Uczelnia z firmą ułożą program studiów

autor: Urszula Mirowska-Łoskot24.09.2010, 03:00

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) proponuje likwidację obowiązujących obecnie sztywnych standardów kształcenia, w których minister ustala programy studiów. Stworzą je uczelnie, przy wsparciu naukowców, pracodawców i ekspertów. Zniesiony też zostanie limit kierunków.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (10)

  • CO ZA BRAK KOMPETENCJI(2010-09-24 18:39) Zgłoś naruszenie 00

    STUDENT W SYSTEMIE ECTS UKLADA PROGRAM SAM.

    UCZELNIA WYMYSLA TYLKO MNISTWO ROZNYCH WYKLADOW DO WYBORU.

    Odpowiedz
  • Skończyć ze studiami;(2010-09-25 15:17) Zgłoś naruszenie 00

    - o krasnoludkach, o Bogu - studia o bajkach /spychanie kraju w zacofanie średniowieczne;
    - i ograniczać studia bezwartościowe /nie wnoszące nic, albo prawie nic, do rozwoju umysłowego człowieka/;
    - i rozwijać, dofinansowywać, studia naukowo-techniczne, przyspieszające rozwój kraju, przybliżające nas do dobrobytu, do elity światowej;
    - dla "papierka" - pustego, aroganckiego, absolwenta /bez znajomści jęzków/.

    Odpowiedz
  • Bourne(2010-09-24 09:01) Zgłoś naruszenie 00

    Czyli wolna amerykanka w szkolnictwie i pseudokształcenie na całego. Dzięki Bogu zdążyłem się wykształcić za starych czasów.

    Odpowiedz
  • szelest(2010-09-24 10:10) Zgłoś naruszenie 00

    świetnie to Ministerstwo nie będzie już potrzebne ?

    Odpowiedz
  • KAL007(2010-09-24 10:26) Zgłoś naruszenie 00

    Może w końcu nasi "oświeceni (kagańcem nauki) decydenci" od szkolnictwa wszelkiego zaczną myśleć... Koncepcja (też obecnie rządących) stworzenia kilku wspaniałych - o randze światowej - uczelni w "Wiślanym Landzie", a co ważniejsze sprowadzenia pozostałych uczelni do rangi "PRL-owskiego technikum pomaturalnego" jest teoretycznie (gdy rozpatruje się problem w dziedzinie "rozwój nauki oraz badań", czyli z egoistycznego punktu widzenia prawdziwych utytułowanych naukowców) poprawna. Gdy weźmie się szerszy kontekst (od tego powinni być politycy, a nie od bicia piany i - np. - od tłumaczenia mi, że do pieca gazowego mogę wrzucić 92% węgla i będzie mi ciepło...) jest mało sensowna. Nowe wspaniałe uczelnie będą - po pewnym czasie (za 8-10 lat) - generować wspaniałych fachowców, którzy nie znajdą pracy w Polsce, bo - co wszystkim wiadomo - nasz biznes nie jest innowacyjny. A dla myślących jest to oczywiste, bo firmy są małe, na dorobku, a większość nie ma kapitału - więc robi proste produkty a nie zaawansowane prace innowacyjne. Prawie nikt nie ma pieniędzy na sfinansowanie pracy geniuszom... Pojadą więc do innych Eurolandów (co jeszcze można przeboleć), albo do Ameryki. Co nie trudno wymyśleć, jak się popatrzy na historie życia wielu sławnych nukowców polskiego pochodzenia... Tym chytrym sposobem, bogata Polska będzie mogła zrobić kolejne prezenty Wujkowi Samowi w postaci zainwestowanych w naszych młodych zdolnych ludzi pieniedzy. Nie wiem tylko, czy Komisja Europejska nie "poprosi" o zwrot tego, co dołożyła do takiego super biznesu...
    Tak więc trzeba zejść na ziemię i wykształcić dobrych inżynierów - którzy będą umieli "robić coś sensownego tu - w Dzikim Kraju"... Niestety - za chwilę - odkryjemy, że nie ma kogo uczyć w zakresie wiedzy wyższej technicznej, bo nikt nie ma średniej, ani podstawowej. Jak "analizuje się informacje publikatorów "z odcinka" szkoła podstawowa, gimnazjum, liceum oraz technikum" to naważniejsze są tam "religia i etyka", a nie matematyka, fizyka, chemia i języki.

    Odpowiedz
  • bywam(2010-09-24 10:35) Zgłoś naruszenie 00

    Moim zdaniem to jest "damy wam więcej wolności bo nic innego nie możemy już wam dać. To już początek końca beznadziejnych szkół, a te nie utrzymają się bo niczego sensownego nie oferują.

    Odpowiedz
  • Scepticus 66(2010-09-24 17:50) Zgłoś naruszenie 00

    Nie pamiętam już dokładnie - czy są jakieś trudności z podejmowaniem studiów na najlepszych uczelniach, odpowiednich ambicjonalnie i perspektywicznie kierunkach - takich wymarzonych polskim maturzystom?

    Odpowiedz
  • anglik(2010-09-24 18:16) Zgłoś naruszenie 00

    "szkoły wyższe, które mają prawo do nadawania stopnia doktora habilitowanego, będą mogły...". Przecież uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego w poszczególnych dyscyplinach mają poszczególne wydziały i instytuty, a nie całe szkoły wyższe. Czy jeśli jakiś jeden wydział ma takie uprawnienia w jednej dyscyplinie naukowej, a inne wydziały nie mają, to wszystkie będą mogły tworzyć dowolne kierunki studiów o dowolnej tematyce? czy pani minister zna przepisy? czy właśnie chodzi o to, aby była wolna amerykanka? źle się dzieje

    Odpowiedz
  • kola(2010-09-24 18:33) Zgłoś naruszenie 00

    czyli róbta co chceta
    teraz programy będą układane pod sitwy niby- to- uczących, w praktyce wykład o psiej kupie będzie można aplikować każdemu studentowi pod pozorem jego dobra no i tym, że pan od psiej kupy musi być na etacie w naszej niby-to-uczelni

    Odpowiedz
  • niekompetencja(2010-09-24 18:53) Zgłoś naruszenie 00

    co kierunkow ksztalcacych do wolnych zawodach to na calym swiecie procz kochanej Bialorusi i Rosji obowiazuje taki sam program studiow w calym kraju.Nawet w USA tak jest.

    W Polsce jest on w zalaczniku nr 85 na stronach Ministerstwa od lat kilkudziesieciu nie zmienny.Z wylaczeniem takich rzeczy jak sport i j.obce w trybie studow w j.polskim

    Dodam,ze uznanie dyplomu polskiego prawniczego na innej uczelnie granicy z cudem z powodu takich FINEZJI WLASNIE...

    Odpowiedz