Pielęgniarki i położne zyskają taką samą ochronę, jaką mają policjanci

autor: Dominika Sikora22.09.2010, 03:00; Aktualizacja: 22.09.2010, 07:47

Pielęgniarki i położne będą chronione przed agresją pacjentów i ich rodzin jak funkcjonariusze publiczni. Ponadto te, które pracują w domach pomocy społecznej czy NFZ, zachowają prawo wykonywania zawodu.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (15)

  • .JaC(2010-09-22 08:40) Zgłoś naruszenie 00

    Kolejna kasta zawodowa, tym razem dumnych paniuś ze średnim wykształceniem, które nie poniżą się do podniesienia śmiecia z podłogi w sali pacjentów czy do zmiany pościeli choremu, nie mówiąć o podaniu "kaczki" czy o podmyciu.

    Odpowiedz
  • Irena Anna(2010-09-22 08:47) Zgłoś naruszenie 00

    A może w trybie natychmiastowym przyznać immunitet .Zła organizacja pracy służby zdrowia powoduje sytuację że pacjenci są rozgoryczeni i zapewne czasami zachowują się niestosownie.Przyznawanie ochrony takiej jaką mają policjanci uważam za bzdurę.

    Odpowiedz
  • top(2010-09-22 10:04) Zgłoś naruszenie 00

    lekarze, nauczyciele, pielęgniarki w niedługim czasie będą najlepiej uposażoną grupą zawodową w Polsce. Oni jedyni do tej pory najbardziej pokrzywdzeni, najgłośniej płaczący i nie okazujący faktycznych dochodów /utajnione różne dodatkowe wysokie profity, podziękowania/ tylko legitymujące się podstawową placą zasadniczą nawet bez stałych obowiązujących dodatków.Tym grupom rzad powinien przyznac: po każdych 5 latach pracy do 5 lat urlopu w zależności od wieku, wysokośc emerytur jak sędziowie, ochrona jak VIP itp.

    Odpowiedz
  • ela(2010-09-22 10:52) Zgłoś naruszenie 00

    Kolejna grupa świętych krów. Kiedy wreszcie sprywatyzują tą ohydną (w tej chwili) służbę zdrowia. Od razu wzrośnie moralność w relacjach obu stron: lekarz, pielęgniarka - pacjent. Nad brakiem moralności chcą zapanować przepisami. Totalna bzdura. Kretynizm rządzących.

    Odpowiedz
  • mstaw(2010-09-26 14:23) Zgłoś naruszenie 00

    Pracuję w szpitalu psychiatrycznym i uwierzcie mi, że znakomita większosć pacjentów agresywnych (bijących, kopiących, plujących, wyzywajacych) doskonale zdaje sobie sprawę z tego, ze jego zachowanie jest naganne, ale maja świadomość własnej bezkarnosci ("jestem świr i mi wszystko wolno" - to częste słowa pacjentów). W wielu przypadkach zła organizacja pracy w szpitalach, to wynik fatalnego zarządzania w całej ochronie zdrowia. Niestety frustracja pacjentów skupia się na tych, których mają pod ręką, a niejednokrotnie przydałoby się żeby w pysk dostał minister, dyrektor i właściciel szpitala i Prezes NFZ. Moze wtedy coś by drgnęło.

    Odpowiedz
  • swqt(2010-09-22 12:40) Zgłoś naruszenie 00

    Czyli ochrona pielegniarek itp.

    Odpowiedz
  • wjw(2010-09-22 12:57) Zgłoś naruszenie 00

    Czemu nie odrazu immunitet jak posłom ?

    Odpowiedz
  • nie tak prędko(2010-09-22 14:32) Zgłoś naruszenie 00

    Kary finansowe nakładane przez prywatne stowarzyszenie - niekonstytucyjne.

    Do 1. Podnoszenie śmieci z podłogi szpitala - nierozsądne. Dotykając takiego śmiecia zbiera miliony bakterii, które potem może przenieść na Ciebie. Przy ścieleniu łóżka tak samo. Niezdezynfekowany koc na którym rosną bakterie, grzyby i rezydują wirusy przeniósł by ładunek zarazy na ubranie i ręce pielęgniarki, która następnie zaaplikowała by ci to do rany podczas byle zabiegu.

    Sama ochrona jest absurdem. Pijak czy świr i tak nie będzie się taką ochroną przejmował, a przed normalnymi nie ma po co chronić w jakimś trybie specjalnym. Wystarczyły by bardzo wysokie kary finansowe i ręczę, że prawie wszyscy trzeźwi i normalni nie zaatakowali by pielęgniarki czy położnej.

    Odpowiedz
  • Pacjent(2010-09-23 10:12) Zgłoś naruszenie 00

    A inne grupy, np. rejestratorki, które pierwsze przyjmują na siebie ciosy za niedowład służby zdrowia to już nie? Najniższa płaca, najgorsza praca i brak jakiejkolwiek ochrony!!!

    Odpowiedz
  • olenka(2010-09-23 10:26) Zgłoś naruszenie 00

    7...ma rację, kary finansowe troche dużea jak z karami w izbie lekarskiej? w przypadku ochrony to przepisy niebyły by konieczne gdyby prokuratorzy ścigali tego typu przestępstwa a nie twierdzili, iż mała szkodliwośc społeczna i pozostawiaja to sądom cywilnym...a o moralności najwięcej krzyczą Ci co sami jej nie przestrzegają!!!

    Odpowiedz
  • Kasia(2010-10-22 19:52) Zgłoś naruszenie 00

    Pielęgniarki nie sa grupa taką jak lekarze czy nauczyciele(budżetówka)! Pensje sa głodowe! A praca naprawdę ciężka i odpowiedzialna.Pamiętajmy ze zawsze mozemy potrzebowac pomocy i opieki pielęgniarki a niestety warunki w jakim przychodzi im pracować powodują że odchodza z zawodu.W jednym ze szpitali dyrektor ostatnio zapowiedział-po zwolnieniach jakie zaprowadził bez logiki -że w przypadku gdy jakiś pacjent upadnie albo bedzie w stanie który uniemozliwi mu samodzielność pielęgniarce pozbawionej wsparcia koleżanek( bo będzie np na dyżurze sama z powodu niedoboru personelu ma pomóc inny pacjent! Chcielibyscie Państwo miec przyjemnośc pobytu w takim szpitalu? A chcielibyście tam pracować jako pielęgniarka i podjąć odopowiedzialność za pacjenta którego nie macie jak przewieżć na badanie bo nie ma wam kto pomóc. I pracować za marne 1500 zł?
    Mam koleżankę pracujaca na OJOMIE. Za ciżk.a pracę zarabia grosze.Lubi ten zawód i opiekuje się pacjentami w bardzo ciężkim stanie. Musi zrobić przy nich wszystko od podania leków , umycia zmiany poscieli , bielizny , pielęgnacji wkłuć , żywienia itp.I zdaża się że zostaje na dyżurze sama z kilkoma nieprzytomnymi pacjentami. Co jesli zdazy się reamimacja? A pani doktor , która zarabia kilkadziesiąt razy więcej będąc na takim dyzurze idzie spać prosząc o telefon gdy bedzie się cos działo. Tak. Pielęgniarka będzie ja budzić. A kto będzie ratował , reanimował pacjenta. Żadna pielęgniarka nie odejdzie w takiej sytuacji od łóżka a Pani doktor nie zaważjąc na ilość personelu bez skrepowania pójdzie spać. Nie wypowiadajcie się więc tak o pielęgniarkach. To nie są dumne paniusie ze srednim wykształceniem tylko osoby bardzo pomocne w razie naszej choroby.Pomyślcie ze kiedyś kazdy z WAS i ja takze bedziemy potrzebowac opieki i pomocy! Obyśmy wtedy nie wstydzili się za takie słowa!

    Odpowiedz
  • Kasia(2010-10-22 20:08) Zgłoś naruszenie 00

    A Pani Pani ELu chyba nie ma pojęcia o prywatyzacji szpitali. Na pewno nie będzie to dobre dla pacjentów. Niech Pani nie łudzi się ze zwrosnie zainteresoiwanie pacjentem i jego prawami. Badania będą wykonywane na akord i bez sensu aby wykorzystac maksymalnie pulę przyznaną przez NFZ. Dyrektor takiej placówki bedzie chciał zarobić. Chciałby Pani stać się takim pacjentem któremu wykonano badanie do planu.Bo akurat tyle brakowało do limitu?
    Tak czesto jest już w NZOZ gdzie zalezy na tym włscicielom przychodni. Tak samo będzie ze sprywatyzowanymi szpitalami. Niech się Pani obudzi.! Kasa do własnej kieszeni a nie podniesienie poziomu swiadczeń. Co ciekawe. Prywatyzacja wcale nie bedzie -miom zdaniem - korzystna dla pielęgniarek , przynajmniej nie dla wszystkich i sadzę ze nie wszystkim żalezy a nawet jest nie w smak przeksztłcenie w spółki. To dobre dla lekarzy! Tak ale nie dla pielęgniarek i salowych o ile takie jeszcze istnieją. Po prywatyzacji moga nprzestać istnieć a liczba pielęgniarek moze zostać jeszcze bardziej ograniczona - bo oddział musi się zbilansować najlepiej jak najkorzystniej dla ordynatora czy dyrektora.najlepiej poprzez np ograniczenie liczby pielęgniarek. I nie dopros się Pani wtedy o żadna pomoc bo nie będzie na to czasu. Beą ganiały jak w ukropie aby weykonac podstawowe zlecenia i to co niezbęne.
    I jeszcze do jednej wypowiedzi dotyczacej rejestratorek. Już żadko kiedy są gdziekolwiek. Ten obowiązek spoczał własnie na tych swietych krowach czyli pielęgniarkach które stały się do wszyskiego. Wymaga się od nich pielęgnowania pacjentów zajmowania się rejestracją , kartami , dokumentacją , prowadzenia rozliczeń z NFZ , zaoptrzeniem ,wykonywania czynnosci którymi powinni zajmowac się sami lekarze ale sa za wygodni i robią spychologię i być miła usmiechnieta i zyczliwa za marne grosze które po prywatyzacji mogą byc jeszcze mniejsze!Ten kraj jest chory!

    Odpowiedz
  • TOM(2011-03-15 09:27) Zgłoś naruszenie 00

    POLIJA KARA WYSOKIM KARAMI I KOMIECZNI PŁACIĆ I IM
    MOJĄ LEPSZE WYNGRODZNIE PNIEŻNE U KOMATA

    Odpowiedz
  • agnes(2011-11-19 08:10) Zgłoś naruszenie 00

    Zapraszam serdecznie np do reanimacji dziecka albo reanimacji kobiety ciężarnej albo do tracheotomii albo do chorego po przeszczepie serca do noworodka z wadą serca itp...wszystkich narzekających na pielęgniarki i lekarzy którzy nic nie robią :) Żadnych kokosów nie ma pielęgniarka z 7 letnim stażem ze studiami wyższymi ma podstawy 2200. Kokosy w systemie 12 godzinnym pracujące święta i noce. Cwaniaczku, który jesteś informatykiem albo humanistą. Tak jest kiedy ciemnota ocenia coś czego jej rozum objąć nie jest w stanie.
    Gdyby rzucił się na Ciebie pacjent z nożem ? to nic gdyby zaczął Cię dusić w windzie kiedy jedziesz z nim na badanie to też nic. Nie potrzebuje ochrony, to bez sensu ale odrobina szacunku za to, że Ci matkę albo ojca uratuję to się należy. Postawa człowieka . Jeszcze jedno, nieraz te pańcie ze średnim wykształceniem są bystrzejsze niż lekarz, to one obserwują, dostrzegają ,reagują i zawsze pierwsze ratują. Lekarz przychodzi potem kiedy akcja często jest już zakończona. I to one uczą młodego lekarza dyżurować. Poza tym zapraszam do spotkania się z ludzką śmiercią, z bólem a wcześniej z patrzeniem na umierania kiedy nie ma już dla człowieka szansy na życie i dużo zdrowia życzę :)

    Odpowiedz
  • jago(2011-12-17 18:46) Zgłoś naruszenie 00

    niech pielęgniarki pracują do 501 roku życia. one naprawde na to zasługują.kręgosłupy mają już chore po 301 roku życia!

    Odpowiedz