Płaca minimalna wzrośnie w 2011 r. o 91 zł i wyniesie 1408 zł brutto

14.09.2010, 12:13; Aktualizacja: 14.09.2010, 13:52

Związkowcy i pracodawcy negocjujący w ramach Komisji Trójstronnej uzgodnili wysokość płacy minimalnej na 2011 rok; ma ona wynieść 1408 zł brutto, co oznacza, że minimalne wynagrodzenie wzrośnie o 91 zł.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (13)

  • igła(2010-09-14 12:58) Zgłoś naruszenie 00

    Podobnie z prowadzącymi firmy transportowe. Kilka samochodów jeździ 24 godziny na dobę i robi kasę a zatrudniony jeden lub dwóch pracowników za minimalną płacę zgodnie z umową.

    Odpowiedz
  • bji(2010-09-14 12:34) Zgłoś naruszenie 00

    a co na to Tfusek i inni złodzieje z PO?

    Odpowiedz
  • U mnie na osiedlu u prywaciarzy(2010-09-14 12:35) Zgłoś naruszenie 00

    co drugi pracownik pracuje na czarno, za mniejszą stawkę niż płaca minimalna /są to głównie renciści i emeryci/.

    Odpowiedz
  • bez komentarza(2010-09-14 14:01) Zgłoś naruszenie 00

    Co za obłuda!!!
    moja żona po 20 latach pracy uległa wypadkowi, dostaje 609 zł renty(leczenie i rehabilitacja). 20 lat składek ,czy to jest normalny kraj???
    sąsiadka 58 lat nigdy nie pracowała po mężu dostaje emeryturę 2.800zł

    Odpowiedz
  • autor(2010-09-14 14:25) Zgłoś naruszenie 00

    praca minimalna tylko kreuje bezrobocie i szara strefe bo zawsze beda pracownicy np bardzo slabo wykwalifikowani ktorzy mogliby byc konkurencyjni jesli byliby tansi ale nie beda bo prawo im tego zabrania co jest oczywiscie chore. Dlatego ratuja sie praca na czarno a to nie dobre jest dla nikogo!!!

    Odpowiedz
  • ALA(2010-09-14 15:27) Zgłoś naruszenie 00

    NO I WIDAĆ JAK ZWIĄZKI WALCZĄ O PRACOWNIKA TAK 1400 ZŁ BĘDZIĘ 1408ZŁ TO NAPRAWDĘ JEST TE 8 ZŁ WARTE ŚWIECZKI. PRZECIEŻ PRACODAWCA PRYWATNY NIGDY NIE DA WIĘKSZEJ PŁACY JAK NIE MUSI- TO JEST PARANOJA CO WYRABIAJĄ PRYWACIARZE O NICH PISZĘ BO PAŃSTWOWE TO TYLKO URZĘDY I TEŻ MNIMALNA PŁACA.

    Odpowiedz
  • bni(2010-09-14 15:56) Zgłoś naruszenie 00

    Placa minimalna na poziomie 1386 zlotych by byla optymalna. Wzrost o 69 zlotych w stosunku do roku 2010 i tak bylby znaczacy.

    Odpowiedz
  • ww(2010-09-14 16:48) Zgłoś naruszenie 00

    O przekazanie pełnej dokumentacji dotyczącej remontu Tu-154M nr 101 do prokuratura generalnego Andrzeja Seremeta wystąpił Parlamentarny Zespół ds. Wyjaśnienia Katastrofy Smoleńskiej. Niepokój parlamentarzystów wzbudziła informacja, że wart 70 mln zł przetarg na remont dwóch rządowych maszyn wygrała spółka, której kierownictwo było powiązane z Wojskowymi Służbami Informacyjnymi. Oferta MAW Telecom skierowana do sektora lotniczego obejmuje m.in. remont silników, przedłużenie resursu technicznego oraz modyfikację samolotów. Wiceprzewodniczącym Rady Nadzorczej MAW Telecom Intl SA jest gen. broni w st. spocz. Henryk Tacik, absolwent Akademii Sztabu Generalnego w Moskwie. Były szef Zarządu Dowodzenia w Sztabie Generalnym WP stanowisko to stracił we wrześniu 2007 roku, gdy ministrem obrony był Aleksander Szczygło. - Generał broni Henryk Tacik został zwolniony z zawodowej służby wojskowej wskutek upływu wypowiedzenia stosunku służbowego dokonanego przez żołnierza zawodowego. Zgodnie z zapisami ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, żołnierz zawodowy ma prawo w każdym momencie służby wypowiedzieć stosunek służbowy bez podania przyczyny - uzasadnia MON. Jednocześnie informuje, że gen. broni Henryk Tacik w grudniu 2007 roku ukończył 60. rok życia i podlegałby obligatoryjnemu zwolnieniu z zawodowej służby wojskowej. Nazwisko Tacika widnieje w Raporcie z Weryfikacji WSI w podrozdziale: "Nieprawidłowości przy organizacji zakupów", w części odnoszącej się do "Aneksu do Koncepcji rozwoju systemów ochrony kryptograficznej w resorcie Obrony Narodowej" podpisanego "w maju 2005 r. przez ministra obrony Jerzego Szmajdzińskiego, szefa WSI gen. Marka Dukaczewskiego oraz szefa Generalnego Zarządu Dowodzenia i Łączności gen. Stanisława Krysińskiego. W dokumencie tym zatwierdzili oni de facto plan niestosowania obowiązujących przepisów w procedurze akredytacji urządzeń kryptograficznych oferowanych przez SILTEC. Jest to przykład całkowitej instrumentalizacji prawa w celu zabezpieczenia swoich partykularnych interesów z oczywistą szkodą dla poziomu bezpieczeństwa tajemnicy państwowej, której ochroną na mocy ustawy zajmowały się właśnie WSI" - czytamy w Raporcie (str. 146). "Aneks ten jest zwieńczeniem działań nielegalnego lobby na rzecz firmy SILTEC. W jego skład wchodzili najwyżsi rangą oficerowie Sztabu Głównego WP oraz WSI; poza wymienionymi także gen. Henryk Tacik (Polskie Przedstawicielstwo Wojskowe przy Komitecie Wojskowym Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego), gen. Henryk Szumski (Członek Rady Bezpieczeństwa Narodowego), gen. Maj, gen. Wojciech Wojciechowski, gen. Wojciech Kubiak, płk Glonek, płk Dobrosław Mąka (dyr. Biura Bezpieczeństwa Teleinformatycznego), płk Jerzy Cichosz (autor Aneksu, dyr. WBBiŁ), płk Andrzej Dańczak (WBBŁiL), płk Marek Sobczak (CAŁiBT), płk Krzysztof Polkowski (szef CBT). Opis poszczególnych etapów działania tej grupy znajduje się w 'notatce w sprawie dopuszczenia do eksploatacji w WP urządzeń kryptograficznych oferowanych przez firmę SILTEC w latach 2001-2006'. Większość wymienionych oficerów w latach 70. lub 80. była szkolona w Moskwie" - czytamy w przypisie nr 280 na str. 146. Wcześniej, na s. 144 Raportu, czytamy: "Firma SILTEC powstała w 1982 r. prawdopodobnie jako firma przykrycia Zarządu II Sztabu Generalnego LWP. W porozumieniu z firmą DGT-System nieformalnie podzieliły między siebie rynek dostaw sprzętu komputerowego i komunikacyjnego dla WP, wygrywając wszystkie większe przetargi (niektóre z nich opiewały na kilkanaście milionów złotych). Takie działanie umożliwiło im znaczne (o ok. 30-40 proc.) zawyżanie cen w stosunku do warunków rynkowych". - Fakt uzależnienia gen. Tacika od jego przeszłości - działań, jakie podejmował w wojsku, musiał mieć konsekwencje w rozstrzygnięciach, jakie podejmował w tej spółce. Być może właśnie dlatego minister Obrony Narodowej Bogdan Klich podjął taką, a nie inną decyzję w sprawie przetargu na remont Tu. MAW Telecom jest spółką, która ma szczególną pozycję w wojsku, zwłaszcza przez powiązania swoich szefów i przez to, że w przeszłości zawsze mogła liczyć na wsparcie wynikające z tych powiązań. Trzeba też wziąć pod uwagę fakt, że we władzach MAW Telecom zasiadał niegdyś Marek Cieciera, który przez wiele lat był tam dyrektorem Biura Prawnego MON, a obecnie jest szefem Departamentu Prawno-Organizacyjnego w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego - mówi Antoni Macierewicz, likwidator WSI. - Niestety, jak widać, mamy do czynienia z kontynuacją patologii, które wywodzą się jeszcze z okresu PRL-u i lat 90. - komentuje krótko Jarosław Zieliński (PiS) z sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Nie udało się nam skontaktować bezpośrednio z dyrektorem Ciecierą. Jednak jak zapewnia Joanna Kwaśniewska, rzecznik prasowy BBN, w Maw Telecom Cieciera nie zajmował się sprawami handlowymi, a zatem także kwestiami związanymi z przetargiem na remont Tu-154M. Mimo wielokrotnych prób nie udało się nam skontaktować z gen. Tacikiem. - Członkowie zarządu nie będą wypowiadali się indywidualnie. Jeśli zajdzie taka potrzeba, firma wyda oświadczenie - poinformowano nas w sekretariacie Maw Telecom.

    Odpowiedz
  • Gość(2010-09-25 20:00) Zgłoś naruszenie 00

    Hasło płaca minimalna w Wikipedii.Polecam.Polska 351 euro netto w tabeli.

    Odpowiedz
  • Gość(2010-09-25 19:58) Zgłoś naruszenie 00

    1400 zł to 350 euro brutto.Sprawdźcie hasło płaca minimalna w Wikipedii i tam jest tabela i płaca w euro.Po przyjęciu euro minimalna w Polsce wyniesie 35% z średniej 1000 euro netto.I będzie min.na poziomie 351 euro.

    Odpowiedz
  • fru24(2010-12-11 02:17) Zgłoś naruszenie 00

    Za rządów Pisu płaca minimalna poszła w górę o 250zł za rządów Po 110zł a teraz popatrzcie na słupki poparcia???

    Odpowiedz
  • Biedny Polak(2010-12-28 19:20) Zgłoś naruszenie 00

    Złodzieje cholerni. Niech sobie od ryja odejma to dziura budzetowa sie zmniejszy i długi wobec UNI zaczna sie regulować. Po cholere im prywatne samoloty? Najlepiej nam od ryja zabrać to czego nie mamy bo juz nam do 10 - tego nie starcza !!! A oni sobie diety reguluja między 10 a 20 tyś. miesięcznie.
    Dajcie nam podwyzki !!! Żyjcie Politycy za 1000zł. miesięcznie,opłaćcie z tego mieszkanie + opłaty , a za resztę zyjcie. W głowach się po przewracało naszym politykom wat,paliwo,prąd,woda,żywność do góry niech szara strefa płaci a czemu zapłaci bo jest głupia i zyć chce. Żenada !!!

    Odpowiedz
  • slawek(2011-10-18 18:59) Zgłoś naruszenie 00

    wiarski to palant dęty. Polska to nie Mozambik a Polacy to nie niewolnicy.

    Odpowiedz