Posłowie proponują, aby firmy wydawały druk ZUS RMUA nie co miesiąc, ale raz na kwartał

autor: Paweł Jakubczak24.09.2010, 03:00; Aktualizacja: 24.09.2010, 08:02

Firmy powinny, zdaniem posłów z komisji Przyjazne Państwo wydawać druki ZUS RMUA nie co miesiąc, ale raz na kwartał. Problemem jest jednak dokumentowanie przez pracowników prawa do świadczeń zdrowotnych.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (10)

  • ddd(2010-09-28 13:35) Zgłoś naruszenie 00

    Ciągły bałagan w tym kraju, wywalanie pieniędzy na darmo, zamiast wspierać potrzebujących np. powodzian.
    Wystarczy wprowadzenie kart pacjenta połączone z systemem Płatnik i NFZ.

    Odpowiedz
  • Franek 19(2010-09-26 12:11) Zgłoś naruszenie 00

    Witam!Dochodzę do wniosku,że legitymacje ubezpieczeniowe były najlepsze i nie zamierzam z niej zrezygnować.Komu one przeszkadzały???.Zawsze mogłem mić aktualny wpis (potwierdzenie,że jestem ubezpieczony).Druki w firmach wydaje się z dużym opóżnieniem. Nie ,nie tak nie może być bo sprawa z innej epoki!.No i co z tego?,skoro sprawdzała się w praktyce.Durne,bzdurne wymyślanie czegoś niby lepszego, a jednak wychodzi na gorsze.

    Odpowiedz
  • qqq(2010-09-25 20:26) Zgłoś naruszenie 00

    Jakoś nikt nie pisze tutaj o NFZ. A to on powinien wystawiać dowody bycia ubezpieczonym np. legitymacje. Tak jak teraz potrafi to zrobić gdy ktoś wyjeżdza za granicę.
    A tak NFZ wykorzystał dokument RMUA z innej instytucji, czyli ZUSu, by mieć mniej roboty. Ciekawe jakim prawem ?

    Odpowiedz
  • hgfhf(2010-09-25 02:13) Zgłoś naruszenie 00

    tytul artykulu

    Odpowiedz
  • Samson III(2010-09-24 14:56) Zgłoś naruszenie 00

    Tu nie tylko chodzi o ubezpieczenie zdrowotne.Tu chodzi o dowody w Sądzie Pracy, przy rozliczaniu się z pracodawcą, choćby z nie płaconych nadgodzin. Może w dużych firmach to nie występuje ( koszt utraty wizerunku), ale w małych "wolna amerykanka" jest na porządku dziennym. I co, nie słyszeli Państwo o
    znikaniu dokumentacji pracowniczej w firmach? I jak udowodnić swoje roszczenia? To proszę ustawowo podzielić pracodawców, na zasługujących na zaufanie ( duże firmy, choć i to nie jest regułą ) i małe firmy, absolutnie nie zasługujące na zaufanie (utrzymanie dla nich, obecnych przepisów) A jak są na tyle mało innowacyjne,że nie potrafią (albo, co bardziej, prawdopodobne) nie chcą przesyłać dokumentów Zus w formie elektronicznej, TO ICH PROBLEM.
    I nie można go rozwiązywać kosztem pracownika.

    Odpowiedz
  • Fix(2010-09-24 14:43) Zgłoś naruszenie 00

    To jest bałwanienie do kwadratu, jak mawiał Józef Szwejk !

    Nieudacznicy w tym "dzikim kraju" przez 11 lat od wprowadzenia powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego nie potrafią wdrożyć karty ubezpieczenia zdrowotnego.

    Szkoda gadać !!!

    Odpowiedz
  • Supi(2010-09-24 12:58) Zgłoś naruszenie 00

    Dla mnie nie ma problemu, żeby wydawać co miesiąc pracownikom RMUA. Problem zaczyna się w rejestracji, ponieważ panie tam pracujące nie zostały przez nikogo przeszkolone odnośnie ważności tego dokumentu i np w dniu 05-09 żądają dokumentu wrześniowego, bo według nich sierpniowy jest już nie ważny. I zaczyna się pielgrzymka pracowników do kadr z prośbą o dokument wrześniowy, a wrześniowy będzie dopiero 15-10, ale weź to człowieku wytłumacz pracownikowi, albo kobiecie w rejestracji. Jak się kobieta uprze to nie przyjmie pacjenta na fundusz.

    Odpowiedz
  • RA(2010-09-24 12:41) Zgłoś naruszenie 00

    Dlaczego pracodawca musi w ogóle wydawać takie zaświadczenie. Od tego jest ubezpieczyciel - w tym przypadku ZUS. Może warto się zastanowić czy nie zintegrować systemów. Placówka medyczna może pobrać informację o tym czy dana osoba jest ubezpieczona. To raptem kilka bajtów.

    Odpowiedz
  • alno(2010-09-24 10:47) Zgłoś naruszenie 00

    to nie tak osobo mmm, druk RMUA jest informacją o mieszięcznych potrąceniach składek, natomiast roczne zestawienie przysyła ZUS i należy te dwa dokumenty porównać, roczne zostawić, a miesięczne "wyrzucić",proszę nie zabierać głosu i krytykować jak się jest niekompetentnym w sprawie,ponadto RMUA jest dokumentem potwierdzającym ubezpieczenie(mam zastrzeżenia,dlaczego z takimi danymi musimy się okazywać np ile zarabiamy) -niestety bałagan i niepotrzebne dyskusje tworzą osoby nie znające się niestety na przepisach.Najpierw należy myśleć , a póżniej mówić.

    Odpowiedz
  • mmm(2010-09-24 07:37) Zgłoś naruszenie 00

    skończcie z tą fikcją, prawie nikt tego nie wydaje, nikt nie czyta.
    RMUA zbiorcza raz na rok, a do lekarza jakiekolwiek zaświadczenie wydawane na żądanie - do czasu wprowadzenia elektronicznego systemu.

    Odpowiedz