Pracownicy, którzy adoptują dziecko, będą mogli skorzystać z urlopu ojcowskiego, nawet jeśli dziecko skończy już pierwszy rok życia.
Wszystko wskazuje, że Sejm w szybkim tempie uchwali projekt nowelizacji kodeksu pracy, który ułatwi korzystanie z urlopu ojcowskiego pracownikom adoptującym dziecko.
Nowe przepisy przewidują, że ojciec przysposobionego dziecka będzie mógł skorzystać z tygodnia urlopu ojcowskiego w ciągu roku od dnia uprawomocnienia się postanowienia w sprawie przysposobienia (począwszy od roku 2012 jego wymiar wyniesie dwa tygodnie).
W pierwszym czytaniu projekt poparły wszystkie kluby parlamentarne. Trafił on do dalszych prac w sejmowej komisji nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach.
– Ta ustawa wyeliminuje nierówne traktowanie rodziców, którzy decydują się na adopcję – mówi Ryszard Zbrzyzny z klubu Lewica.
Obecnie mężczyźni przysposabiający dziecko mogą skorzystać z tygodnia urlopu ojcowskiego tylko do momentu ukończenia przez nie 12 miesięcy.
– Tymczasem uregulowanie prawnej sytuacji dziecka adoptowanego i procedura przysposobienia mogą trwać dłużej – mówi Stanisław Szwed, poseł klubu PiS.
Zgodnie z projektowanymi zmianami ojciec dziecka będzie mógł skorzystać z urlopu ojcowskiego w ciągu roku od adopcji, ale nie później niż do momentu ukończenia przez dziecko 7. roku życia (lub 10 lat w przypadku adopcji dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego).
Problemy rodziców adopcyjnych dostrzegł rzecznik praw obywatelskich, który otrzymywał sygnały od ojców, którzy nie mogli skorzystać z urlopu ojcowskiego.
Zdaniem Biura RPO obecne przepisy mogą naruszać konstytucyjną zasadę, zgodnie z którą państwo ma podejmować szczególne działania na rzecz rodziny.