Długo działające analogi insulinowe oraz leki stosowane w chorobie afektywnej dwubiegunowej znalazły się na nowej liście leków refundowanych - poinformował we wtorek wiceminister zdrowia Marek Twardowski.

Twardowski dodał, że refundowane będą też pompy insulinowe i ich osprzęt dla osób do 26. roku życia. Do tej pory NFZ finansował zakup pomp tylko w przypadku chorych do 18. roku życia. W tej sprawie MZ ma wydać specjalne rozporządzenie.

Na liście refundacyjnej znalazły się również opatrunki stosowane przy przewlekłych schorzeniach skórnych, m.in. źle gojących się owrzodzeniach i tzw. stopie cukrzycowej. Na liście umieszczono 52 nowe opatrunki z odpłatnością 50 proc.

W wykazach leków refundowanych został umieszczony również lek stosowany w reumatoidalnym zapaleniu stawów. Dotychczas był on dostępny w ramach terapeutycznego programu zdrowotnego. Dodano też kolejny krótko działający analog insulinowy.

Z listy refundacyjnej usunięto 43 produkty lecznicze, dokonano 23 obniżek ceny oraz 43 podwyżek. MZ podkreśla, że zmiany na liście oraz wprowadzenie nowych produktów generycznych pozytywnie wpływają na kształtowanie wysokości limitów. W sumie dokonano zmian limitów dla 1198 produktów leczniczych.

Cukrzyca jest nieuleczalną, przewlekłą chorobą spowodowaną zaburzeniami metabolizmu cukru - glukozy

Wydatki w związku ze zmianami na liście wyniosą 450-500 mln zł. Jak mówił Twardowski, środki pochodzą z oszczędności, które powstały dzięki korzystnym negocjacjom z koncernami farmaceutycznymi. "Zmiany są możliwe do sfinansowania dlatego, że na taką ilość uzyskaliśmy obniżki w skali roku, na bardzo dużą ilość leków" - dodał wiceminister. Nowa lista ma wejść w życie 16 grudnia.

Dyrektor departamentu polityki lekowej i farmacji Artur Fałek podkreślił w rozmowie z PAP, że zmiany na liście są korzystne dla pacjentów i były przez nich od dawna oczekiwane. "Oszczędności, które umożliwiają zmiany, wynikają z obniżek cen leków, które już są refundowane i obniżek limitów. W związku z tym, że limity finansowania się obniżą w NFZ pojawiają się pieniądze, które umożliwiają włączenie do refundacji nowych leków" - powiedział Fałek.

Cukrzyca jest nieuleczalną, przewlekłą chorobą spowodowaną zaburzeniami metabolizmu cukru - glukozy. Występuje w kilku podstawowych typach, ale zawsze objawia się podwyższonym poziomem glukozy we krwi - bardzo niebezpiecznym dla nerek, układu krążenia i siatkówki oka. W Polsce na cukrzycę chorują ponad 2 mln osób, z czego 90 proc. na cukrzycę typu II, na którą zapada się w wieku dojrzałym.

Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD), nazywana też zaburzeniami maniakalno-depresyjnymi, to choroba psychiczna charakteryzująca się cyklicznymi, naprzemiennymi epizodami depresji i manii (czyli nadmiernego pobudzenia) oraz stanu pozornego zdrowia psychicznego. U około 60 proc. pacjentów pierwsze objawy choroby pojawiają się przed 21. rokiem życia, wiadomo, że ok. 50 proc. pacjentów ma krewnych z podobnymi problemami, tak więc czynniki genetyczne odgrywają istotną rolę w rozwoju ChAD