Posłowie PiS przedstawili swoje propozycje na czwartkowej konferencji prasowej. Projekt zmian w ubiegłorocznej nowelizacji ustawy o systemie oświaty ma być złożony w Sejmie w najbliższych dniach.

"Chcemy, żeby szkoły były jak najlepiej przygotowane na przyjęcie najmłodszych uczniów (...)Szkoły nie są bezpieczne. Musimy wydłużyć okres dochodzenia do obowiązkowego obniżenia wieku szkolnego" - powiedział szef Zespołu Pracy Państwowej PiS Jarosław Zieliński.

Poseł PiS Sławomir Kłosowski dodał, że Ministerstwo Edukacji powinno przygotować jasne kryteria dotyczące przygotowania obiektów szkolnych na potrzeby sześciolatków.

Posłowie PiS zwrócili także uwagę, że wiele gmin szczególnie wiejskich nie posiada przedszkoli. Zaproponowali wprowadzenie Narodowego Programu Budowy Przedszkoli. Program byłby finansowany ze środków unijnych, przy wsparciu rządu i samorządów. "Trzeba budować przedszkola tak, aby było w każdej gminie" - podkreślił Zieliński.

Posłowie PiS życzyli nauczycielom z okazji Dnia Edukacji Narodowej satysfakcji z pracy, a także, by "przetrwali zawirowania w polskiej oświacie".

W nowelizacji ustawy o systemie oświaty zapisano, że na razie (czyli w latach szkolnych 2009/2010, 2010/2011 i 2011/2012) o tym, czy dzieci wcześniej niż w wieku siedmiu lat rozpoczną naukę, decydują rodzice; wszystkie dzieci sześcioletnie obowiązek szkolny obejmie we wrześniu 2012 r.

Jak podało MEN, zgodnie z wolą rodziców w roku szkolnym 2009/2010 do pierwszych klas szkół podstawowych poszło w całym kraju 4,3 proc. sześciolatków; najwyższy odsetek był w województwach: mazowieckim - 6,6 proc. i pomorskim - 5,9 proc., najniższy w lubuskim - 2,7 proc.