ZUS wypłaca mniej emerytur

autor: Paweł Jakubczak23.09.2010, 03:00; Aktualizacja: 23.09.2010, 14:42

Wprowadzone od stycznia 2009 roku ograniczenia dotyczące przechodzenia na wcześniejsze emerytury powodują, że maleje liczba emerytów. Jak szacuje ZUS, taka tendencja utrzyma się do końca przyszłego roku.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (24)

  • b-51(2010-09-23 06:04) Zgłoś naruszenie 00

    Rzeczywiście ZMALAŁA - z 5.0006 do 5.006...

    Odpowiedz
  • Alfreda(2010-09-23 12:45) Zgłoś naruszenie 00

    Bogaci nie płacą skladek emerytalno-rentowych. Może by tu coś zmienić?

    Odpowiedz
  • emerytka(2010-09-30 13:21) Zgłoś naruszenie 00

    Taka tendencja utrzyma się, jeżeli pani Fedak nie zmusi emerytów do rezygnacji z pracy...

    Odpowiedz
  • emerytka od 2014 r(2010-09-29 15:37) Zgłoś naruszenie 00

    poz.18 "Oszukana 54" oraz poz.20 "Obserwator" kochani macie całkowitą rację. Średnia emerytura zacznie gwałtownie spadać gdy pierwsze "eksperymentalne" emerytury z nowego systemu zaczną być wypłacane czyli od początku 2014 roku - czekam na uchwalenie emerytur 35 lat składek Kobieta i 40 lat składek mężczyzna. Jeżeli nie zostanie to uchwalone to w każdych wyborach będę skreślała tych posłów, którzy byli przeciwni jej uchwaleniu. Dlaczego mam tyrać na młodego człowieka na emeryturze po zaledwie 15 latach pracy, która otrzymał bez względu na wiek.
    Chyba już czas najwyższy na wyjście na ulice i walczenie o nasze emerytury. Musimy trzymać sie razem my ludzie z długoletnim stażem, którym z dnia na dzień dopieprzono 5 lat przymusowych robót. Obyśmy tylko zdrowi byli.

    Odpowiedz
  • AWE(2010-09-24 10:53) Zgłoś naruszenie 00

    Liczba emerytów jeszcze spadnie w momencie gdy ustali się termin przejścia na emeryturę 70 lat. Wtedy po jakimś czasie w końcu zostaną pieniądze dla tych którzy odpoczywają na niej mając 35 lat a reszta do piachu. Zresztą nie wiadomo jak to będzie już obniżono zasiłek pogrzebowy więc może się okazać że i na to nie będzie pieniędzy. Wtedy co - krematorium dla każdego w ramach akcji socjalnej. Robol niech pracuje najlepiej do końca a słyszy się że minister rolnictwa obmyśla jak by tu obniżyć wiek emerytalny dla rolników. Brawo będzie trzeba jeszcze więcej dopłacać do KRUS.

    Odpowiedz
  • OBSERWATOR 2(2010-09-24 01:49) Zgłoś naruszenie 00

    Liczba emerytów spada i to znacznie (zgony przewyższają ilość emerytur nowo przyznanych). W pierwszym kwartale br. ubylo około 15 tys. emerytów w II około 12 tys. Spadek ten będzie trwał do 2015 r. a nie do następnego roku jak podano w artykule.
    Średnia emerytura rzeczywiscie rośnie ale spowodowane jest to tym, iż umierają częściej osoby z emeryturą niską (starsi) - w cenach stałych i tak wartość emerytur cały czas spada 3 - 5 % rocznie. Niedługo nawet średnia zacznie spadać i to do tego znacząco po roku 2014 (pelnia nowego systemu).

    Odpowiedz
  • wera(2010-09-23 18:55) Zgłoś naruszenie 00

    Nieudacznicy mamią ino liczbami bez pokrycia

    Odpowiedz
  • oszukana-54(2010-09-23 17:54) Zgłoś naruszenie 00

    Tusk i reszta tego nie zrozumieją bo to oszołomy .Dbają tylko o siebie i myślą jak by to sie nachapać.Naród cierpi a szczególnie ludzie ,którzy wypracowali 35 czy też 40 lat i nie mogą odejść na zasłużone emerytury bo przecież ktoś musi tyrać na tych darmozjadów .Cięcia należy zacząć od siebie samych .Kiedyś sprawiedliwości stanie sie zadość dość tego poniżania i traktowania reszty społeczeństwa jak drugi gatunek (podludzie) ...EMERYTURA tylko za STAŻ PRACY!Każdy powinien być traktowany Panie TUSK I Pani FEDAK jednakowo - za co został ukarany rocznik 1954 ???Chyba za to że ktoś urodził się o 10 minut za późno to dołożono 5 lat pracy! Nienawidzę tego RZĄDU !Ręka sprawiedliwości jeszcze Was dopadnie jesteście wyklęci przez nas!

    Odpowiedz
  • rydzykant(2010-09-23 17:42) Zgłoś naruszenie 00

    do 13:wera>w takim razie można stwierdzić,że jeśli starzy rodzice są wstanie pomagać młodym małżeństwom/czyli mają z czego/to "dawniej",czyli "za komuny" było lepiej?

    Odpowiedz
  • Alfreda(2010-09-23 08:00) Zgłoś naruszenie 00

    Rzeczywiscie, spadek wypłat emerytur zawdzieczamy przede wszystkim Pani Kopacz. Im więcej emerytów umzre tym ZUS wypłaci mniej emerytur. Jasne?

    Odpowiedz
  • Obserwator(2010-09-23 13:59) Zgłoś naruszenie 00

    Pani Agnieszka Chłoń-Domińczak powinna ponieść surową karę za to co zrobiła ludziom (przyszłym emerytom). W nagrodę powinna być zatrudniona w normalnym zakładzie pracy - na stanowisku robotniczym (a nie ciepłej ministerialnej posadce) - za minimalną płacę przez 35 lat. Wtedy może dotarło by do niej co zrobiła!!!

    Odpowiedz
  • MK(2010-09-23 12:29) Zgłoś naruszenie 00

    Wolne żarty ,pani reformatorko,czy pani chociaż wie że przez pani reformę stracili Ci którzy najwięcej wpłacili 40-45 lat ! To Tych ludzi skazała pani na zasiłki przedemerytalne ! Niedługo usłyszymy ,że Wybrzeże stanęło w 1980 roku po to aby z pracownika zrobić niewolnika ! Efekty tej polityki są przeprowadzone reformy. Niepostrzeżenie stwierdzam ze smutkiem, zadanie udało się wykonać ! Nie jesteśmy bezbronni ,ludzie kiedyś Was przepędzą

    Odpowiedz
  • Irena Anna(2010-09-23 07:46) Zgłoś naruszenie 00

    Do:1.Ja też to zauważyłam. Dopiero w dalszej treści artykułu podano 4,998.Do:1. O jedno zero za dużo.

    Odpowiedz
  • wera(2010-09-23 12:10) Zgłoś naruszenie 00

    w dzisiejszych czasach produkcja dzieci nieopłacalna za duże koszta żadnej przyszłości dla nich ,brak pracy ,mieszkań ,gdyby nie pomoc rodziców,po prostu szare życie...

    Odpowiedz
  • YYY(2010-09-23 12:01) Zgłoś naruszenie 00

    Co to za sukces?? zapędzono ludzi ze stażem ponad 35 lat pracy składkowej do pracy - aby chronić tych młodych mundurowych emerytów, KRUSY, itp.
    To chwalenie się bezprawiem - jakie ma miejsce w naszym Kraju. Emerytury powinny być tylko i wyłącznie za staż pracy - inne rozwiązania - to oszustwo, okradanie społeczeństwa z ich praw nabytych.

    Odpowiedz
  • Zasiłki od Donalda TUSKA(2010-09-23 11:05) Zgłoś naruszenie 00

    Donald Tusk stwierdził też ,że pracujący w szkodliwych dotychczasowych warunkach nie płacili dodatkowych skladek na swoje emerytury. Tylko czyje zyski On teraz sprzedaje -Kto inkasował Ich zyski jak nie państwo -ale czy ten POlityczny złodziej to zrozumie .
    Tak więc kochani -czeka was zasiłek emerytalny na wypadek dożycia wieku
    ,nie emerytura!
    "Zasiłek emerytalny"- na wypadek dożycia wieku starczego !
    dlaczego ? - gdyż chcą wydłużyć wiek emerytalny bez względu na ilośc przepracowanych lat (30;40,50) a dać zamiast emerytur kwoty wynoszące 40% zarobków -tłumaczą to brakiem kasy w ZUSie i niżem demograficznym a jak jest prawda?
    -zgraja liberałów już z Unii Wolności wprowadziła bez względu na rodzaj wykonywanego zawodu najniższą płace z czego najchętniej skorzystali nowobogaccy kapitaliści -efekt -niskie składki do ZUS -a ,że system jest pokoleniowy to brak kasy na emerytury i leczenie.
    -Donald Tusk stwierdził ,że ZUS jest kaput a to oznacza iż ludzie jeszcze bardziej przestali wykazywać dochody -no bo po co?
    _Donald też tłumaczy wszystko niżem demograficznym -ale czy zakłady pracy które On teraz wysprzedaje jak pijak rodowe srebra wybudował "niż demograficzny"?- a co On wybudował poza boiskami -nawet wały dają wala.

    Odpowiedz
  • Babcia(2010-09-23 10:53) Zgłoś naruszenie 00

    Zus obniża wszystko nawet nie chce wypłacać macierzyńskiego dla matek ,to jak ma być przyrost naturalny i więcej w przyszłości pracowników

    Odpowiedz
  • m(2010-09-23 10:43) Zgłoś naruszenie 00

    W końcu zrobili porządek z rencistami- w 10 lat liczba spadła o 1,5 mln i dalej ich ubywa, system jest coraz szczelniejszy. Niech jeszcze zweryfikuja tych cwaniaków co wyłudzili to zaoszczędzimy wszyscy.

    Odpowiedz
  • pk(2010-09-23 10:15) Zgłoś naruszenie 00

    A ja ze swoim kotem średnio mamy po trzy nogi.

    Odpowiedz
  • srfys(2010-09-23 10:16) Zgłoś naruszenie 00

    To w takim razie niech emeryci pracuja na swoje swiadczenia. Jest duza liczba bezrobotnych ktorzy moga pracowac na siebie zakladajac frmy czy podejmujac prace itp.

    Odpowiedz