Płaca minimalna może być niższa

autor: Łukasz Guza08.09.2010, 03:00; Aktualizacja: 17.02.2011, 10:25

Rząd zaproponował nowy mechanizm obliczania wysokości płacy minimalnej. Jej podwyżka ma zależeć od wzrostu gospodarczego. Jeśli w danym roku PKB będzie rósł, wzrośnie też wysokość płacy minimalnej, tak aby docelowo osiągnąć połowę przeciętnego wynagrodzenia za pracę. Jeżeli jednak zanotujemy ujemny wzrost gospodarczy, płaca minimalna może być nawet obniżana.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (38)

  • tix(2010-09-08 06:56) Zgłoś naruszenie 00

    Firm nie stać na podwyżki płac, ale podwyżki cen jak najbardziej... Czyli za chwilę płaca minimalna starczy na jeden chleb i kostkę margaryny z Biedronki...

    Odpowiedz
  • taka jest prawda(2010-09-08 06:59) Zgłoś naruszenie 00

    wybraliscie PO barany to macie PO... umierajcie glupki

    Odpowiedz
  • jpł(2010-09-08 07:29) Zgłoś naruszenie 00

    ... proponuję zamiast wskaźnika wzrostu gospodarczego wprowadzić emerycki WSKAŹNIK PRZYDATNOŚCI DLA BACUTIL-u (Firmy trudniące się przerabianiem na paszę dla zwierząt, żelatynę spożywczą i mydła kosmetyczne padłych istot). Będzie taniej i prościej. A jakie oszczędności.

    Odpowiedz
  • pis_oszołom(2010-09-08 07:33) Zgłoś naruszenie 00

    bierz się nierobie związkowy spod krzyża do roboty, a nie od samego rana ujadasz w komentarzach. :D

    Odpowiedz
  • cba(2010-09-08 07:44) Zgłoś naruszenie 00

    podpisaliśmy konwencję MOP zgodnie z którą mamy dążyć do tzw. zapłaty godziwej czyli 68% przecietnego wynagrodzenia, obecnie minimalna to ułamek wyn. przeciętnego, na obniżaniu minimalnej najbardziej straciliby najbiedniejsi pracownicy, nie czarujmy sie, minimalna płacą pracodawcy którzy rzeczywiście (prawie zawsze) cienko przędą albo pracodawcy którzy mają zaprogramowane w głowach wykorzystywanie (mechanizmów sa dobrze znane a jeśli ktoś ich nie zna to najlepiej je przerobić na własnej skórze), w moim regionie firmy działające w produkcji i usługach (poza tzw. budowlanką) płacą pen. minimalną - więc obniżenie minimalnej oprócz efektu zubożenia(u tych którzy z różnych przyczyn nie mogą migrować czy emigrować) na pewno wpłynęłoby na zwiekszenie ilości decyzji o wyjazdach do pracy za granicę (skoro sie nie można utrzymać za minimalną albo nie ma perspektyw np. na własne lokum za takie pieniadze bo zamiast podwyższać to obniżają) , przykłady efektów obniżania wyn. minimalnego można by mnozyć, nie wiem jakie rozeznanie skutków swych pomysłów robią rządzący ale chyba jednak słabe bo większość uzasadnień aktów prawnych jest skrótowa i lakoniczna w odniesieniu do skutków regulacji

    Odpowiedz
  • brakujaca socjalistka(2010-09-08 07:55) Zgłoś naruszenie 00

    w tych komentarzach widzę przekrój : matka polka, moher, realista dowcipniś, i pomazaniec PO, po co krzyczycie skoro i tak nikt tego nie słucha od 21 lat wysprzedają was i wyzyskują...

    Odpowiedz
  • ekspert(2010-09-08 08:13) Zgłoś naruszenie 00

    Dalaczego płaca minimalna ma byc obniżana a nie wszystkie płace biurokratów w tym posłów, senatorów, prezydenta ,premiera. Ich płace powiazać ze wzrostem i spadkiem gospodarczym. I tak Wzrost gospodarczy 2 % inflacja 3 % spadek płacy o 1 % .

    Odpowiedz
  • POmyje(2010-09-08 08:14) Zgłoś naruszenie 00

    Macie biedni wyborcy to co wybraliście-i dobrze wam!
    Niech jeszcze "cudotwórcy" z PO spowodują aby inflacja była ujemna gdy jest spadek koniunktury w gospodarce.

    Odpowiedz
  • tak jest prawda(2010-09-08 08:33) Zgłoś naruszenie 00

    sama radosc ze głupawy elektorat PO bedzie zarabiał mniej... mam nadzieje, ze w ramach poparcia dla PO będą sie cieszyć z mniejszych dochodów

    Odpowiedz
  • do 4(2010-09-08 08:35) Zgłoś naruszenie 00

    do roboty to ty zapier.dalaj glupku, bo Tusk czeka na twój VAT.
    Nie popierasz Tuska i nie pracujesz i tu wysiaduesz? To taki z ciebie elektorat PO?

    Odpowiedz
  • ramzes(2010-09-08 08:54) Zgłoś naruszenie 00

    Do PO-głupków,jeszcze trochę i będziecie zapierda...ć za darmo.Tak was donald wydyma frajerzy!!!.

    Odpowiedz
  • ręce opadają !(2010-09-08 08:54) Zgłoś naruszenie 00

    dlaczego OPOZYCJA ,tak zwana, potrafi tylko ujadać w komentarzach, posłowie z PiS zaczęliby wreszcie coś robić konkretnego by stopować zapędy Rządu.
    Z tego co słychać zajmują się krzesłami w stołówce, krzyżem na Placu i histerią Prezesa. Może zwolennicy PiS otworzą wreszcie oczy na marazm ich pupilków.

    Odpowiedz
  • Jak to jest?(2010-09-08 09:06) Zgłoś naruszenie 00

    Srednie wynagrodzenie bedzie wzrastac a minimalne bedzie spadac?
    Przeciez powinna obowiazywac regula , ze minimalna placa stanowi pewien odsetek sredniej pensji.
    Czy srednie wynagrodzenie nie zalezy od koniunktury?

    Odpowiedz
  • fgre(2010-09-08 09:14) Zgłoś naruszenie 00

    Rząd do roboty za 1300zł!!! Jaka jakość pracy - takie winny być zarobki!!! Jest PO-super!!!

    Odpowiedz
  • ramzes(2010-09-08 09:19) Zgłoś naruszenie 00

    Ludzie my tu wyrażamy swoje opinie o płacy minimalnej a ja przeczytałem,że matka oddała dziecko do publicznego przedszkola i musi płacić za "trawę" na placu zabaw.Ale jaja!!.Artykuł w dalszej części Gazety Prawnej.

    Odpowiedz
  • eee tam(2010-09-08 10:09) Zgłoś naruszenie 00

    No cóż, w historii cywilizacji zawsze byli bogaci i biedni - takie życie. Cieszcie się, że nikt nad Wami nie stoi z batem :) Trzeba się cieszyć z tego co się ma ...

    Odpowiedz
  • Olek(2010-09-08 10:16) Zgłoś naruszenie 00

    Podoba mi się taktyka Tuska.
    Spojrzenie na słupek...i sru leminga VATem.
    Spojrzenie na słupek...i sru leminga zasiłkiem pogrzebowym.
    Spojrzenie na słupek...i sru leminga płacą minimalną.
    Spojrzenie na słupek...i sru leminga zasiłkiem pielęgnacyjnym.
    Spojrzenie na słupek...i sru leminga...momencik, teraz trzeba opieprzyć OFE.
    Spojrzenie na słupek...O.K. już można leminga...
    "Kocham Was, głupie lemingi. Dlatego muszę i chcę Wam dogodzić.

    Odpowiedz
  • kochający PO(2010-09-08 10:18) Zgłoś naruszenie 00

    dlaczego nie ukazał się mój komentarz

    Odpowiedz
  • Kochany TUSKU -a PO co wogóle płacić???(2010-09-08 10:21) Zgłoś naruszenie 00

    nie będzie kłopotu z ZUSem gdyż tak nie będzie składek !

    Odpowiedz
  • Płace niższe. Podatki wyższe(2010-09-08 10:39) Zgłoś naruszenie 00

    I już bedzie w Narodzie lepiej.

    A swoją drogą nie ważne co zrobimy to i tak bedziemy sie staczać - bo 3/4 tego co kupujemy to Chińskie i my wszyscy na świecie składamy sie na fantastyczny rozwój Chin zarzynając własny kraj.

    Odpowiedz