Osoby chore na cukrzycę, które ukończyły 18 lat, zyskają prawo do refundacji z NFZ pomp insulinowych. W kolejce o pomoc z funduszu czekają kolejni pacjenci.
Ministerstwo Zdrowia (MZ) określa wykazy świadczeń, wyrobów medycznych czy środków ortopedycznych, za które płaci lub w części refunduje NFZ. Resort narzuca też, jak często pacjent może z takiej pomocy korzystać. Jedna z ostatnich zmian zaproponowanych przez MZ dotyczy rozszerzenia wykazu osób, które mogą korzystać z refundacji zakupu pomp insulinowych. Obecnie takie prawo przysługuje jedynie osobom do 18. roku życia. Resort zdrowia chce, aby NFZ zrefundował ich zakup również osobom powyżej 26. roku życia. Taką zmianę przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu zaopatrzenia w wyroby medyczne będące przedmiotami ortopedycznymi i środkami pomocniczymi.
Sama jednak zmiana przepisów, która rozszerza dostęp do wyrobów medycznych czy środków ortopedycznych, nie zawsze oznacza realny dostęp do nich. Przekonały się o tym osoby, które muszą korzystać np. z obuwia ortopedycznego. Do połowy 2009 roku NFZ płacił tylko za zakup jednego buta ortopedycznego. But na zdrową nogę pacjent musiał kupić z własnych środków. Ten absurdalny przepis został zmieniony dzięki nowelizacji przepisów w sierpniu 2009 r. Teoretycznie choremu przysługuje więc obuwie na dwie nogi. Okazuje się jednak, że nie zawsze.