Szpitale kliniczne staną się spółkami

autor: Dominika Sikora27.09.2010, 03:00; Aktualizacja: 13.09.2011, 16:52

Ministerstwo Zdrowia proponuje, by szpitale kliniczne oraz resortowe mogły się przekształcać w spółki prawa handlowego. Taką zmianę przewiduje projekt ustawy o działalności leczniczej wchodzący w skład pakietu zdrowotnego.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (11)

  • kolo(2010-09-27 10:24) Zgłoś naruszenie 00

    Czyżby w tej zadymie z autokarem chodziło o ukrycie tej informacji w natłoku innych ??? Działania tego rządu zaczynają być 100% przewidywalne :))

    Odpowiedz
  • frde(2010-09-27 08:42) Zgłoś naruszenie 00

    PO plany prywatyzacji i "uwłaszczenia" kadry na szpitalach są w całości realizowane. Opieka medyczna w Polsce to fikcja!!!

    Odpowiedz
  • Przejazdzka lub przechadzka kolo szpitala(2010-09-27 09:52) Zgłoś naruszenie 00

    Z rysujacego sie modelu sluzby zdrowia, systemu ubezpieczeniowego i obecnego systemu rozliczeniowego za uslugi medyczne oraz utrzymania niskich nakladow w ramach skladki zdrowotnej, na podstawie wystapienia krynickiego Minister Zdrowia oraz arykulow w prasie, mozna wyciagnac wniosek, ze dla wiekszosci spoleczenstwa, mniej zamoznego, lekarze zamiast skierowania do szpitala beda przepisywac przejazdzke lub przechadzke kolo szpitala.

    Odpowiedz
  • OB(2010-09-27 10:49) Zgłoś naruszenie 00

    Najwazniejszy dla pacjenta jest system rozliczeniowy za uslugi medyczne, system, ktory powinien rzutowac na reforme pozostalych czlonow organizacji sluzby zdrowia w Polsce.
    Uwazam, podobnie jak dr Adam Kozierkiewicz z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagielonskiego, ze b. dobrym rozwiazaniem dla Polski, bylyby zasady francuskiego systemu rozliczeniowego.
    "We Francji, chory placi za wizyte przy czym ubezpieczalnia mu refunduje 70% tego co musial zaplacic. Jezeli chce odzyskac reszte pieniedzy musi dodatkowo sie ubezpieczyc. W ten sposob az 90% Francuzow wykupuje dodatkowe polisy"
    /Money, "Bez zachet Polacy..."/.
    Pozdrawiam Pana dr A. Kozierkiewicza, OB.

    Odpowiedz
  • niezalezny(2010-09-27 13:56) Zgłoś naruszenie 00

    czyli pacjent to towar, bo taki jest profil spolek handlowych..To wlasnie prywatyzacja w wydaniu PO..ten straszny wypadek pod Berlinem pokazal jaki tragoczny mamy rzad a przede wszystkim premiera..to byla wspaniala akcja ratunkowa i pokaz dla polskiego rzadu jak powinien zadbac i czego sie domagac od Rosji, gdzie nie bylo przez 15 min zadnego ratunku , gdzie sluzby medyczne, ratunkowe, gdzie namioty? ..i prawda jest ze to wina tuskolandii za ten stan rzeczy i te ciągłe uparte twierdzenia rzadu ze wszystko ze strony Rosji jest super to żenada..tam nie bylo żadnego szacunku dla zwlok prezydenta i innych osob, tam zginęła część panstwa polskiego ..ten rząd to wstyd i miernota i niech Miller kompletnie niekompetentny nie mowi o locie prywatnym potakując Rosji..Niemcy i wladze niemieckie pokazały Tuskowi co i jak robi sie gdy jest katastrofa..a co dopiero powinno byc gdy leci glowa panstwa, generalowie ...gdzie powinny byc jeszcze inne zabezpieczenia tych osob..

    Odpowiedz
  • myślący(2010-09-27 16:03) Zgłoś naruszenie 00

    A durny naród wybiera Platformę na swoją zgubę! A może tak musi być, aby przedstawiciele tego kraju zaczęli używać własnego rozumu ???

    Odpowiedz
  • vjvdjhe(2010-09-27 20:26) Zgłoś naruszenie 00

    Ciekawy artykul.

    Odpowiedz
  • poszukujący(2010-10-18 22:00) Zgłoś naruszenie 00

    Szpital to nie bazar!!!.Trochę ciszej nad tą trumną.!!ŻEBY ZROBIĆ UDANĄ REFORMĘ SŁUŻBY ZDROWIA ,NIE NALEŻY ZMIENIAĆ SZPITALI TYLKO SIEBIE!!! To w nas jest mądrość i głupota,wielkość i małość,zadufanie w sobie i pokora.Żadne pieniądze, procedury,ustalenia nie zastąpią zwykłej ludzkiej przyzwoitości.

    Odpowiedz
  • Kris(2010-10-19 16:49) Zgłoś naruszenie 00

    Ministerstwo Zdrowia musi rozpatrzeć nie tylko spłatę długów przez kliniki czy szpitale, lecz również zwrócić uwagę na uprawnienia jakie ma dzisiejsza młodzież, która moim zdaniem powinna też dostać szansę na wejście na rynek pracy. Pytam, dlaczego technicy analityki medycznej jeszcze siedzą w laboratoriach a diagności i lekarze parzą kawusię na stażach medycznych? To jest chore, trzeba opracować działania dla techników. Jeśli ZOZ będzie spółką wstęp do pracy muszą mieć tylko diagności z pełnymi uprawnieniami. Trzeba się też zastanowić kogo zatrudniają szpitale i stąd mamy zadłużenie publiczne. Lepiej zatrudnić diagnostów i one lepiej, dużo lepiej wykonają pracę, pod warunkiem , że mają wiedzę i umiejętności praktyczne potwierdzone na piśmie , w jakim zakładzie odbyta jest praktyka w czasie studiów oraz ocenę nabytych umiejętności praktycznych z wpisem do indeksu włącznie oraz jeśli praktyki były odbyte na minimum 4 to gwarantuje to dostęp do skłądania egzaminu. Dlaczego diagności muszą się dokształcać a technikom proponuje się kursy? Coś tu nie tak. Dlatego trzeba złożyć petycję do Ministerstwa aby opracowało bat na techników, trzeba monitorować ich działanie, przez nich szpitale tracą bardzo dużo, podkreślam bardzo dużo na jakości i nie dorównują standardom europejskim. Przede wszystkim trzeba zacząć od likwidacji szkół technicznych w zakresie medycznym i farmaceutycznym.

    Odpowiedz
  • Kris(2010-10-19 17:00) Zgłoś naruszenie 00

    '' Uniwersytety medyczne same często mają kłopoty finansowe i nie mają pieniędzy, aby dofinansowywać działalność klinik... (...) i co jest tego przyczyną? Otóż posadka na kilku stanowiskach przyczynia się do tego, że więcej trzeba opłacić dyrektorów, szefów, ordynatorów i nie wiem kogo jeszcze w jednej osobie. I co z tego, że pokońcozne mają profesury, doktoraty... młodzież też ma takie prawo, ma prawo do specjalizacji i doktoratów, też chce wejść na wysokie stanowiska. Dlatego osoby, który mają więcej niże jeden etat lub funckję w jednym zawodzie powinni być karani, dlatego, że nie da się wykorzystać w pełni własnych obowiązków i stąd pociąg tylko do pieniędzy. To jest chore. Poważnie trzeba się zastanowić nad tym. Jedna funkcja - jeden etat. Uczelnie mogą stracić, ale młodzież na tym musi zyskać. Kończy uczelnię a potem nie ma miejsc pracy. Coś tu nie tak. Osoby, które kończą studia o mają uprawnienia powinni mieć zabezpieczenie ubiegania się o pracę. Studiuje się nie po to aby studiować, ale po to aby wykonywać swój zawód z odpowiedzialnością.

    Odpowiedz
  • Dana(2010-10-19 17:07) Zgłoś naruszenie 00

    A ja jestem ciekawa, jak się do tych przekształcen ustosunkuje mój wyrostek. Czy będzie bardziej zadowolony, że wycięto go w szpitalu przekształconym w spółkę, czy w szpitalu, który takiej decyzji nie podejmie. W tych rozważaniach brakuje mi informacji: co na tych przekształceniach zyska pacjent, a co może stracić?

    Odpowiedz