Najwcześniej od marca przyszłego roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące opieki zastępczej nad dzieckiem. Kontrowersje budzi m.in. powoływanie asystentów rodziny.
Co najmniej do końca roku potrwają prace podkomisji nadzwyczajnej zajmującej się projektem ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Ustawa, która jest elementem tzw. rządowego pakietu cywilizacyjno-społecznego, ma wprowadzić nowe regulacje dotyczące pomocy udzielanej rodzinom przeżywającym problemy opiekuńczo-wychowawcze oraz funkcjonowania rodzin zastępczych i domów dziecka. Nowe przepisy miały zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2011 roku, ale data ta nie jest już realna.
– Ustawa wejdzie w życie najwcześniej 1 marca, bo chcemy dokładnie przeanalizować rozwiązania zaproponowane w ustawie, zwłaszcza że swoje uwagi do niej cały czas przesyłają nam gminy i instytucje – mówi Magdalena Kochan, poseł PO, przewodnicząca podkomisji nadzwyczajnej.
Dodaje, że wiele kontrowersji budzi m.in. odebranie wychowawcom zatrudnionym w placówkach opiekuńczo-wychowawczych uprawnień wynikających z Karty nauczyciela oraz wprowadzenie w każdej gminie asystentów rodziny, którzy zajmowaliby się pracą z rodzinami niewydolnymi wychowawczo i zapobiegali sytuacjom, gdy dzieci będą umieszczane w rodzinie zastępczej lub w domu dziecka. Konieczność tworzenia takich stanowisk podaje w wątpliwość Krajowa Rada Sądownictwa. Zwraca uwagę, że w sytuacji, gdy kierownik ośrodka pomocy społecznej otrzyma informację o rodzinie, która ma problemy wychowawcze, to opiekę nad nią powinien przejąć kurator zawodowy współdziałający z pracownikiem socjalnym i kuratorem społecznym. Zdaniem KRS zamiast wprowadzać kolejną instytucję pomocową lepiej zwiększyć efektywność obecnego systemu pomocy.
– Jesteśmy jeszcze przed dyskusją na temat przepisów dotyczących asystenta. Powinniśmy wypracować takie rozwiązanie, aby funkcja asystenta rodzinnego była rodzajem awansu zawodowego dla pracownika socjalnego, który ma doświadczenie w pracy z rodzinami – mówi Magdalena Kochan.
Kolejna kwestia, która będzie doprecyzowana podczas prac komisji, dotyczy zmiany zasad działania ośrodków adopcyjnych, które mają funkcjonować przy marszałkach województw. Swoje zastrzeżenia w tej sprawie przedstawił Marek Michalak, rzecznik praw dziecka. Jego zdaniem może to wpłynąć na wydłużenie procedury umieszczania dziecka w rodzinie.