Służba zdrowia: specjaliści walczą o 5-godzinny dzień pracy

autor: Aleksandra Kurowska26.10.2010, 03:00; Aktualizacja: 26.10.2010, 14:35

Specjaliści będą protestować, bo chcą zachować krótszy dzień pracy. Jeśli ich żądania nie zostaną spełnione, mogą odejść ze szpitali. Według Ministerstwa Zdrowia praca pięć, a nie siedem godzin dziennie, to przeżytek.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (35)

  • SKORPIONKA(2010-10-26 07:33) Zgłoś naruszenie 00

    a może należało by sprawdzić, jak wygląda faktyczny czas pracy lekarzy?
    Z CAŁYM SZACUNKIEM 5 GODZIN JAK NAJBARDZIEJ ALE PACJENT NA PIERWSZYM MIEJSCU

    Odpowiedz
  • Jacek(2010-10-26 09:33) Zgłoś naruszenie 00

    Po wydłużeniu czasu pracy wydłużą się i kolejki. Pacjenci odczują to boleśnie!

    Odpowiedz
  • radiolog(2010-10-26 10:30) Zgłoś naruszenie 00

    Pan dziennikarz nie zagłębił się w temat i podaje nieprawdziwe informacje. Protest oraganizuje związek elektroradiologów którzy w odróżnieniu od radiologów nie są lekarzami specjalistami a technikami. Lekarze radiolodzy nie mają związku zawodowoego, ogólnopolskiego ani też nie boją się redukcji etatów bo ich brakuje na rynku i to raczej pracodawcy muszą o nich zabiegać w odróżnieniu od elektroradiologów. Pracy dla radioilogów i to godziwie wynagradzanej jest pełno.
    Poza tym elektroradiolodzy obawiają się że MZ zgłosi poprawki o 3 letnim vacatio legis a posłowie z koalicji zaglosują przeciko tym poprawkom, Ja jestem radiologiem specjalistą diagnistyki obrazowej i żadne ustawy mi nie są straszne a od dziennikarza się wymagać by należało sprostowania gdyż mocno mija się z faktami ... to tyle w temacie.

    Odpowiedz
  • elektroradiolog(2010-10-26 11:51) Zgłoś naruszenie 00

    i dodajmy ze lekarze radiolodzy raczej nie siedza w promieniowaniu tylko my technicy, trzeba bylo wczesniej mowic o tych zmianach a nie jak czlowiek studia skonczyl by pracowac 5 godzin a teraz chca mu wszystko zabrac bez rzadnego zadoscuczynienia

    Odpowiedz
  • radiolog(2010-10-26 12:17) Zgłoś naruszenie 00

    raczej nie siedza - co to znaczy raczej, to też nie cała prawda ... a radiolog wykonujący skopie, angiografie, procedury zabiegowe przyjmuja spore dawki wieksze niż technik za ołowianą szybką choc są radioodzy którzy w ogóle nie mają kontaktu bezpośredniego z promieniowaniem np usg, MR zdalne opisywanie TK itp.

    Odpowiedz
  • technik radiologii "nieszkodliwej" w Polsce(2010-10-26 13:11) Zgłoś naruszenie 00

    W szpitalach lekarze radiolodzy i owszem moga pokaprysić i dyrcio kasiorkę znajdzie dla nich , natomiast z przychodniami nie bedzie juz tak różowo , po prostu opisowcy etatowi stracas pracę , poniewaz powstana spółki lekarzy radiologów , którzy opisza wszystkie fotki załózmy w pieciu w 8-12 przychodniach w mieście . Oczywiscie nie jest powiedziane czy radiolog szpiatalny jak złoży wypowiedzenie nie trafi do takiej spółki i zaspiewa dyrciowi załózmy 4 razy wiecej i ten wywali 3 techników rtg na kasiorke do czapki doktora !!!Taki doktor zażąda tyle pieniedzy , któe zrekompensuja jego pozozstałe etaty jakie miał w 5 godzinach . No cóz technik niech sie uczy grać na skrzypcach a na starość niech zostawi sobie smyczek a wiecie po co ,żeby bidak miał czym w kubłąch grzebać i tyle w temacie

    Odpowiedz
  • w1951(2010-10-26 14:17) Zgłoś naruszenie 00

    Proszę kogokolwiek z Ministerstwa, aby chociaż posiedział, już ..nie mówię popracował wiecej niż 5 godzin w prosektorium.

    Odpowiedz
  • Technik elektroradiolog(2010-10-26 14:53) Zgłoś naruszenie 00

    no to dziękujemy lekarzom radiologom, za tak piękne poparcie i wspólpracę!!!

    Odpowiedz
  • promyk(2010-10-26 16:41) Zgłoś naruszenie 00

    a co ze starym sprzętem .Ja pracuję na 25-letnich apratach rentgenowskich!!!.Gdzie ten nowoczesny sprzęt!!!

    Odpowiedz
  • promyk(2010-10-26 16:47) Zgłoś naruszenie 00

    Skro sprzęt jest taki bezpieczny i promieniowanie przestało być szkodliwe dla technika to dlaczego zostałam odsunięta od pracy w promieniach przez lekarza medycyny Pracy na 4 m-cer???

    Odpowiedz
  • ALA(2010-10-26 16:58) Zgłoś naruszenie 00

    LEKARZE SPECJALIŚCI WOGÓLE NIE PRACUJCIE NIE ROBICIE NAM POLAKOM ŁASKI -WYJEŻDŻAJ DO NIEMIEC NA TWOJE MIEJSCE PRZYJADĄ UKRAIŃCY 100 RAZY LEPSI OD WAS I TAŃSZY. DO WIDZENIA IDŻ NA PRYWATNĄ PENSJĘ I NIE MÓW ŻE NIE MASZ SPECJALISTYCZNEGO SPRZĘTU - BO DO TEJ PORY JEDZIESZ NA PAŃSTWOWYM SPRZĘCIE I NIE PODSKAKUJ.

    Odpowiedz
  • ~cig(2010-10-26 17:00) Zgłoś naruszenie 00

    Myślę, że batalia między lekarzami radiologami a elektroradiologami nie ma sensu. Może tylko zaszkodzić WSPÓLNEJ przecież sprawie a tak na prawde jest "wodą na młyn" dla Min. Zdrowia. RAZEM MOŻEMY WIECEJ!

    Odpowiedz
  • radiolog(2010-10-26 17:42) Zgłoś naruszenie 00

    moja wypowiedz jest tylko stwierdzeniem faktu tekst zwiera nieprawdziwe informacje, i nic wiecej, darze techników wielkim szacunkiem, uważam ze wykonuja cięzka prace i solidaryzuje sie z Wami w proteście co nie zmienia faktu ze radiolodzy sa w lepszej sytuacji. Trzymamy z Wami i jakby było trzeba przyłączym się !!!

    Nie wiem czemu niektórzy opacznie zrozumieli jego wypowiedz co do lekarzy z Ukrainy to wypowiedz świadczy tylo o braku wiedzy w temacie ...

    Odpowiedz
  • Ja im podpowiem(2010-10-26 18:38) Zgłoś naruszenie 00

    Niech domagają się, żeby nic NIC NIE ROBIĆ, ale DOBRZE ZAROBIĆ - to domena KAŻDEGO ZŁODZIEJA.

    Odpowiedz
  • Antypolityk(2010-10-26 19:03) Zgłoś naruszenie 00

    "Teraz za krótszy czas pracy osoby te dostawały adekwatne wynagrodzenia do innych pracowników" - od razu widać, że tzw. Pan Prezes, cytowany w artykule, za swym biurkiem jest zdecydowanie oderwany od rzeczywistości. Co to znaczy adekwatny? Połowa średniej krajowej? Bezpieczne aparaty... Śmiech na sali. Moja żona od 20 lat jest technikiem RTG. Nowego aparatu doczekała się w przychodni ledwie dwa lata temu. Kupionego oczywiście jak najtaniej, podobnie jak całe wymagane doń oprzyrządowanie. Efekt jest taki, że automatyczna ciemnia zepsuła się dokładnie parę dni po upływie okresu gwarancji. I teraz pracownice - jak za "króla Ćwieczka" - wróciły do ręcznego wywoływania zdjęć (serwis ma dojechać najwcześniej za tydzień, a cała sytuacja już ponad tydzień trwa), oglądając się trwożliwie na drzwi, czy przypadkiem nie wpadnie kontrola. Bo - jak wiadomo - w "epoce bezpiecznego sprzętu" już nie wolno zdjęć wywoływać ręcznie... Odpowiedzialność - jakby co - spada na nie, bo oficjalnie kierownictwo placówki nic o tych praktykach nie wie... I co? Pana Prezesa w takiej sytuacji nie ma? Nie powie, co sądzi o praktykach grożenia utratą pracy itd.? I nie ma też żadnego z 460 pijusów, ignorantów i - w zdecydowanej większości - nierobów, którzy z punktu widzenia swych 12-tysięcznych wynagrodzeń mogą sobie dobrowolnie dezorganizować życie kilkudziesięciu-kilkuset tysięcy ludzi...

    Odpowiedz
  • technik radioterapii(2010-10-26 19:14) Zgłoś naruszenie 00

    Skoro aparatura taka nowoczesna i promieniowanie straciło na mocy i nie jest już tak szkodliwe to pytam dlaczego wizytujący szpitale i instytuty politycy boją się wejść np. na teren bunkra terapeutycznego w zakładzie radioterapii??? Swoją drogą smyczka od skrzypiec nie potrzebuje bo co drugi z nas padnie przed emeryturą na białaczkę ...

    Odpowiedz
  • rudy(2010-10-26 19:24) Zgłoś naruszenie 00

    "Niech domagają się, żeby nic NIC NIE ROBIĆ, ale DOBRZE ZAROBIĆ - to domena KAŻDEGO ZŁODZIEJA". Człowieku, jak nie wiesz o czym mówimy, to się nie wypowiadaj!!! W ciągu tych 5 godzin robię średnio 140 zdjęć rtg i przyjmuję ok 65 pacjentów!!! Policz sobie więc ilu pacjentów przewija się przez mój gabinet w ciagu godziny! Co, efekt obliczeń zadziwił Cię??? A wiesz ile zarabiam? 1400, 53 zł brutto a potem pędze do drugiej pracy, bo wynajmując mieszkanie i dokonując opłat za samo zakwaterowane wydaję 1700 zł! Więc nie szczekaj mi tu o złodziejstwie!!!

    Odpowiedz
  • techniczka pracowni patomorfologii(2010-10-26 19:27) Zgłoś naruszenie 00

    A co z technikami ,którzy pracują w patomorfologii??? tam można się nawdychać

    Odpowiedz
  • technik elekroradiologii(2010-10-26 20:43) Zgłoś naruszenie 00

    Do Antypolityka -> według mnie ( technika rtg z 30 letnim stażem ) Pańska żona bardzo źle robi wywołując zdjecia ręcznie. I nie mam tu na myśli przepisów etc.. Trzeba zamknąć pracownię rtg na kołek i czekać na serwis.
    Po co kierownictwo ma się starać, jak Pańska żona z koleżankami zakasze rękawy i wdychajac smrody z odczynników będzie taplać w nich ręce.
    Zamknięty na kołek rtg szybko motywuje do działań.
    Pozdrowienia dla żony :)

    Odpowiedz
  • patolog z widokami na Szwecję(2010-10-26 21:10) Zgłoś naruszenie 00

    Patologów w PL jest 400. Z czego 1/3 w wieku przedemerytalnym. Pracują na 2-3 etatach, zarobieni pracą po uszy. Ich praca wyceniana jest jak praca sprzątaczki. (Dla porównania, w Szwecji lekarz-patolog NIE MOŻE zrobić więcej niż kilka badań dziennie, bo jest obawa że wtedy by się przemęczył i robił błędy)

    Za ocenienie nowotworu i stopnia jego zaawansowania (co jest konieczne do leczenia) patolodzy w Polsce dostają mniej niż manikiurzystka za zrobienie pazurów.
    Codziennie kontakt z niebezpiecznymi zarazkami i szkodliwymi chemikaliami.

    Nie ma procedur i norm, bo starym profesorom-wyjadaczom to zwisa a ministerstwo samo nie wie co robić.
    Pani Kopacz, za kilka lat SAMA PANI BĘDZIE SOBIE TE SZKIEŁKA OGLĄDAĆ.
    Może Tusk pani pomoże - będzie wypisywał skierowania na immunohistochemię. Na pewno wie kiedy wypisać na chromatograninę, kiedy na CD117 a kiedy na ki67. Pani zaś oceni atypię i odróżni rozplem histiocytarny w węzłach od przerzutów nisko zróżnicowanego raka.

    Odpowiedz