Nauczyciele: Urlop zdrowotny nawet na rok

autor: Urszula Mirowska-Łoskot06.09.2010, 08:27; Aktualizacja: 06.09.2010, 12:42

W czasie urlopu dla poratowania zdrowia nauczycielowi przysługuje comiesięczne wynagrodzenie zasadnicze oraz dodatek za wysługę lat.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (35)

  • Arek"Aiwa-Platz"(2010-09-06 09:06) Zgłoś naruszenie 00

    Podobnie jest w Izraelu. Tyle, że tam każdego nauczyciela stać na mieszkanie i samochód.

    Odpowiedz
  • po_nas(2010-09-29 07:37) Zgłoś naruszenie 00

    URLOP ZDROWOTNY DLA LEKARZY!

    Odpowiedz
  • do Willy(2010-09-09 13:57) Zgłoś naruszenie 00

    do Willy -> od razu widać, że jesteś człowiekiem inteligentnym i nie zniżasz się do poziomu niektórych wypowiadających się tu osób. Nie jestem nauczycielką, jednak wiem, że jest to ciężka praca - pod warunkiem, żei komuś zależy. W szkole, do której chodzą moje dzieci - są nauczyciele, z którymi nie da się rozmawiać - bo od razu atakują i denerwują się, ze rodzic przychodzi...na lekcji robią kartkówki co drugi dzień, bo mają problem z zachowaniem; ale są też i tacy, na których można liczyć, którzy potrafią zainteresować lekcją i wcale nie muszą wpisywać uwag, żeby uczniowie ich słuchali i nie rozrabiali na lekcjach. Myślę, że takim nauczycielem właśnie jesteś Willy. I takich wszyscy byśmy sobie życzyli - i zapewniam Cię, że wtedy mniej byłoby wyliczania, że nauczyciel tyle zarabia ... a tyle robi. ...

    Odpowiedz
  • Willy(2010-09-09 15:00) Zgłoś naruszenie 00

    Ao, nikt z nas nikogo nie zmusza do wypłaty nam podwyżek.Skoro to robią,to widocznie tak trzeba. Nie znam specyfiki innych zawodów, ale my nauczyciele mamy status funkcjonariuszy państwowych. I to chyba stąd.myślę,że gdyby nam się nie należało, to żadnym sposobem byśmy ich nie otrzymali.Aż tak mocni, mimo że jest nas dużo nie jesteśmy. W każdej grupie zawodowej są różni ludzie, w każdej są kontrowersje, czy im się nagrody należą. Ale przy iluś kiepskich nie można tego odebrać wszystkim innym. Nie mamy niestety wpływu na ten system, który nam narzucono. Z grup zawodowych o wielkich przywilejach przychodzą mi na myśl np. mundurowi, górnicy, bankowcy. Dla mnie nasze przywileje nie są dziwne, bo już 26 lat działam w oparciu o ten system. Analogicznie prawa i zarządzenia innych grup zawodowych są mi kompletnie obce, no czasami piszą o nich w gazetach i mówią w TV.Dlatego może niektórych drażni to, że ja ciągle o tym co jest mi znane:o szkole i nauczycielach.Do "do Willego"-słowa uznania zawsze miłe.

    Odpowiedz
  • ao(2010-09-10 06:55) Zgłoś naruszenie 00

    do 22. Przeczytaj "Podwyżki dla nauczycieli to gehenna dla gmin" 26 lat działa ten system wynagradzania. 14 dodatków, z których jest naliczana średnia płaca. Ta paranoja nie zmiania się mimo lat. Uważam, że mało godzin, 1/3 roku wolnego, to wystarczająca rekompensata za ciężką prace nauczycieli. Mam szcunek dla dobrych nauczycieli, a że nauka jest dla mnie ważna to ci powiem, że bardzo dbałam o edukację mojego dziecka. Nie opuściłam żadnej wywiadówki. Starałam się, aby moje dziecko sznowało nauczycieli. Dzisiaj syn jest już po studiach, które realizował indywidualnym tokiem, jest na stanowisku dyrektora w renomowanej firmie. Wychowawczynią w średniej szkole była wspaniała nauczycielka, którą podziwiałam, za to co robi. Na kilkanaście lat edukacji spotkałam jedną cudowną oddaną nauczycielkę. Nie obrażam nikogo tylko na podstawie przykładów udowadniam, że równo dla wszystkich i w tej formie to marnotrawienie publicznych pieniędzy.

    Odpowiedz
  • Willy(2010-09-10 13:30) Zgłoś naruszenie 00

    Dopóki będą to przyznawać w myśl obowiązującego prawa, nie zamierzam siię tego zrzekać. Nikt na moim miejscu by tego nie zrobił. Ja też płacę składki, a potem idę i płacę lekarzom.I nawet nikt mnie nie pyta,czy jestem ubezpieczony. Dla samorządów i gmin to zawsze była gehenna,oni woleliby przeznaczyć to dla siebie na swoje premie i wyjazdy "integracyjne". W rządzie i samorządach przecież generalnie siedzą ludzie tej samej opcji. Jedni ustalają, a drudzy mają wypłacać. I niech się porozumieją. Ja w ciągu 26 lat pracy poświęciłem swój czas na pracę i wiele godzin czasu wolnego swoim uczniom. Jak idę na zastępstwo, to witają mnie okrzyki i oklaski, a na koniec dzieci i młodzież mi dziękują. Zwolnień lekarkich 3-dniowych szczątkowe ilości. ostatnie w lutym 2002 roku. Już 4 razy zmienił mi się lekarz rodzinny, bo nie siedzę pod gabinetami. Kiepscy w zawodzie tu nie piszą. Jeszcze raz powtarzam, prawa nie ustala się dla jednostek /niestety/. A dobrzy czy bardzo dobrzy muszą być nagradzani. I nie mogą odpowiadać za innych. Nie mamy wpływu, kto uczy w państwowych szkołach, nie jesteśmy w nadzorze innych nauczycieli. Ja na szczęście miałem wielu dobrych nauczyciieli, biednych wielokrotnie jak przysłowiowe myszy. Ale mam już 52 lata i czasy już inne. Podałaś takii artykuł. Ja bym podał wiele innych z innego punktu widzenia. Jeśli się odzywam, to nie dlatego,że "uderz w stół"a winny się odezwie. Tylko dlatego,że mnie nikt nie pyta, czy zwolnić kiepskiego lekarza, wywalić kiepskiego kierowcę, polityka itp. Nie wszyscy nauczyciele mają mało godzin. moja Mural, nauczyciel bibliotekarz ma teraz 32 godziny, a jej praca to też praca fizyczna, bo nikt za nią pudeł z książkami nie nosi, nie robi za nią remanentu. Tłumaczenie,że nie sprawdza ona klasówek w domu wyjaśnia, że dydaktycy to robią. I z różnych względów nie robią tego w szkole. 15.09 Dzień otwarty dla rodziców do 20:00, bo nie wszyscy mogą w jednym terminie. 6.10 szkolenie o ochronie danych osobowych i wiele innych szkoleń ,razem 12 godzin w pracy. Jeśli nauczyciel wychodzi wcześnie ze szkoły, to często dlatego, że w niej ma tylko 2-9 godzin a resztę musi sobie dorobić. 40-lecie szkoły w Listopadzie- jesteśmy zrzeszeni w wielu grupach odpowiedzialnych za uroczystość. Zebrania po pracy. Świetlica od 6:30 do 18:00, bo tak pasuje rodzicom. Dużo by pisać. Do widzenia tymczasem.

    Odpowiedz
  • ao(2010-09-13 18:58) Zgłoś naruszenie 00

    Willy, powtarzam dobrym nauczycielom płacić dużo. KN sprawia,że złych nie można zwolnić i tracą wszyscy, uczący i uczniowie. System jest pokomunstyczny, a nauczyciele go bronią. Po co się wysilać jak nie ma takiej potrzeby, przecież i tak dostanę to co mi gwarantuje ten system. W firmach, ci co mają lepsze wyniki zarabiają więcej, ci co pracują gorzej zarabiają mniej lub szukają pracy. Pracodawca dba o dobrych pracowników, W szkole jest zupełnie inaczej, bez sensu.

    Odpowiedz
  • Willy(2010-09-14 12:28) Zgłoś naruszenie 00

    W firmach, ci co mają lepsze wyniki zarabiają więcej, ci co pracują gorzej zarabiają mniej lub szukają pracy. Pracodawca dba o dobrych pracowników, W szkole jest zupełnie inaczej, bez sensu.///Właśnie mi o to cały czas chodzi, AO.

    Odpowiedz
  • ...(2011-01-04 19:48) Zgłoś naruszenie 00

    @10: ao
    etat nauczyciela wynosi 40h, pensum 18 + 2
    naucz się rozróżniać te dwie różne rzeczy a dopiero wtedy znając temat zabieraj głos

    Odpowiedz
  • ui(2010-09-08 09:24) Zgłoś naruszenie 00

    Popieram ao (10) i rodzica (11) - nie ma żadnej kontroli efektów pracy

    Odpowiedz
  • krm(2011-01-04 19:45) Zgłoś naruszenie 00

    Policjanci notorycznie chodzą na zwolnienia lekarskie bo:
    1. nikt ich nie może kontrolować
    2. maja płatne 100%

    praca nauczyciela jest jedną z najbardziej stresujących prac, wykańczająca i psychicznie i fizycznie, do tego dochodzi choroba zawodowa nie spotykana wśród innych zawodów, czyli problemy ze strunami głosowymi, które mogą się kończyć rakiem

    poza tym, często zachwycacie się szwecją, tam urlop na podratowanie zdrowia może dostac każdy, więc zamiast wieszać psy na nauczycielach zacznijcie naciskac na posłów, na których glosowaliście aby systemem tym objęto równiez inne grupy zawodowe

    Odpowiedz
  • krm(2011-01-04 19:55) Zgłoś naruszenie 00

    do 23: ao
    piszesz 14 dodatków, ale nie wiem czy wiesz jednym z postulatów ZNP, którego dziwnym trafem rząd nie chce zrealizować jest uproszczenie pensji nauczyciela poprzez likwidacje tych dodatków i włączenie ich do pensji zasadniczej

    kolejna rzecz o której być może nie wiesz to wysokość pensji nauczycielskiej podawana w mediach zawsze uwzględnia już te dodatki

    a skoro pensje nauczycielskie są jawne to może pora na ujawnienie wysokości pensji w innych zawodach? takie porównanie byłoby calkiem ciekawe

    Odpowiedz
  • El Dorado(2011-01-31 18:55) Zgłoś naruszenie 00

    Do Ao : odnośnie 18h to albo jesteś głupi albo lubisz prowokować. To co zarabiają nauczyciele i to jakie im są proponowane podwyżki to jest śmiech na sali. Jeśli zarabiasz śmiesznie mało to po podwyżce o 50% w ciągu 5lat będziesz zarabiać dobrze ? Po 5latach pracy na stanowisku nauczyciela w liceum, realizując ścieżkę awansu zawodowego i mając 18h dydaktycznych rozłożonych w ten sposób że codziennie w szkole siedzisz 5godzin (bo nie ma lekko że masz jedną po drugiej) i wracasz do domu i nie ma oglądania tv bo siedzisz kolejne godziny bo trzeba przygotować lekcje, kartkówki, sprawdziany itp. do tego raz na 2tygodnie maraton w szkole bywa że od 8 do 8 (zebrania, konsultacje, rada itp.) a na weekend czekają sterty sprawdzianów - 40godzin tygodniowo zawsze wychodzi. I teraz za tą pracę 1300 zł netto a w tym niesamowite dodatki - za wychowawstwo 25zł i motywacyjny 50zł. I tyle dostajesz mając 30lat. A po "gigantycznych podwyżkach" w kolejnym roku masz już 1390zł. Wszyscy czepiający się nauczycieli powinni stuknąć się w łeb. MOCNO !

    Odpowiedz
  • noa(2011-02-24 14:56) Zgłoś naruszenie 00

    do ao, właśnie że sie składamy co miesiąc płacimy składke z naszych pensji

    Odpowiedz
  • klik(2011-06-03 10:11) Zgłoś naruszenie 00

    A j skorzystałam i jestem bardzo zadowolona. W naszej specyficznej pracy- taki urlop jest bardzo potrzebny i wszyscy powinni z niego skorzystać...

    Odpowiedz
  • Ola(2011-10-26 18:26) Zgłoś naruszenie 00

    Przyjdż cwaniaku do szkoly i popracuj tylko dwa lub trzy lata a sam uciekniesz, bo psychicznie nie wytrzymasz.Niestety ale takie mamy teraz pokolenie. Wychowanie dzieci zwalacie na nas, bo wy pracujecie.Przyprowadzacie do szkoły chore, upośledzone dzieci a my się męczymy.

























    adhd i

    Odpowiedz
  • ao(2010-09-09 07:03) Zgłoś naruszenie 00

    Willy, wskaż mi inną grupę zawodowaą o takiej ilości dodatkowych świadczeń. Przecież to są pieniądze, które sowicie zasilają wasze budżety domowe. Piszesz, że zabrano wam wcześniejsze emerytury. I owszem , nam też. Nikt jednak nie dał nam z tego powodu podwyżek. Nauczyciele są traktowani w tym kraju bardzo dobrze. Ani kryzys w gospodarce, ani długi w gminach nie pozbawiają was tych dziwnych świadczeń. Nauczyciele nie chcą włączyć tych dodatków do zasadniczej pensji bo obraz tych "marnych" pensji wyglądałby całkiem imponująco.

    Odpowiedz
  • ao(2010-09-06 19:49) Zgłoś naruszenie 00

    do Willy. Masz czelność ubliżać wszystkim, których zadziwiają te paranaoiczne świadczenia? Byłeś na budowie ? Wszyscy tam to złodzieje? Człowieku, ślady po komunie to świadczenia dla nauczyciel. 9 m-cy pracy i 13 pensji. Pół etatu (18 godz. na tydzień) i wyagrodzenia jak u innych za 1,5 m-ca. Wszyscy znają smak kapitalizmu, nauczyciele ciągle w poprzedniej epoce. Wszystkim co pracują poza budżetówką niedobrze się robi , jak czytają takie komentarze jak twój. Wasze związki zawodowe są utrzymywane z budżetu, przecież nie składacie się na nie. Gdybyś pracował w firmie prywatnej zapominasz o związkach. Związki to wasz przywilej także z naszych podatków.

    Odpowiedz
  • taka jest prawda(2010-09-06 08:44) Zgłoś naruszenie 00

    jeżeli są frajerzy którzy chcą pąłcić za nieróbstwo, to dlaczego z tego nie skorzystać?

    Odpowiedz
  • konkret(2010-09-06 21:55) Zgłoś naruszenie 00

    do 11 rodzic - skoro nie masz czasu lub ochoty dopilnować swojej pociechy aby się uczyło, to bądź frajerem i płać za korki.

    Odpowiedz