Nierentowne szkoły trzeba zamknąć

autor: Ewa Wesołowska18.10.2010, 03:00

Polska szkoła jest droga, a nasi nauczyciele są jednymi z najmniej efektywnych na świecie.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (36)

  • Willy(2010-10-18 15:01) Zgłoś naruszenie 00

    Partie wezmą więcej z budżetu, czyli z naszej kasy. To może kogoś tu zbulwersuje.

    Odpowiedz
  • cd.nr 20(2010-10-18 15:11) Zgłoś naruszenie 00

    Ps. Pani Wesolowska podaje jako srednia pensje nauczycielska blisko 2000 zl i pewnie ma racje. Ja przytoczylam srednia w oparciu o Money.pl.
    Ale widac z tego, ze co gazeta to inna srednia. Tak czy siak, te niskie pensje sa nie do przyjecia.

    Odpowiedz
  • orzeł(2010-10-18 17:00) Zgłoś naruszenie 00

    Była marchewka od Prezydenta teraz będzie to drugie, szanowni Nauczyciele. Nasi przywódcy nie byli prymusami i Was nie lubią.

    Odpowiedz
  • Keram(2010-10-18 18:02) Zgłoś naruszenie 00

    Kolejne wymądrzenia na temat "lekkiego życia" nauczycieli za WIELKIE pieniądze ze strony "biednych", zagonionych do tytanicznej pracy przy komputerkach, za głodowe pensje dziennikarzy. Nie ma co komentować słów pisanych jakby pod zamówienie. Kiedyś, gdy wszędzie pensje rosły, w szkołach dawano podwyżki raz do roku na małą flaszkę i Naród był szczęśliwy (po co się kształcić i potem pracować za grosze, jak nauczyciel w szkole).

    Odpowiedz
  • Rewident(2010-10-18 19:35) Zgłoś naruszenie 00

    Racja,wzrastają płace nauczycieli oraz godziny nadliczbowe i zwolnienia lekarskie właśnie dla nauczycieli, przy systematycznym i stalym spadku dzieci i młodzieży. Za to silne i roszczeniowe zwiazki zawodowe.Ale niestety mizerny rząd i partie polityczne nie zrobią z tym porządku,bo się boją o swoje posady i apanadze.

    Odpowiedz
  • korina(2010-10-18 20:10) Zgłoś naruszenie 00

    A ile ty pracujesz niedouczony pismaku? Jakby nie nauczyciele, to byś kopał rowy. Nie masz pojęcia, ile pracuje nauczyciel. To co podajecie w gazecie to bzdury. Oszczędzajcie na nauczycielach, a doprowadzicie ten kraj do ruiny, zresztą jesteście na najlepszej drodze.

    Odpowiedz
  • abradabra(2010-10-18 21:33) Zgłoś naruszenie 00

    A może mniej przeznaczać na Synagogi,Cerkwie,Kościoły i ich odpowiednie Rabinaty?

    Odpowiedz
  • ciekawska(2010-10-18 22:53) Zgłoś naruszenie 00

    Ilu mamy wybrańców narodu, czyli:
    1/euroosłów+doradcy, ich kancelarie
    2/ senatorów+kancelarie i pracownicy ich biur
    3/posłów+pracownicy sejmu, ich kancelarie+biura poselskie
    4/wójtowie, prezydenci miast,dzielnic,
    5/kancelaria prezydenta kraju +setki doradców i gabinetów
    6/ kancelaria premiera+doradcy i setki biur.
    Czy ktoś pokusił się podliczyć koszty utrzymania tego towarzystwa, aut, samolotów, mediów wobec PKB ??

    Odpowiedz
  • Nienauczyciel(2010-10-19 22:41) Zgłoś naruszenie 00

    Gdzie są Wasze związki – za upublicznianie takich bzdur, powinno się wnosić pozew do sądu.
    „(…)główną przyczyną biedy polskich szkół są nauczyciele: jest ich za dużo i za mało pracują(…)” – a czy nauczyciele to samozwańcy i zatrudniają się sami i to w jakichkolwiek ilościach, czy ktoś inny tym zarządza?
    „Tamtejszym władzom udało się jednak przekonać ludzi” – w końcu ludzie czy nauczyciele ?
    A co do budżetu, to jakoś nikt nie wspomniał o nieudolnej reformie wprowadzonej przez nasz rząd i wciąż modyfikowanych przepisach, które notabene wręcz są przyczyną zwiększającego się budżetu oświaty (ale tego tłumaczyć nie będę).
    Ponadto - Niemcy (5,9 proc. PKB) tylko ile to jest w naszych polskich złotych (100 mld albo i więcej) gdzie prąd i gaz kosztują niewiele więcej, gdzie nauczycie zarabia średnio 2500 euro?
    Gazeta PRAWNA!!! – Panie i Panowie redaktorzy , nim oprzecie się na jakoby rzetelnych informacjach wiarygodnych źródeł, zweryfikujcie je dobrze, bo aż dziw mnie bierze, że nikt się wam za to do…nie dobrał.

    Odpowiedz
  • wad(2010-10-21 15:10) Zgłoś naruszenie 00

    czy za wprowadzanie opinii publicznej w błąd oraz manipulacje dziennikarz podlega odpowiedzialności karnej

    Odpowiedz
  • takaja(2010-10-21 22:52) Zgłoś naruszenie 00

    Prawda jest taka, że gdyby nie nauczyciele, to szkoły dawno by padły. Wciąż utrzymujemy pracodawców inwestując w materiały do pracy: komputer, drukarka, papier, tusz, prąd, podręczniki, materiały biurowe wszelkiej maści, bilety na dojazdy do uczniów objętych nauczaniem indywidualnym, koszty szkoleń itd. Czy ktoś podliczył ile pieniędzy nauczyciel wydaje, aby pracować lepiej, ciekawiej? Oczekuje sie od nas coraz więcej, stawia wymagania ale nie daje narzędzi! Czy pracownik firmy przynosi do pracy własne narzędzia i materiały? Jeździ w delegacje za własne pieniądze? Czy chcecie abyśmy stali "pod tablicą" 40 godzin w tygodniu? To ja proszę o pracownika technicznego, który przygotuje doświadczenia i pokazy na lekcje fizyki, asystenta, który przygotuje i poprowadzi dokumentację nauczyciela i wychowawcy, no i jeszcze kogoś do przygotowywania i sprawdzania klasówek, organizowania wycieczek itp. Ja przyjdę i poprowadzę nawet 40 lekcji, bo lubię uczyć!

    Odpowiedz
  • takaja(2010-10-21 22:53) Zgłoś naruszenie 00

    I jeszcze jedno, w jaki sposób autor zmierzył efektywność pracy nauczycieli?

    Odpowiedz
  • RG(2010-10-24 17:52) Zgłoś naruszenie 00

    Mówienie o pracy nauczyciela ze jest to ciężka praca . to jakaś kpina w żywe oczy . Ciężko to ludzie pracują w hipermarketach.Mam kilku nauczycieli w rodzinie przez co mam okazje obserwować jak wygląda praca nauczyciela. Jak długo jeszcze ta grupa zawodowa będzie okłamywać społeczeństwo.A jak ktoś ma czelność mieć inne zdanie to natychmiast jest okładany różnymi epitetami.

    Odpowiedz
  • nauczyciel(2010-11-04 21:43) Zgłoś naruszenie 00

    "Mają dwa miesiące płatnych wakacji, ponad miesiąc ferii i wszystkie święta i weekendy wolne. Na dodatek zgodnie z Kartą nauczyciela nie mogą pracować więcej niż 40 godzin w tygodniu (przy czym zajęcia dydaktyczne to tylko 18 godzin)."

    czytam te bzdury i oczom nie wierzę
    - "Mają dwa miesiące płatnych wakacji" - każdy ma chyba płatny urlop? mylę się? i to nie są dwa miesiące, trzeba odliczyć tydzien na początku i na końcu wakacji.

    - "ponad miesiąc ferii" - czy ja o czymś nie wiem? od kiedy w Polsce ferie trwają ponad miesiąc? w wielu szkolach w ferie odbywają się dodatkowe zajęcia

    - "Na dodatek zgodnie z Kartą nauczyciela nie mogą pracować więcej niż 40 godzin w tygodniu (przy czym zajęcia dydaktyczne to tylko 18 godzin)." - to twierdzenie też jest dziwne, o ile wiem w Polsce obowiązuje 40 godzinny tydzień pracy, a nauczyciele zgodnie z KN nie mogą mieć tygodniowo więcej niż 27 godzin dydaktycznych, 18 to minimum + 2 karciane, pozostałej pracy jest wystarczająco dużo aby przekraczać ustawowy 40h tydzień pracy

    Odpowiedz
  • nauczyciel(2010-11-04 21:51) Zgłoś naruszenie 00

    i czy gazeta prawna odniosła się w jakiś sposób do sprostowania http://www.znp.edu.pl/element/634/Sprostowanie_do_artykulu_Nierentowne_szkoly_trzeba_zamknac do tego kłamliwego artykułu? zostało to opublikowane na lamach gazety?

    Odpowiedz
  • Nie lubię głupich pismaków Mądrych uwielbiam(2011-09-12 22:15) Zgłoś naruszenie 00

    Pani Autor piszać takie "bzdury" zasługuje na Dostanie W Pysk, bo ryje mają świnie a ona wypada tylko na tępą krowe. Prosze pani takich rzeczy się nie pisze...
    Pozdrawiam stada

    Odpowiedz