Służba zdrowia: specjaliści walczą o 5-godzinny dzień pracy

autor: Aleksandra Kurowska26.10.2010, 03:00; Aktualizacja: 26.10.2010, 14:35

Specjaliści będą protestować, bo chcą zachować krótszy dzień pracy. Jeśli ich żądania nie zostaną spełnione, mogą odejść ze szpitali. Według Ministerstwa Zdrowia praca pięć, a nie siedem godzin dziennie, to przeżytek.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (35)

  • Andrzej(2013-02-06 15:40) Zgłoś naruszenie 00

    ten Daniel to jakiś buc.

    Odpowiedz
  • krystyna(2011-01-04 11:10) Zgłoś naruszenie 00

    Panie Danielu,rozumem to Pan nie grzeszy!!!Pracuje w rtg 38 lat i wiem jak działają promienie.Dlaczego tacy jak Pan i Panu podobni ucikają przed promieniami rtg? Domagają się farucha ochronnego ? Bo nas podobno chroni "ta płytka któtą nosimy na kieszeni".Ha,ha, ha,ludzi inteligentnych inaczej u nas nie brakuje.

    Odpowiedz
  • Jacek(2010-10-30 23:13) Zgłoś naruszenie 00

    Napisałem komentarz do wyowiedzi kol.Daniela,1/2 wypowiedzi gdzieś wcieło zadaje ponownie pytanie ;fartuchy tak a gdzie ochrona głowy,k.górnych,k.dolnych,i te powietrze zjonizowanezapraszam wycieczki z MZ poodychamy zdrowym powietrzem głęboko razem.Po wprowadzeniu nowej ustawy zdrowotnej obok premi będzie to dla autorów zmiam czad.

    Odpowiedz
  • Jacek(2010-10-30 02:21) Zgłoś naruszenie 00

    Kkol .DANIEL WYKONAŁ ZADANIE godz.14.21 do pisania komentarza jest od-powiednia bo zaraz kończy robotę .Wykonał zadanie .Zapraszam do rozmowy konkretnej a kol. zawodowo śledzących i mieszających w naszych sprawach jeszcze trochę pokory Dajcie głos pogadamy/.

    Odpowiedz
  • Mirka 1960(2010-10-29 17:08) Zgłoś naruszenie 00

    Po 30 latach pracy w rtg garba mozna sie dorobić,stracić wszelkie przywileje ***** zarobić i zyć z żebraczej emerytury:(

    Odpowiedz
  • Daniel(2010-10-29 14:12) Zgłoś naruszenie 00

    I jestem za tym wreszcie państwo technicy którzy uważają się za bogów, zaczną pracować i proszę nie ośmieszajcie sie tym promieniowaniem bo i tak jesteście za osłonami macie fartuchy itd ale większość z was nie nosi bo po co a teraz plączecie ze promienie itd. A i tak Lekarze się wyprą was bo oni sobie i tak podwyżkę załatwią a wy nie bo nie wierze że 100 % was się zwolni ci którzy się wyłamią będą pracować a trzy redukcji to dyrektor sprawę będzie miał rozwiązaną

    Odpowiedz
  • JACEK(2010-10-28 23:39) Zgłoś naruszenie 00

    Osobie która goni nas do roboty życzę aby była bogata,a w chorobie samych ukraińskich specjalistów.Dawki ekspozycji w nowych aparatach rtg są zbliżone do sprzętu jaki działał 30-40 lat temu, TURY ,DX,MOBILAXY.Zmieniła się jedynie obróbka zdjęć na wywoływarki automatyczne -chemia lub obróbkę cyfrową.Twierdzenie że wszędzie jest nowy sprzęt jest chyba życzeniem p.Kopacz.Zmuszanie do dodatkowej pracy bez respektowania praw nabytych i rekompensaty uważam za draństwo.W NASZYM KRAJU siłę mają ci co palą opony ,rzucają jajami i czymś ciężkim.PO jak była w opozycji to spływał sam miód na nasze medyczne środowisko-patrz pielęgniarki.

    Odpowiedz
  • pracownik Prosektoriu(2010-10-28 21:33) Zgłoś naruszenie 00

    Kto to ludzie wymyślił niech pani Kopacz przyjdzie codziennie posiedzieć w prosektorium w tym smrodzie ze zwłokami . Pracuje 34 lata ale takiej bzdury nikt by nie wymyślił mimo ze była komuna potem post komuna teraz wolna Polska która nam daje w tyłek. Jedyny przywilej jaki miałem to 5 godzin pracy dziennie .

    Odpowiedz
  • pacnet(2010-10-28 15:30) Zgłoś naruszenie 00

    Cd.
    Bliska mi osoba pracuje w rtg ( 28 lat) . Jak podejmowała pracę w warunkach szkodliwych miała o 10 dni urlopu więcej w roku , teoretycznie co drugi rok senatorium i emeryturę w wieku 55 lat no i oczywiście 5 godzinny dzień pracy. Z tego zostało 5 godz. dzień pracy. Rząd szuka kasy ale również dlaczego nie szuka w wojsku i służbach mundurowych i tam zniesie przywileje.

    Odpowiedz
  • pacjent(2010-10-28 15:21) Zgłoś naruszenie 00

    w szpitalu w medycynie nuklearnej proszę wejść rano z licznikiem i zmierzyć promieniowanie. Bywają ranki że jest brak skali.
    Może nie jest to wina aparatury ale rodzaju wykonywanych czynności ale niech Pani Minister popracuje kilka dni to inaczej będzie śpiwać o szkodliwości promieniowania. Proszę może ktoś wie jaka dawka promieniowania powoduje że praca w takim promieniowaniu jest niemożliwe.
    Jakby sprawdzić rzetelnie promieniowanie w tego typu pacowniach jest pewne że wiele trzeba zamknąć

    Odpowiedz
  • mm(2010-10-28 14:45) Zgłoś naruszenie 00

    pozdrowienia dla radiiologa, ale żeby "miał co np. opisywać" potrzebny jest mu technik,

    Odpowiedz
  • technik(2010-10-27 17:54) Zgłoś naruszenie 00

    dla mnie to żałosne żyć w tym kraju, zabierają nam wszystko i złupią nas do reszty i nie tylko nasza grupę zawodową ale wszystkim pozostałym z czasem..
    Bezpieczne aparaty...litości.Czy ktoś kiedykolwiek robił badania i sprawdzał dlaczego kobiety pracujące w rentgenie tak często mają problemy z zajściem w ciąże i dalszym jej utrzymaniem...ale to pewnie tez nie ma związku,prawda?
    Wstyd za MZ i za nasz cudowny rząd!!!

    Odpowiedz
  • technicy marzyciele(2010-10-27 10:47) Zgłoś naruszenie 00

    Co ze starym sprzetem ? skoro wiekszość pracowni ma sprzęt ponad 5-cio leni czyli stary a 70 % ponad 15 letni,dlaczego co 5 lat zaliczamy kurs ochrony radiologicznej pacjenta bo dla nich promieniowanie jest szkodliwe ,a dla techników nie.. bo są z ołowiu ?Dlaczego nadal mamy dokładne specjalistyczne badania okresowe, a nie jak każdy pracownik biurowy.Wybrałam ten zawód ,bo jedyna zaletą tego zawodu jest skrócony czas pracy , bo pieniądze są marne!!!O wynagrodzeniu 1668 zł to ja mogę tylko pomarzyć.

    Odpowiedz
  • Tech elektroradiologii(2010-10-26 22:43) Zgłoś naruszenie 00

    Brawo!!! Lek.radiolodzy za wsparcie. Wy sobie zawsze poradzicie nie- biedacy. zamiast walczyc razem to macie nas gdzies. zobaczymy co bedzie jak zaczniemy odchodzic od zawodu cz bedziecie za nas robic zdjecia?

    Odpowiedz
  • mird(2010-10-26 21:40) Zgłoś naruszenie 00

    Społeczeństwo ma jakiś dziwne przeświadczenie, że technicy elektroradiologii zarabiają kokosy, żyją w luksusach i tylko pasożytują na biednych, szarych ludziach ("Niech domagają się, żeby nic NIC NIE ROBIĆ, ale DOBRZE ZAROBIĆ - to domena KAŻDEGO ZŁODZIEJA"). Prawda jest taka, że technicy zarabiają śmiesznie małe pieniądze, od lat nie dostają podwyżek i narażając własne zdrowie, pracują na dwa etaty tylko po to, by wyżyć "do pierwszego. Ja nie mam nic przeciwko 7.35 ale proszę by zapłacono mi adekwatnie do tych godzin.
    Co się tyczy pani Kopacz - przecież na spotkaniu z nią doszło TYLKO do ustaleń, które do niczego nie zobowiązują. A później dziwnym trafem ustawa nie obejmująca owych ustaleń trafiła do sejmu. Jak niby technicy mają to rozumieć?! Czy to takie dziwne, że technicy poczuli się oszukani?
    I jeszcze jedno: jeśli niektórzy myślą, że mamy tak wspaniałą i bezpieczną pracę (wszak aparaty są bezpieczne, promieniowanie nam nie szkodzi) to proszę, czemu ludzie nie walą drzwiami i oknami i nie kształcą w tym kierunku? Dlaczego jest tak mało specjalistów?

    Odpowiedz
  • patolog z widokami na Szwecję(2010-10-26 21:10) Zgłoś naruszenie 00

    Patologów w PL jest 400. Z czego 1/3 w wieku przedemerytalnym. Pracują na 2-3 etatach, zarobieni pracą po uszy. Ich praca wyceniana jest jak praca sprzątaczki. (Dla porównania, w Szwecji lekarz-patolog NIE MOŻE zrobić więcej niż kilka badań dziennie, bo jest obawa że wtedy by się przemęczył i robił błędy)

    Za ocenienie nowotworu i stopnia jego zaawansowania (co jest konieczne do leczenia) patolodzy w Polsce dostają mniej niż manikiurzystka za zrobienie pazurów.
    Codziennie kontakt z niebezpiecznymi zarazkami i szkodliwymi chemikaliami.

    Nie ma procedur i norm, bo starym profesorom-wyjadaczom to zwisa a ministerstwo samo nie wie co robić.
    Pani Kopacz, za kilka lat SAMA PANI BĘDZIE SOBIE TE SZKIEŁKA OGLĄDAĆ.
    Może Tusk pani pomoże - będzie wypisywał skierowania na immunohistochemię. Na pewno wie kiedy wypisać na chromatograninę, kiedy na CD117 a kiedy na ki67. Pani zaś oceni atypię i odróżni rozplem histiocytarny w węzłach od przerzutów nisko zróżnicowanego raka.

    Odpowiedz
  • technik elekroradiologii(2010-10-26 20:43) Zgłoś naruszenie 00

    Do Antypolityka -> według mnie ( technika rtg z 30 letnim stażem ) Pańska żona bardzo źle robi wywołując zdjecia ręcznie. I nie mam tu na myśli przepisów etc.. Trzeba zamknąć pracownię rtg na kołek i czekać na serwis.
    Po co kierownictwo ma się starać, jak Pańska żona z koleżankami zakasze rękawy i wdychajac smrody z odczynników będzie taplać w nich ręce.
    Zamknięty na kołek rtg szybko motywuje do działań.
    Pozdrowienia dla żony :)

    Odpowiedz
  • techniczka pracowni patomorfologii(2010-10-26 19:27) Zgłoś naruszenie 00

    A co z technikami ,którzy pracują w patomorfologii??? tam można się nawdychać

    Odpowiedz
  • rudy(2010-10-26 19:24) Zgłoś naruszenie 00

    "Niech domagają się, żeby nic NIC NIE ROBIĆ, ale DOBRZE ZAROBIĆ - to domena KAŻDEGO ZŁODZIEJA". Człowieku, jak nie wiesz o czym mówimy, to się nie wypowiadaj!!! W ciągu tych 5 godzin robię średnio 140 zdjęć rtg i przyjmuję ok 65 pacjentów!!! Policz sobie więc ilu pacjentów przewija się przez mój gabinet w ciagu godziny! Co, efekt obliczeń zadziwił Cię??? A wiesz ile zarabiam? 1400, 53 zł brutto a potem pędze do drugiej pracy, bo wynajmując mieszkanie i dokonując opłat za samo zakwaterowane wydaję 1700 zł! Więc nie szczekaj mi tu o złodziejstwie!!!

    Odpowiedz
  • technik radioterapii(2010-10-26 19:14) Zgłoś naruszenie 00

    Skoro aparatura taka nowoczesna i promieniowanie straciło na mocy i nie jest już tak szkodliwe to pytam dlaczego wizytujący szpitale i instytuty politycy boją się wejść np. na teren bunkra terapeutycznego w zakładzie radioterapii??? Swoją drogą smyczka od skrzypiec nie potrzebuje bo co drugi z nas padnie przed emeryturą na białaczkę ...

    Odpowiedz