ubiegłym tygodniu Rada Gospodarcza. Wśród nich jest pomysł wprowadzenia obligacji emerytalnych.

W piątek Komisja Trójstronna będzie zajmowała się założeniami do zmian w OFE, przygotowanymi przez zespół Boniego. Zakładają one m.in. obniżenie opłaty od składki przekazywanej do OFE, likwidację akwizycji na rzecz OFE, wprowadzenie subfunduszy emerytalnych (A - inwestujących głównie w akcje i C - inwestujących głównie w obligacje).