Rząd prowadzi przyspieszone prace legislacyjne nad podwyższeniem ulg dla studentów na przejazdy środkami publicznego transportu kolejowego. Obecnie zniżka wynosi 37 proc. Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego chcą zwiększyć ją do 49 proc. lub nawet 51 proc.

Nowe regulacje zostaną zapisane w ustawach okołobudżetowych, co pozwoli na zastosowanie szybszej ścieżki legislacyjnej. Oznacza to, że studenci będą mogli skorzystać z większych ulg już od 1 stycznia 2011 roku.

– To bardzo dobre rozwiązanie. Wielu studentów jeździ z uczelni w innym mieście do domu na weekend – ocenia Magdalena Łyżwińska ze Stowarzyszenia Studentów „Best”.

To nie koniec pozytywnych wiadomości dla studentów. Rząd chce bowiem wydłużyć prawo do zniżek na przejazdy komunikacją miejską dla osób po licencjacie. Obecnie student kończący studia licencjackie, aby odebrać dyplom, musi oddać legitymację. Musi to zrobić także w sytuacji, gdy dostał się na studia magisterskie, i to nawet na tej samej uczelni. A brak legitymacji pozbawia studenta prawa do ulgi na czas wakacji.

– W tym roku zrobiłam licencjat. Choć dostałam się na studia magisterskie od października, w wakacje muszę płacić więcej za przejazdy transportem miejskim. Zamiast dotychczasowych 39 zł za bilet miesięczny płacę 78 zł. Dla studenta to duży wydatek – skarży się Ewa Wawrzynkowska ze Stowarzyszenia Studentów i Absolwentów „Bratniak”.

Ten stan rzeczy ma zmienić projekt ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym. Wprowadza on dla studentów między pierwszym (licencjat) i drugim (magisterium) stopniem studiów uprawnienia do korzystania z ulgowych przejazdów środkami komunikacji miejskiej. Po zmianie przepisów studenci pierwszego stopnia studiów będą mieli prawo do korzystania z ulg w przejazdach środkami publicznego transportu do 31 października roku, w którym ukończyli studia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 26 lat.