Kandydat do Narodowych Sił Rezerwowych musi m.in. zaliczyć sprawdzian ze sprawności fizycznej. Dopiero wtedy dowódca może zdecydować o podpisaniu z nim kontraktu, który trwa maksymalnie 15 lat.

1 Zapoznaj się z wymaganiami dla kandydatów do służby

W tym roku o przyjęcie do NSR może się ubiegać 10 tys. kandydatów spośród byłych żołnierzy. Docelowo ma tam służyć 20 tys. osób. Żołnierze NSR mają m.in. wspomagać żołnierzy zawodowych. Będą mogli np. zajmować się zwalczaniem klęsk żywiołowych lub uczestniczyć w działaniach antyterrorystycznych. W przyszłym roku armia ma uruchomić tzw. służbę przygotowawczą dla osób, które wcześniej nie miały kontaktu z wojskiem. Będzie mogła być tam powołana pełnoletnia osoba niekarana za przestępstwo umyślne, posiadająca obywatelstwo polskie, odpowiednią zdolność fizyczną i psychiczną, wykształcenie gimnazjalne.
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak zostać żołnierzem NSR.W pełnej wersji artykułu znajdziesz trzy pozostałe porady: 2 Musisz się zgłosić do wojskowej komendy uzupełnień3 Wybierz stanowisko, które odpowiada wykształceniu4 Musisz przekonać dowódcę jednostki, że jesteś najlepszym kandydatem