Zwalniani urzędnicy kontratakują

autor: Artur Radwan, Beata Lisowska16.09.2010, 03:00; Aktualizacja: 16.09.2010, 18:59

Rząd zamierzał zwolnić w przyszłym roku 10 procent z 400 tysięcy urzędników administracji publicznej. Zamiast redukcji gwarancje zatrudnienia może dostać 300 tysięcy z nich. Szefowie instytucji przekonują, że bez tego zawali się państwo.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (36)

  • Bert(2010-09-23 15:14) Zgłoś naruszenie 00

    Autor artykułu najwyraźniej do "urzędników" zaliczył wojsko i policję, bo skąd mu się 400.000 wzięło to tylko on wie.

    Odpowiedz
  • Adaśko(2010-09-23 14:56) Zgłoś naruszenie 00

    NIE ZATRUDNIAĆ NOWYCH I ZA KILKA LAT SPADNIE ZATRUDNIENIE O 20-30%. ODEJDĄ NA EMERYTURY LUB DOBROWOLNIE.

    Odpowiedz
  • stin(2010-09-22 08:19) Zgłoś naruszenie 00

    @ KRYSTYNA nie popisuj się ignorancją. Ty nie byłaś urzędnikiem tylko pracowałąś w biurze. Jest znacząca różnica. Więc nie porównuj swojego zakładu do urzędu.
    @ mirosław też jestem za tym aby fachowcy w urzędach zarabiali tyle ile fachowcy w zakłądach produkcyjnych. Wtedy specjaliści w urzędach zarabiali by kilka średnich krajowych.

    Odpowiedz
  • komornik jestem...(2010-09-20 18:23) Zgłoś naruszenie 00

    komputery zastepuja ludzi, wiec nie dziwie sie, ze mniej ludzi pracuje w urzedach. Czas na uczenie sie innego fachu. Urzednicy byli ja napuszone indory, mysleli, ze Polska do nich nalezy, chamstwo, lenistwo bylo domena wiekszosci urzedasow. Pamietamy jak kasjerki nas traktowy a teraz musza byc mile(mili) jesli chca sprzedac towar!!!To samo dotyczy resortu celnego. W Poznaniu jest taka szefowa postkomunistyczna, ktora stawia pod mur klienta , do tego maja specjalny dzial zalatwiajacy clo odprzywozu np. samochodow przez tych co mieszkali zagranicami Polski ponad rok. Kompletny cyrk. Bylem , widzialem, doswiadczylem!!! Za te uslugi trzeba placic, kombinacje i proby imijania przepisow przez samego szefa tego biura...

    Odpowiedz
  • zxc(2010-09-20 08:19) Zgłoś naruszenie 00

    ciekawe jak p.Boni osiągnie wiek 60 lata pani Fedak 55 lat - i jak coś im zacznie skrzypieć ze zdrowiem - wtedy okaże się ,że 65,60 lat to w sam raz.a ponieważ zmniejszyli składkę rentową/ Kiepscy? to ZUS nie da im renty-bo teraz oni wszystkich uzdrawiają /ręce odrastają,nogi oczywiście też, psychiczni do pracy się nadają - cuda ci lekarze na żołdzie zus wyprawiają. A mozna by ; 40 lat pracy- Meżczyzna i wiek nie mniej niż 40 lat pracy.w Unii to standart- w nas pismacy ani się nie jaąkną na ten temat tj.-lat pracy.

    Odpowiedz
  • Sidewinder(2010-09-19 20:57) Zgłoś naruszenie 00

    Ludzie zdolni, pracowici, z głową na karku i ambitni powinni trzymać się z daleka od administracji. W każdym jednym urzędzie są polityczni, kolesie kolesiów i to oni tam dominują. Polska administracja to bagno.

    Odpowiedz
  • ~paranoja(2010-09-18 16:33) Zgłoś naruszenie 00

    Tak kochani, teraz szuka się oszczędności i straszy urzędników zwolnieniami, a ja się pytam po co tworzono ośrodki zamiejscowe np. urzędów skarbowych, po co do licha utworzono duże urzędy skarbowe obsługujących duże firmy czi Krajową Informację Podatkową, czy poprzedni system był zły??? A zapomniałam trzeba było stworzyć miejsca pracy dla kolesi...

    Odpowiedz
  • Zbyszko(2010-09-18 15:07) Zgłoś naruszenie 00

    @Bożena
    Bożenko, bo to byli "fachowcy" za 1800 brutto po socjologii, politologii, biologii albo różnych, innych kierunkach, których wiedza na temat Twojej sprawy jest na poziomie studenta II roku prawa lub administracji.

    Odpowiedz
  • Bert(2010-09-17 13:54) Zgłoś naruszenie 00

    Żeby prawidłowo zracjonalizować zatrudnienie w budżetówce, uzyskując rzeczywiste oszczędności i nie dezorganizując pracy urzędów obsługujących obywateli, rząd powinien przedtem przeprowadzić gruntowną analizę stanu zatrudnienia w jednostkach w stosunku do wykonywanych przez te jednostki zadań. Potrzeba taka jest znana i niezmiennie ignorowana przez każdoczesną grupę trzymającą władzę, ponieważ władzę w wyborach w Polsce zdobywa się i utrzymuje nie rzetelnością, uczciwością i kompetencją, ale poprzez manipulowanie emocjami i stereotypami wyborców, pieszczotliwie zwane piarem .

    Odpowiedz
  • BOZENA(2010-09-17 11:35) Zgłoś naruszenie 00

    Wlasnie wrocilam z Urzedu miasta gdzie na 3 pracownikow siedzacych w pokju nik inie potrafil zalatwic mojej sprawy.Odsylano mie z pokoju do pokoju/4/ by wrocic do pierwszego sprawe zalatwil kierownik w 5 min. Po co ich tyle skoro nic nie robia?

    Odpowiedz
  • KRYSTYNA(2010-09-17 11:24) Zgłoś naruszenie 00

    Bylam urzednikiem w zakladzie zatrud 450 osob w tym pracownikow bezposrednio produkcyjnych 96 oni pracowali na wszystkich. Nowy dyrektor zrobil czystke i przy takiej samej produkcji i zwiekszeniu pracownikow bezposrednio produkcyjnych zmniejszyl biuro o polowe i zaklad swietnie prosperuje. Pracownicy dobrze zarabiaja. POPIERAM ZMNIEJSZENIE ZATRUDNIENIA W URZEDACH A NAJLEPIEJ ZMNIEJSZENIE WYDATKOW NA NIE WTEDY REGULACJA BEDZIE W GESTI DYREKTOROW

    Odpowiedz
  • Miroslaw(2010-09-17 11:05) Zgłoś naruszenie 00

    Powinno sie ustalac pensje praownika biurowego w oparciu o srednia place pracownikow fizycznych wtedy byloby sprawiedliwie i wydatki na urzedy nie bylyby tak wysokie. Pracownik fizyczny dobrze wykwalifikowany ze stazem wyrabiajacy dochd narodowy zarabia 2 razy mniej niz pracownik biurowy bez zadnej odpowiedzialnosci.

    Odpowiedz
  • ao(2010-09-17 08:57) Zgłoś naruszenie 00

    Popieram jaro. Zmieniono kodeks pracy na niekorzyść pracownika, aby pracodawcy było lżej, teraz powinni zrobić to samo dla budżetówki. Zlikwidować trrzynastki, nagrody jubileuszowe, doprawy zmniejszyć do jednego wynagrodzenia, zlikwidować wysługę lat itp. Miliardy zostają w budżecie, tam szukać oszczędności. Urzędników zwolnić ale mniej.

    Odpowiedz
  • lala(2010-09-16 22:20) Zgłoś naruszenie 00

    Do jaro
    Dlatego ciągnijmy wszystkich w dół, żeby ci których da się złapać byli na dnie. To w mniemaniu ciemniaków podwyższy im zarobki. Jeżeli wywalą parę tysięcy urzędników to Jak Kowalski z zawodu "bez zawodu" na pewno odczuje wzrost dobrobytu, bo z tej okazji jego pan pracodawca na pewno podniesie mu pensję co najmniej o 100 procent. Takim ciemnym narodem najłatwiej rządzić.
    Wzrost bezrobocie o ileś tam tysięcy na pewno polepszy koniunkturę i poprawi zbyt towarów, które sprzedają prywatni przedsiębiorcy u których pracują główni "beneficjenci horrendalnych podwyżek" :))))))

    Odpowiedz
  • mika(2010-09-16 19:19) Zgłoś naruszenie 00

    proszę pamiętać, że urzędnicy też płacą podatki !!!

    Odpowiedz
  • jaro(2010-09-16 17:17) Zgłoś naruszenie 00

    W zakładach produkcyjnych nie ma trzynastek, jubileuszy, stażowego, nagród bo "robole" muszą zapracować na podatki i dla nich już wystarczy tylko albo aż na minimalną płacę, którą dostaną jak przedsiębiorcy się będzie podobać.A ci co za pracę mają płacone z tych podatków mają wszystkie dodatki i średnią płacę 4000 zł, premie 1000 i trzynastkę oczywiście też. A w czasie urlopu pojadą na wczasy dofinansowane przez państwo albo na wycieczki co drugi miesiąc.

    Odpowiedz
  • urzędas us(2010-09-16 17:00) Zgłoś naruszenie 00

    tak zgadzam się z tym co mówi Jacek, też slyszałem od znajomych o profitach w więziennictwie, stwarza się specjalne stołki dla znajomych królika, a jko że to mundurówka to ZUS placi im Państwa tak jak policji, a panienka siedzi np. w biurze

    Odpowiedz
  • Jacek(2010-09-16 15:45) Zgłoś naruszenie 00

    Mam koleżankę ,która pracuje w więziennictwie.Powiedziała mi, że w ciągu kilkunastu lat ,wraz z komputeryzacją, administracja w tym resorcie wzrosła o ponad 100%.A najciekawsze jest to,że wszyscy w administracji są na etatach mundurowych-sekretarki np w stopniu porucznika,księgowi w stopniu pułkownika,itd.Bardzo wysoka emerytura w wieku 50 lat/nawet młodsi/.Dlaczego nikt sie za to nie weżmie.

    Odpowiedz
  • Tomek(2010-09-16 14:12) Zgłoś naruszenie 00

    Jeśli chodzi o US w Krakowie to z praktyki mogę dodać:
    - zarobki około 1800 brutto dla referentów
    - około 2400 brutto dla inspektora (bez wysługi lat która wynosi 20% po 20 latach)
    - premie kwartalne od 200-600 zł brutto
    - trzynastka wiadomo
    Stopniowa likwidacja niskich stanowisk poprzez przekazywanie czynności technicznych stażystom/praktykantom/zatrudnionym na umowe-zlecenie.
    Tak więc na niższych szczeblach kokosów nie ma, ale płaca ciągle troche lepsza niż w MacDonalds. Obciążenie pracą w sam raz dla szybkiej i precyzyjnej osoby (ale wciąż rośnie), jak ktoś ma doświadczenie wyrobi się bez zostawania na nadgodziny.

    Odpowiedz
  • guzik(2010-09-16 14:10) Zgłoś naruszenie 00

    W tym jest właśnie sęk. POzory trzeba zachować, ale na kimś władza musi się oprzeć.

    Odpowiedz