Nierentowne szkoły trzeba zamknąć

autor: Ewa Wesołowska18.10.2010, 03:00

Polska szkoła jest droga, a nasi nauczyciele są jednymi z najmniej efektywnych na świecie.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (36)

  • xyz(2010-10-18 06:04) Zgłoś naruszenie 00

    Nareszcie ktoś zwrócił uwagę na to, o czym tu się pisze. Czas na efektywne wydawania pieniędzy na oświatę. To przesada co robi się w tym kraju dla nauczycieli. No, ale jak się ma swojego premiera, ktego większa liczba członków rodziny to nauczyciele to nie ma się co dziwić.

    Odpowiedz
  • nauczyciel(2010-10-18 07:49) Zgłoś naruszenie 00

    Cieszę się bardzo że tak dużo się pisze o płacach, jednak nikt nie pokusił się o przedstawienie prawdziwej sytuacji nauczycieli.

    Odpowiedz
  • Co za żenada(2010-10-18 08:56) Zgłoś naruszenie 00

    Lepiej dorównać do Meksyku, a może wg pomysłu jednego z ministrów oświaty 50 osób zgromadzić w jednej klasie. Wtedy edukację mielibyśmy najtańszą.
    A może jeszcze jeden pomysł - w ogóle zlikwidujmy edukację, wtedy nie będzie żadnych kosztów, prawda?

    Odpowiedz
  • konkret(2010-10-18 08:58) Zgłoś naruszenie 00

    Pani Wesołowska - dane bardzo nierzetelne i wprowadza pani w błąd opinię publiczna.
    1. liczba nauczycieli wciągu ostatnich 7 lat zmniejszyła się o 11,2%
    2. nauczyciel polski /18 godz. dydaktycznych/ wypracowuje ponad 700godz. dydaktycznych rocznie.
    3. Kto może więcej pracować jak 40 godz. tygodniowo???/kodeks pracy/
    4. w krajach porównawczych nauczyciel zarabia ponad 12 tys.zł miesięcznie
    5. Konstytucja RP gwarantuje wszystkim bezpłatny dostęp do nauki nawet w podszczecińskich Podjuchach.
    6. jeżeli ktoś twierdzi, ze nauczyciel ma więcej ferii niż miesiąc to sie kompromituje.

    Odpowiedz
  • Mural(2010-10-18 09:01) Zgłoś naruszenie 00

    Dolewajcie oliwy do ognia, kompetentni dziennikarze. Morale macie "gumowe", bo nie zdajecie sobie sprawy z tego, że trzeba rzetelnie pisać. Ale byliście kiedyś uczniami. a ci w zależności od tego jacy w tej szkole byli różne mają o niej opinie. Niestety nawet najlepszy nauczyciel nie załatwi nagrody Pulitzera.

    Odpowiedz
  • "wkurzony"(2010-10-18 09:12) Zgłoś naruszenie 00

    Od kiedy niedouczone pismaki wiedzą strasznie dużo szkole? pytanie które należy zadać to takie kto i jak oblicza tą średnią?? 40 tygodni nauki po 19 godzin tygodniowo to chyba coś nie tak a gdzie pozostała praca?? chyba zacznę pisać takie "wypociny" na kolanie jak ten "niedouczony" pismak bo ten artykuł to chyba na kolanie pisał. A może ten pismak nie wie co to matematyka?? - chyba opuścił te najważniejsze lekcje. Ta prasa to na psy schodzi

    Odpowiedz
  • abc(2010-10-18 09:17) Zgłoś naruszenie 00

    Co za niedouczony IDIOTA publikuje takie dane i co ciekawe KTO mu na to pozwala??? Miałem inne zdanie o tym dzienniku ale teraz dla mnie to "brukowiec" może w ramach oszczędności zaczną go wydawać na papierze toaletowym??? Uzyskane pieniądze można zawsze przeznaczyć na edukację tego barana.

    Odpowiedz
  • xyz(2010-10-18 09:41) Zgłoś naruszenie 00

    czas chyba przeszkolić tych dziennikarzy. co niektórzy z nich pewne lekcje "przespali".
    Myślę że ten artykuł to początek walki przedwyborczej a jakiś temat musi się zawsze pojawić - Teraz dokopiemy nauczycielom aby "nie startowali"

    Odpowiedz
  • wwee(2010-10-18 09:43) Zgłoś naruszenie 00

    Rezygnacja z nauki pisania przyniesie duże oszczędności CO2 i lasów tropikalnych, a także redukcję wydatków z NFZ na leczenie wad wzroku.

    Odpowiedz
  • Do Autora, poprawcie blad!(2010-10-18 10:35) Zgłoś naruszenie 00

    Poprawcie blad w pierwszym zdaniu, bo
    6 % /szesc procent/ naszego PKB /powyzej 1300 mld zl/ to powinno byc okolo 80 mld zl, a 40 mld zl to okolo 3% PKB.

    Odpowiedz
  • Nauczyciel-ka(2010-10-18 10:40) Zgłoś naruszenie 00

    Jak zwykle wprowadzacie ludzi w błąd swoim pisaniem na temat płac, godzin pracy i dni wolnych nauczycieli. Dlaczego bierzecie się za opisywanie pracy nauczycieli skoro nie macie o niej bladego pojęcia. Zapraszam do szkoły/przedszkola, popracujcie w niej chociaż tydzień, może wtedy docenicie ten zawód, wysiłek i sami sprawdzicie warunki naszej pracy i dopiero piszcie takie błyskotliwe artykuły. Tylko nikt z was nie zdobyłby się na taką odwagę-kształcić młodych ludzi- bo to wielka odpowiedzialność, a my pomimo wszystkich bzdur, które o nas wypisujecie nadal stajemy na wysokości zadania.
    Jeśli chcecie zarzucać i pisać o nauczycielach to zapraszam do bardziej wnikliwego szukania informacji, sprawdzajcie rzetelnie fakty a nie swe wnioski budujecie na dziwnych wyliczeniach. Zwrócę jeszcze uwagę na to, dołożono nauczycielom godzin pracy, nauczyciele w przedszkolach pracują od 22 do 25 godzin tygodniowo, nie mają wolnych ferii, świąt i nie zawsze mają 2 miesiące wakacji. Po za tym praca nauczyciela nie kończy się z momentem wyjścia ze szkoły/przedszkola, niestety.
    Ludzie zastanówcie się co robicie, podważacie autorytet nauczycieli na każdym możliwym kroku, przed rodzicami i przed dziećmi oczerniacie nauczycieli, a to właśnie ten zawód powinien cieszyć się dużym uznaniem i szacunkiem, waszym także drodzy dziennikarze.

    Odpowiedz
  • filologini(2010-10-18 10:40) Zgłoś naruszenie 00

    Za wyssane z palca dane o czasie pracy nauczyciela należałoby podać panią Wesołowską do sądu. Ile godzin w tygodniu pracuje pani Wesołowska i ile zarabia? Czy pani Wesołowskiej płacą wprost proporcjonalnie do usługi polegającej na manipulacji medialnej?

    Odpowiedz
  • filologini(2010-10-18 10:43) Zgłoś naruszenie 00

    Sprzedajnych ignorantów jak widać w zawodzie dziennikarza nie brakuje.

    Odpowiedz
  • just(2010-10-18 10:52) Zgłoś naruszenie 00

    Uderz w stół a nożyce się odezwą! Chyba sami nauczyciele na tym forum.

    Odpowiedz
  • gucio(2010-10-18 11:45) Zgłoś naruszenie 00

    Nareszcie ktoś tej nadzwyczajnej grupie zawodowej wygarnął prawdę. To prawda: im mniej pracy tym więcej na koncie. Te wieczne roszczenia sprawiły, że nauczyciele kosztują już więcej niż na zachodzie. Do zachodniej Europy wszystkim ciągle bardzo daleko. Czas placić za efektywny czas pracy i tylko tym prawdziwym pedagogom, reszcie podziękować. Czas sprowadzić "ciało" na ziemię. Wszyscy widzą to co wybitnie wykształceni nawet niezauważają.

    Odpowiedz
  • Anka(2010-10-18 12:20) Zgłoś naruszenie 00

    "maleje liczba uczniów, a liczba nauczycieli prawie się nie zmienia". Na dawno takiej głupoty nie czytałam. Myśłałam, że takich bzdur gazeta na tzw. "poziomie" nie publikuje. Jak łatwo manipulować danymi? Prawda? A może pokuszę się o wyjaśnienie: kilka lat temu na nauczyciela przypadał 1 etat + kilka godzin nadliczbowych, ponadwymiarowych. Byli nauczyciele, którzy faktycznie pracowali po 24 h w tygodniu. Teraz, w wyniku niżu demograficznego, nauczyciel najczęściej siedzi na 1 "gołym" etacie. I całe rozwiązanie problemu. Po co jątrzyć? Po co napuszczać społeczeństwo na nauczycieli, którym się rzekomo tak świetnie powodzi? Zanim coś Drodzy Redaktorzy naskrobiecie, ruszcie głową. Bo i Wam zacznie ktoś do kieszeni zaglądać i dziwić się, że za pisanie głupot aż tak duuuużo płacą

    Odpowiedz
  • sprostowanie(2010-10-18 13:04) Zgłoś naruszenie 00

    http://www.znp.edu.pl/element/634/Sprostowanie_do_artykulu_Nierentowne_szkoly_trzeba_zamknac

    Odpowiedz
  • starsza(2010-10-18 14:25) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem bardzo ciekawa w/g jakiego kryterium należy oceniać i likwidować szkoły???Tylko kryterium finansowe??? To błąd w myśleniu!!! Ale nie jestem w stanie pojąć co można zaoferować dzieciom po likwidacji szkoły???Dojazd bez pasów bezpieczeństwa??? A zostawić je na pastwę losu??? Oddać do molochu miejskiego??? A co z nauczycielem zwolnionym z pracy???Na śmieci???

    Odpowiedz
  • barbaro(2010-10-18 14:29) Zgłoś naruszenie 00

    Nie jestem nauczycielem , ale w bliższej i dalszej rodzinie mam ich kilkoro. To prawda, że tygodniowy etat nauczycielski to 18 a nie 40 godzin. Ale to, że nauczyciel pracuje mniej jak inni zatrudnieni na etacie, to tylko półprawda. Nauczyciel poza przeprowadzeniem zajęć dydaktycznych ma jeszcze do wykonania parę innych rzeczy żeby przekazać uczniowi wiedzę i wyegzokwować ją od niego. Na pewno przygotować się do lekcji ( hmm, sporządzić konspekt nowego tematu i przygotować materiały pomocniczo-dydaktyczne). Potem sprawdzić wiedzę uczniów i tu odpytówka to pół biedy. Sprawdzenie pisemnych prae kontrolnych, zwłaszcza tych opisowych wymaga dużo czasu, za który szkoła nie płaci. Lub ewentualnie pracochłonnie przygotować testy, aby sprawdzanie poszło sprawniej. Od jakiegoś czasu wymaga się (niestety nie wiem na jakiej podstawie), aby każdy nauczyciel przepracował 2 godziny tygodniowo (czyli średnio ok. 80 godzin rocznie) "społecznie"! Czyli DARMOWO!! Można żądać od zatrudnionego żeby pracował więcej. Ale za darmo?! To nie jest zgodne ani z konstytucją, ani z kodeksem pracy! Coś za bardzo przypomina mi to okres "jedynie słusznego systemu" do 1989 roku!
    Jeżeli chodzi o starszych uczniów (gimnazjum czy szkoła średnia) jestem w stanie zgodzić się z tym, że większe szkoły są efektywniejsze, mają lepsze zaplecze i łącząc w taką kilka mniejszyć szkółek, dodając do kupki ich finasowanie (nawet okrojone) łatwiej jest gospodarować większym budżetem. Ale małe dzieci tylko na tym ucierpią. Przypłacą to przemęczeniem i kłopotami zdrowotnymi. Koszt społeczny łączenia wiejskich podstawówek w większe oddziały może być wysoki. Wyższy niż efekty ekonomiczne wynikające z oszczędności środków finansowych na ich funkcjonowanie.

    Pewnie, były czasy, że do szkoły chodził kto mógł finansowo sobie na to pozwolić i chciał, bo w systemach społecznych nie było ("darmowych") szkół publicznych. Czy o to nam chodzi, żeby młodzi Polacy ze wsi i małych miasteczek kończyli edukację na 6 klasach "powszechniaka"?

    Ja za żadne pieniądze nie chcę pracować jako nauczyciel. A chińczycy mają przekleństwo: obyś cudze dzieci uczył!

    Odpowiedz
  • Niskie pensje nauczycielskie(2010-10-18 14:42) Zgłoś naruszenie 00

    Przed chwila przeczytalam, ze srednia pensja nauczyciela wynosi 2780 zl przy sredniej krajowej powyzej 3400 zl.
    Dlaczego sa takie niskie pensje nauczycielskie?

    Odpowiedz