W pracy przesiadujemy, a nie pracujemy

autor: Tomasz Żółciak, Ewa Wesołowska25.11.2010, 03:00; Aktualizacja: 25.11.2010, 08:03

PRACUJEMY WIĘCEJ niż mieszkańcy Zachodu, ale jesteśmy mniej produktywni. W ciągu godziny przeciętny Luksemburczyk jest w stanie wypracować 54,5 dol., Polak jedynie 8,8 dol.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (23)

  • Igielka(2010-11-27 17:52) Zgłoś naruszenie 00

    Jedno jest pewne-wydajność autora tego arykułu, jeśli chodzi o ilość bzdur, zapewne jest bardzo wysoka.

    Odpowiedz
  • Webflow.pl(2010-11-25 10:02) Zgłoś naruszenie 00

    Nie ma co generalizować. Są branże, w których Polacy są znacznie bardziej wydajni niż ich zachodni koledzy - patrz przykład wspomnianego już Fiata, a są branże/firmy, w których nawyki z poprzedniej epoki wciąż są żywe...

    Odpowiedz
  • orinoco(2010-11-29 19:27) Zgłoś naruszenie 00

    A ktoś wziął pod uwagę przerost administracji w PL?

    Odpowiedz
  • Intergraf(2010-11-25 18:49) Zgłoś naruszenie 00

    A w jaki sposób liczy się taką wydajność jednostki? Czy rzekomo niską wydajność Polaków nie zaniża duża część społeczeństwa utrzymująca się głównie z rolnictwa? Nie wierzę w to, że jeżeli postawi się dwie osoby o takich samych kwalifikacjach i umiejętnościach, gdzie jedna będzie obcokrajowcem i powierzy im się wykonanie tego samego zadania przy użyciu tych samych środków, to obcokrajowiec w tym samym czasie wykona cztery razy więcej. To jest brdura.

    Odpowiedz
  • W niskiej grupie(2010-11-25 18:15) Zgłoś naruszenie 00

    Przełożonych się nie lękaj - mało pracuj - dużo stękaj.
    Nie przejmuj się swoją pracą, bo i tak ci g..no płacą
    I gdy jesteś w niskiej grupie - miej to wszystko w d..pie!!!.

    Odpowiedz
  • George(2010-11-25 17:46) Zgłoś naruszenie 00

    Bylem wydajnym pracownikiem przez 30 lat. I co z tego ?
    w Polsce nikt mnie niedocenil.Tlumacze teraz Biznesmenom ze
    Swiata o mentalnosci Polakow.

    Odpowiedz
  • ksiegowa(2010-11-25 14:15) Zgłoś naruszenie 00

    do mnie akurat ten artykuł przemawia. Jestem księgową i charakterystyka pracy jest taka, że w ciągu miesiąca nawał roboty rozkłada się nierównomiernie. Niestety muszę siedzieć pełne 8h w każdy dzień miesiąca. W efekcie w niekóre dni siedzę po godzinach a w niektóre nudzę się okropnie czytając przepisy... dla mnie bez sensu więc popieram.

    Odpowiedz
  • Do 10 tki(2010-11-25 13:37) Zgłoś naruszenie 00

    PKB też stanowi fałszywy obraz.
    Bo do PKB wlicza sie pracę wszystkich: urzedników, nauczycieli, pracowników naukowych, filozofów etc.
    W kraju w 100% filozofów może byc też wyliczony niesamowity PKB.

    Odpowiedz
  • wyjdzmy z tej mumi nawet po angielsku(2010-11-25 13:23) Zgłoś naruszenie 00

    fachowiec Kowalski ocieplał dom , Hans mówi mu, że ma ułożyć 25m2 dziennie, a Kowalski jak to Kowalski 300% normy jak to zobaczył Hans to bardzo się zdenerwoawł i kazał Kowalskiemu zrywać poniewż Polak nie szanuje pracy !!!

    Odpowiedz
  • Przestańcie pisać bzdury!(2010-11-25 12:05) Zgłoś naruszenie 00

    Ten pismak co wypisuje te bzdury to chyba nigdy nie pracował w Niemcach.
    Juz Niemcy pracują tak wydajnie ze głowa boli, więcej udają ze pracują niz pracują.

    Odpowiedz
  • nod(2010-11-25 11:39) Zgłoś naruszenie 00

    Nic dodać, nic ująć...

    Odpowiedz
  • Wydajność liczona w $ za godzinę(2010-11-25 11:10) Zgłoś naruszenie 00

    Nie wiem jak by zasówała szwaczka to nie wyrobi wiecej w $/h niz pracownik firmy produkujacej np. superprocesory.

    To nie wina ludzi - tylko kraju niskich technologii.

    Kraj który produkuje tanie w sprzedaży proste produkty nigdy nie osiągnie pułapu kraju wysokich technologii.

    Bo polski pracownik zbijajacy 200 palet sosnowych w ciągu dnia nigdy nie osiagnie wydajności liczonej w wartości produktu na godzine od pracownika produkujacego jakies drogie komponenty high tech. Bo jeden wypracuje 3$ A drugi 300$

    Odpowiedz
  • as(2010-11-25 08:25) Zgłoś naruszenie 00

    skoro Luksemburczyk wypracowuje tylko 54,5 $ piorąc brudne pieniądze w ich raju podatkowym, to te nasze 8$ wyprodukowanych przy obciążeniach fiskalnych rzędu 60% jest sukcesem- swoją drogą, co można kupić w sklepach made in Luksemburg?

    Odpowiedz
  • obarex(2010-11-25 11:05) Zgłoś naruszenie 00

    Kolejny artykuł na temat nic nie znaczącego terminu "wydajnośc pracy".
    Jednostkowa "wydajnośc" np. wartośc bruttona roboczogodzinę tak naprawdę niczego nie określa. Zreszta jest w Polsce stosunkowo wysoka.
    Jedyną prawdziwie porównywalna jest tzw. całkowta społeczna wydajnośc pracy czyli wartośc towarów i usług na jedna osobew weku produkcyjnym. Ta jest w Polsce katastrofalnieniska z trzech powodów: 1. niski poziom zatrudnienia (dużo rencistów i szarostrefowców) 2. Fatalny poziom średniej i wyższej kadry zarządzającej (polityczni "managerowie") 3. produkcja koncowa towarów nisko przetworzonych (wiadra ocynkowane, tona ziemniaków itd.)

    Odpowiedz
  • skl(2010-11-25 10:37) Zgłoś naruszenie 00

    Dlaczego jak badają produktywność przeliczają złotówki na $ nie uwzględniają PKB kraju ? Przecierz wiadomo, że rozwój polski nie pozwala wypracować zysków takich jak w najbogatszym kraju Europy czyli Luksemburgu.

    Ale gdy już liczą zarobki polskich pracowników to robią wszystko, żeby wyglądały na wysokie. Nie przelicza się na $, bierze się pod uwagę PKB i porónuje z takimi krajami jak Litwa, Łotwa, Bułgaria, Rumunia...
    Z czechami juz się nawet nie porównuje bo ostatnio okazało się, że młody czech po studiach ma w 1 pracy 1,8 tyś euro miesięcznego wynagrodzenia a polak jęsli wogóle znajdzie prace to za 0,8 tyś. Euro.

    I jak pracować ?

    Odpowiedz
  • iwa(2010-11-25 09:53) Zgłoś naruszenie 00

    Nie mogę zrozumieć.tego obgadywania własnego narodu.Zgadzam sie że jedni pracują lepiej inni gorzej ale napewno nie sa leniami.Popatrzcie na francuzów ci to najbardziej leniwy naród a żadna francuska gazeta nie pisze że są leniwi.

    Odpowiedz
  • NIe prawda(2010-11-25 09:46) Zgłoś naruszenie 00

    W Fabryce FIATA w Bielsku 6 tys pracowników produkuje więcej aut niż 24 tysiące pracowników włoskich we wszystkich fabrykach Fiata.

    Z tym że Włosi za swoją niska wydajność dostaja 3 razy wyższe pensje.
    A Polacy wiadomo

    Odpowiedz
  • kolos(2010-11-25 09:24) Zgłoś naruszenie 00

    A odejmijcie banki i Luksemburczyk jest wstanie zarobić 4,4 USD.

    Odpowiedz
  • job(2010-11-25 09:09) Zgłoś naruszenie 00

    Pracuje w Urzędzie M. i zgadzam się z autorem artykułu że ponad połowę czasu pracy spędza się na siedzeniu, a tylko dlatego że kierownik nie potrafi zmotywować swoich podwładnych do pracy a petenci się denerwują że muszą stać w kolejkach a wystarczyła by odpowiednia reogranizacja.

    Odpowiedz
  • Michał(2010-11-25 08:56) Zgłoś naruszenie 00

    Tez mógłbym z powodzeniem teraz pracować i produkować więcej w systemie telepracy, w domu, z kubkiem gorącego kakao siedząc przed kompem w piżamie z uśmiechem na ustach. Ale nie, mój szef woli żebym siedział 8 godzin w robocie. Wciąż mentalnie tkwimy w PRL-u. Szkoda.

    Odpowiedz