Zmiany w systemie emerytalnym mundurowych: policjanci będą pracować dłużej

autor: Robert Zieliński15.11.2010, 03:00; Aktualizacja: 15.11.2010, 11:21

W tym tygodniu ruszą prace nad nowym systemem emerytalnym dla mundurowych. Związkowcy chcą, by byli ubezpieczeni w branżowych kasach.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (42)

  • cynik(2010-11-15 08:53) Zgłoś naruszenie 00

    do 1: w odpowiedzi na ostatnie zdanie : BO SWIETYCH KROW SIE NIE RUSZA

    Odpowiedz
  • cynik(2010-11-15 09:01) Zgłoś naruszenie 00

    Dobra jest koncepcja Grzegorza Schetyny, nad którą prace przerwano przed rokiem. Wynika z niej, że policjanci, funkcjonariusze i żołnierze pozostaną ubezpieczeni w branżowych kasach emerytalnych. Uzyskają prawa emerytalne minimum po 22 – 25 latach służby, ale wypłacanie świadczeń będzie zawieszone do uzyskania przez nich wieku np. minimum 55 lat. Po uzyskaniu praw emeytalnych po 22 – 25 latach służby jeżeli nie chcą dalej służyć mogą się przekwalifikowac i dalej pracowac do uzyskania wieku emerytalnego

    Odpowiedz
  • gorsza rasa(2010-11-15 09:56) Zgłoś naruszenie 00

    Jasne, a ja na tych pierdzących w stołki żołnierzyków będę pracować do 80tki za 2.000 zł.

    Odpowiedz
  • real 1953(2010-11-15 10:29) Zgłoś naruszenie 00

    Wszystko wskazuje na to ,że zakonserwuje się obecnie istniejącą patologię sytemu absurdalnych przywilejów dla mundurowych.
    Rozważania o reformowaniu systemu emerytur mundurowych w oparciu o odrębny branżowy system emerytalny dla tej grupy zawodowej to najlepszy przykład tego , że żyjemy w 'Dzikim Kraju " Rozsiewanie informacji o słusznie nabytych uprawnieniach tej grupy zawodowej ( w kontekście tego jak takich nabytych praw pozbawiono wszystkich innych pracujących objętych powszechnym systemem emerytalnym ) jest zwykłą hipokryzją i obłudą.
    Sens reformowania systemu emerytalnego mundurowych ( i innych będących poza powszechnym sytemem ) ma tylko poprzez ich włączenie do powszechnego systemu emerytalnego. Jest to możliwe również przy uwzględnieniu specyfiki tych służb . Aby to zrobić trzeba mieć wyobraźnię , odwagę polityczną i poczucie odpowiedzialności za pzryszłość kraju i narodu - ale jest pytanie czy nasze "elity władzy" posiadają takie cechy ? Niestety obserwujac reakcje polityków jestem w tym zakresie pesymistą i obstawiam , że zabawią się w koniunkturalizm polityczny z widokiem na przedłużone utrzymanie się przy władzy.
    Młodzi , wykształceni i zdolni mając to wszystko na uwadze powinni w imię swojej i najbliższych przyszłości wiać z tego "Dzikiego Kraju" jak najdalej.

    Odpowiedz
  • bob(2010-11-15 10:32) Zgłoś naruszenie 00

    Zrobic to szybko i dla obecnie pracujących tez.

    Odpowiedz
  • sTEFAN(2010-11-15 10:55) Zgłoś naruszenie 00

    Koncepcja Marszałka Schetyny jest dobra, warto do niej wrócić, będzie transparentna. Branżowe kasy ubezpieczeń, powinny być kontrolowane przez cywilną administrację, żeby nie było tak jak w OFE, że zarządzający nimi maja wysokie apanaże, premie, jakieś prowizje od zysku, a skarb Państwa będzie musiał do tego dopłacić, to co jest w prywatnych rękach zwłaszcza OFE, zarządzanie tymi funduszami jest naganne. Za tym należy wziąc się za górników, kopalnie jadą na deficycie, kompanie węglowe to pasibrzuchy mają się dobrze, górnicy postraszą strajkiem i Kaczyńskim i rząd miękknie. A ja mam 43 lata pracy w cywilu, wraz z odsetkami w ZUS uzbierałem ponad 600tys.złotych, do pełnej emerytury zostało mi 2 lata bedę miał wtedy 65 lat, i po Nowym Roku będe musiał się zwolnić, na moje miejsce szef nikogo nie przyjmie, pracę rozdzieli między pozostałych i bedę miał ok.1600zł emerytury. Pytanie ile jeszcze pożyję? Powiedzmy że 10 lat, czyli ZUS mi wypłaci, 120 miesięcy x 1600 zł = 192 tys zł. A co się stanie z resztą uskłądanych przeze mnie pienędzy? Otóż dostaną je mundurowi. górnicy po 15 latach pracy, moi czytelnicy PARANOJA !!!

    Odpowiedz
  • Jarek(2010-11-15 11:05) Zgłoś naruszenie 00

    Panowie mundurowi!!! spokojnie za niedługo wybory kanapowe,nic Wam nie zmienią ot takie mydlenie oczu naszemu bidnemu mięsu wyborczemu,no bo górników ruszyć szans nie mają ,śpijcie spokojnie!!

    Odpowiedz
  • kolo(2010-11-15 11:08) Zgłoś naruszenie 00

    Żadnej litości -słuzba to służba - cała mundurówka won na ulice pracować w biurach zostają tylko cywile i ci którzy na ulicy ganiali co najmniej 10 lat. ZUS dla wszytskich !!!

    Odpowiedz
  • Olek(2010-11-15 11:43) Zgłoś naruszenie 00

    Śpijcie spokojnie! Tusk napręża muskuły, napina się i na końcu tylko puści bąka. Jak zawsze.

    Odpowiedz
  • Fix(2010-11-15 11:49) Zgłoś naruszenie 00

    Propozycje emerytalne rządu PO-PSL to przykład żenująco prymitywnego rozumienia zasady cywilnej kontroli nad szeroko pojętymi służbami mundurowymi, które cofną je do XIX w.
    Za cara brano ,,w sołdaty'' chłopów pańszczyźnianych na 25 lat, ale żołnierz po służbie otrzymywał zagrodę i kawałek pola, czyli – jak by nie patrzeć – takie 100 proc. emerytury.

    Dziś słowem nikt nie napomknie, co będzie z szeregowymi i posterunkowymi, zanim osiągną 25 lat wysługi do emerytury mundurowej.
    Czy za służbę przez 24 godziny będzie się im naliczać emeryturę jak cywilom pracującym 8 godzin dziennie w pięciodniowym tygodniu pracy?

    Jest to typowe działanie wyznawców ideologii Miltona Friedmana - stratega tzw. kapitalizmu kataklizmowego.
    Ideologia ta znana jest pod nazwą "neoliberalizm"

    Jej trzon stanowi tzw. "święta trójca" polityki gospodarczej, czyli:
    - likwidacja sfery publicznej,
    - pełna swoboda działania dla korporacji,
    - redukcja wydatków socjalnych do absolutnego minimum.

    To Milton Friedman napisał, że : „... Tylko kryzys- rzeczywisty lub postrzegany - prowadzi do realnych zmian... Dla nas poczucie zagrożenia i chaos to doskonała okazja dla zarobku"
    Najpierw wyczekuje się na poważny kryzys, następnie zaś powstałe w jego wyniku zamieszanie wykorzystuje się do oddania części sektora publicznego w prywatne ręce.
    Na koniec takie "reformy" uznaje się za permanentne.

    Odpowiedz
  • Oszukany(2010-11-15 11:57) Zgłoś naruszenie 00

    Dziki kraj To prawda. Największym złodzijem są Banki , a Państwo to aprobuje . Można tu mnożyć , przykład za przykładem .

    Odpowiedz
  • Krytyk(2010-11-15 12:03) Zgłoś naruszenie 00

    A ja mam to w dupie ...

    ... obecnie służących i tak nie mogą ruszyć. ;-P

    Odpowiedz
  • Fix(2010-11-15 12:04) Zgłoś naruszenie 00

    Trzeba pamiętać, że służba to nie jest zwykły stosunek pracy.

    Żołnierz lub inny funkcjonariusz służby mundurowej (np. policjant, strażnik graniczny itp.) nie pracuje lecz pełni służbę .
    Obowiązuje go zadaniowy czas zajęć służbowych z uwzględnieniem prawa do odpoczynku.
    Nie ma w tym przypadku wynagrodzenia za służbę w godzinach nadliczbowych.
    Nie otrzymuje on wynagrodzenia za służbę, lecz uposażenie płatne z góry za dany miesiąc.
    Nie może także podejmować innej pracy poza służbą.
    O innych ograniczeniach i zagrożeniach dla zdrowia i życia można by wiele napisać.

    Dlatego można przyjąć, że 30 lat służby „na cały zegar” to więcej niż 45 lat pracy „po 8 godzin w dni robocze”.

    Dobrze wiedzą o tym Amerykanie.

    W amerykańskim systemie emerytalnym żołnierze zawodowi nabywają prawa do świadczeń po 20 latach służby i są zobligowani do przejścia na emeryturę po 30 latach służby.

    Żołnierze ci, po 20 latach służby, otrzymują 40% uposażenia.
    Za każdy dodatkowy rok służby, wysokość emerytury wzrasta o 3,5% najwyższego otrzymywanego uposażenia.

    Oznacza to, że po 30 latach - 75%.
    Te 75% stanowi jednocześnie najwyższy pułap.

    W Polsce propagandziści- ignoranci powielają mity o emerytach z 15 letnia wysługą.
    Faktycznie przepis umożliwiający otrzymanie cząstkowej emerytury po 15 latach służby jest martwy, albo stosowany sporadycznie.
    Dlatego podniesienie dolnej granicy wysługi uprawniającej do emerytury np. do 20 lat nie jest żadnym problemem.

    Odpowiedz
  • Nowo przyjęci POlicjanci będą pracować dłużej(2010-11-15 12:54) Zgłoś naruszenie 00

    Donald Tusk to Polityczny złodziej który okradł (wstecznie) ,pracujących długo-letnio w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy i to w sytuacji gdy na odmianę Policji i wojsku tłumaczy ,że reguł gry Im w trakcie pracy się nie zmienia i reformy dla tych służb dopiero będą dotyczyły nowo przyjętych. Nikt też nie zna dokładnej przebiegu kariery zawodowej tego „niebieskiego ptaszka”-jak piszą o Nim w internecie -zanim zasiadł w Sejmie. Ten Polityczny złodziej obecnie doprowadził do absurdalnej sytuacji w której Miss Fedak jako kobieta ( w wieku60 lat) odejdzie wcześniej na emeryturę (choć prace o prawdziwych warunkach szkodliwych i niebezpiecznych zna tylko z Internetu) ,--niż ludzie którzy od lat 80 są zatrudnieni na stanowiskach remontowych i eksploatacyjnych przy blokach energetycznych w warunkach dotychczasowo uznawanych za szkodliwe i niebezpieczne i dodatkowo pracowali w przeszłości w czasie ponad ustawowym nawet około 1000 dni czyli 5lat roboczych!!!-co zaświadczam.
    To jest bezczelność tego Politycznego Oszusta i złodzieja!!!

    Jeżeli zważycie Państwo iż :

    Przeciwwskazanie lekarskie do wykonywania choćby jednego obowiązku należącego do czynności na zajmowanym stanowisku pracy uzasadnia wypowiedzenie umowy o prace -wyrok Sądu Najwyższego z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 "- pracodawcom już często tacy wyeksploatowani pracownicy nie są potrzebni więc co rząd tego moralnego przestępcy zamierza z Nimi zrobić - ??? zamierza uruchomić krematoria?

    Odpowiedz
  • rocznik 55(2010-11-15 12:56) Zgłoś naruszenie 00

    No barany z Afganistanu i niewyszkolone cycki pozostające w koszarach w Polsce. Co wy na to? Mnie już okradła małpa w czarnym - suchocka zmieniając ustawę o zaopatrzeniu emertyalnym w 1993 r.

    Odpowiedz
  • reformator(2010-11-16 11:35) Zgłoś naruszenie 00

    głośno mówi się o reformie emerytalnej służb mundurowych i porównuje się okresy pracy do innych państw zachodnich. A ja pytam: dlaczego nie porównuje się zarobków tych służ a tylko okres w jakim tam się pracuje?

    Odpowiedz
  • cx(2010-11-16 12:10) Zgłoś naruszenie 00

    Niech płacą jak w cywilizowanym kraju i każdy bedzie pracował dłużej .Do tego za nocki ,święta -niedziele i nikt nie będzie miał problemu.Ale to przecież dziki kraj więc szkoda gadać.

    Odpowiedz
  • obserwator(2010-11-16 14:18) Zgłoś naruszenie 00

    Do 1983r. funkcjonariusze nabywali prawa do emerytury po 10 latach uzyskując 40proc. uposażenia. Każdy następny rok służby podwyższał emeryturę o 3proc. maksymalnie do 100proc. Ówczesne emerytalne zostały zmienione dla wszystkich funkcjonariuszy, nie zwracano wówczas uwagi na nabyte prawa. Od tego cały czas trwa likwidacja przywieli emerytalnych mundurowych. Kadra mundurowych te straty tego przywileju rekompensuje sobie gratyfikacjami finansowymi. Różnica płac pomiędzy najniższym mundurowym, a najwyższym to więcej niż 10 krotność.

    Odpowiedz
  • pies kryminalny(2010-11-16 19:12) Zgłoś naruszenie 00

    przyszedłem do tego ***** tylko ze względu na to by dostać po 15 latach tego tysiąca emerytury. Po 10 latach wiem że nie warto być bohaterem, nie warto nadgorliwym, nie warto się narażać, nie warto wierzyć w sprawiedliwość, prawo, uczciwość... praca z patolami przyprawiła mnie o nerwice, wali mi się małżeństwo, mam depresję, jestem wybuchowy, jak większość moich kolegów. Mam setki wrogów, jestem nieufny, idąc ulicą rozglądam się, nie lubię kroków za plecami, i takie tam bzdury dla cywili, pare siwych włosów po strzałach do bandyty który chciał mnie zabić a potem przez rok prokurator robił ze mnie bandytę...nie wiem czy dam radę do 15 lat, w tym syfie, swój komputer, setki nadgodzin nie do odebrania, nie płatnych, wigilie, sylwestry w robocie, weekendy często, ciągle lumpy, patole napierd...ni od dziecka w domach i na ulicy, z którymi codzień pracujesz, stajesz się jak oni, inny świat jest niedostępny no bo co za 2500- żałuje że wstąpiłem do tego syfu, po za tym klamstwa na codzień, stały fałsz, obłuda, stwarzanie pozorów dla obywatela w imię dobra słuzby...

    Odpowiedz
  • Police(2010-11-16 20:50) Zgłoś naruszenie 00

    To jak pokazują nam inne kraje zachodnie to niech nam też tylke co w innych krajach!

    Odpowiedz