– Kilkunastu emerytów z Gdańska, Gdyni i Sopotu w ciągu jednego dnia zakłada konto w ZUS na miejscu – mówi Ewa Pancer z oddziału ZUS w Gdańsku.

W oddziale gdańskim i jego dwóch inspektoratach od 4 października dyżuruje przedstawiciel Banku Handlowego (BH), z którym emeryci mogą podpisać umowę o rachunek bankowy. ZUS zachęca też do tego świadczeniobiorców plakatami i ulotkami, które pojawią się również w I i II oddziale ZUS w Łodzi. Oprócz tego taka promocja ukazała się w lokalnej prasie i mediach.

– 26 października obchodzony jest Dzień Seniora w ZUS, pracownicy Banku Pocztowego zostali zaproszeni na te obchody. Będą mogli założyć emerytom konto – mówi Monika Kiełczyńska z I Oddziału ZUS w Łodzi.

Akcja promocyjna w Łodzi i Trójmieście potrwa do końca roku.

– Wspólnie z BH prowadzimy akcję pilotażową w Gdańsku, a z Bankiem Pocztowym w Łodzi – mówi Jacek Dziekan p.o. rzecznika prasowego ZUS.

Podkreśla, że listonosze nie prowadzą akcji promocyjnej.

ZUS liczy, że wielu emerytów z Łodzi i Trójmiasta założy konto. BH i Pocztowy zobowiązały się, że będą bezpłatnie prowadziły konta dla emerytów. Z tej bezpłatnej oferty emeryci z Łodzi i Trójmiasta mogą skorzystać do końca 2012 roku. Na razie ZUS nie podjął decyzji o kolejnych pilotażach w innych miastach.

ZUS zależy na promocji kont, bo sporo by na tym zaoszczędził. Obecnie prawie co drugi (46 proc.) emeryt otrzymuje świadczenie przelewem. Pozostałym, czyli 2,3 mln emerytów, pieniądze dostarcza listonosz. ZUS tylko w tym roku zapłaci za to poczcie 290 mln zł. Pilotaż ZUS-u jest też odpowiedzią na zapotrzebowanie rządu. Chce, aby do 2013 roku większość osób płaciła w sklepach kartą bankową, a płatności realizowała za pomocą konta. Ministerstwo Finansów (MF) ze Związkiem Banków Polskich przygotowało Program Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego w Polsce na lata 2010 – 2013.

Jest tam zalecenie, żeby obrót bezgotówkowy upowszechniać m.in. wśród osób, które ukończyły 65 lat. MF szacuje, że zmniejszenie kosztów związanych z emisją i obsługą gotówki przyniesie oszczędności na poziomie 1 proc. PKB.