Nauczyciele: Urlop zdrowotny nawet na rok

autor: Urszula Mirowska-Łoskot06.09.2010, 08:27; Aktualizacja: 06.09.2010, 12:42

W czasie urlopu dla poratowania zdrowia nauczycielowi przysługuje comiesięczne wynagrodzenie zasadnicze oraz dodatek za wysługę lat.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (35)

  • Ala(2012-01-14 00:17) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem czynnym nauczycielem od 20 lat. Wszyscy ci, którzy sądzą, że nauczyciel pracuje18 godzin w tygodniu nigdy bliżej nie znał żadnego nauczyciela. Może wyjaśnię jak wygląda mój tydzień pracy. Chodzę do szkoły najczęściej na 8.00. Lekcji w ciągu dnia 4 - 6, lecz w szkole siedzę znacznie dłużej: przygotowuję materiały na lekcje np. kseruję 2 -3 godz, dodatkowe kółka konsultacje, wyrównawcze, zebrania z rodzicami, rady pedagogiczne.Zdarza się,że w tygodniu siedzę do wieczora 3 razy. nauczyciel ma szereg dodatkowych zadań zlecanych przez dyrektora typu ankiety, prowadzenie dokumentacji szkoły (dzienniki arkusze ocen, teczka wychowawcy ze wszystkiego trzeba prowadzić papierowe sprawozdania, pracujemy w różnych zespołach przedmiotowych w tej chwili praktycznie przejęliśmy kompetencje poradni psychologiczno-ped. Kto jest nauczycielem, to zna na pewno hasło KIPU.Uczniowie bardzo często piszą sprawdziany, egzaminy.To wszystko trzeba przygotować, potem sprawdzić - średnio na jeden spawdzian 2-3 godziny, a takich sprawdzianów mamy 3-4 w tygodniu, nie ;icząc kartkówek. Przychodzę do domu ok.3 - 4 godz. wcielam się w rolę matki i staram się jak mogę nie rozszarpać własnych dzieci na kawałki, bo po tylu latach użerania się z bandą gimnazjalistów nie mam już do nich cierpliwości. mimo tego siedzę z dziećmi nad lekcjami, bo przecież muszę je dopilnować ,żeby wyszli na ludzi. Kiedy w końcu pójdą spać jest około 10 - 11. Czuję, że oczy mi się zapadają w czaszkę, a tu trzeba przygotować się na lekcje, sprawdzić sprawdziany, opracować zaległe sprawdziany, opracować zmiany w statucie itp. Nie kładę się spać przed 1 w nocy. Często wybija i druga i trzecia. Kładę się spać i się zaczyna:walenie serca, którego nie mogę opanować, zalewające poty, bo nerwica strzela i nie mogę zasnąć ze zmęczenia. Rano wstaję pijana z niewyspania, łykam bioprazol, bo pali w żołądku, bo pewnie już mam wrzody i pędzę do szkoły myśląc o tym, żeby nie zapomnieć kupić magnez i valerin forte w aptece, gdzie czeka dyrektor z kwaśną miną, bo wyszłam na lekcję 10 sekund po dzwonku, w klasie czeka banda nieuków, którzy nieraz napyskują i jeszcze wyślą na skargę rodzicow do dyrektora. zastanawiam się jak przetrwać do końca tygodnia, bo chociaż nie muszę rano wstać (klasówek do sprawdzenia 20-sto centymetrowy stosik). Dla rozrywki wieczorem posprawdzam - zdarzyło mi się nawet w sylwestra. Na święta dostałam do sprawdzenia 6 klas egzaminów próbnych z opracowaniem wyników. Koniec roku to maraton podwójny: wystawianie ocen, świadectwa, dopytywanie wszystkich, którzy budzą się na tydzień przed końcem. wszystko po to, żeby dzieci miały wszystko jak należy bo idą w świat do szkół średnich i trzeba dać im jak najlepszy start. Są jeszcze ci którzy studiują (niektórzy skończyli po 3 -4 kierunki studiów) Przygotowujemy do konkursów po godzinach, pilnujemy na dyskotekach do wieczora organizujemy wycieczki tygodniowe z weekendem, gdzie pracujemy 24 godz na dobę bo to tałatajstwo wytrwale nie śpi po nocach i jeszcze która wróci z brzuchem Za takie wycieczki nikt nie płaci nadgodzin. a odpowiedzialność pod prokuratorem za zdrowie i życie podopiecznych. Chyba wezmę pół roku tego osławionego urlopu i zrobię sobie gastroskopię, bo dzieci moje jeszcze małe i chciałabym je wychować. Wieszając psy na nauczycielach NAPRAWDĘ nie wiecie o czym mówicie. A przecież każdy lekarz prawnik inżynier nawet kierowca jest kim jest, bo kiedyś chodził do szkoły.

    Odpowiedz
  • Ola(2011-10-26 18:26) Zgłoś naruszenie 00

    Przyjdż cwaniaku do szkoly i popracuj tylko dwa lub trzy lata a sam uciekniesz, bo psychicznie nie wytrzymasz.Niestety ale takie mamy teraz pokolenie. Wychowanie dzieci zwalacie na nas, bo wy pracujecie.Przyprowadzacie do szkoły chore, upośledzone dzieci a my się męczymy.

























    adhd i

    Odpowiedz
  • klik(2011-06-03 10:11) Zgłoś naruszenie 00

    A j skorzystałam i jestem bardzo zadowolona. W naszej specyficznej pracy- taki urlop jest bardzo potrzebny i wszyscy powinni z niego skorzystać...

    Odpowiedz
  • noa(2011-02-24 14:56) Zgłoś naruszenie 00

    do ao, właśnie że sie składamy co miesiąc płacimy składke z naszych pensji

    Odpowiedz
  • El Dorado(2011-01-31 18:55) Zgłoś naruszenie 00

    Do Ao : odnośnie 18h to albo jesteś głupi albo lubisz prowokować. To co zarabiają nauczyciele i to jakie im są proponowane podwyżki to jest śmiech na sali. Jeśli zarabiasz śmiesznie mało to po podwyżce o 50% w ciągu 5lat będziesz zarabiać dobrze ? Po 5latach pracy na stanowisku nauczyciela w liceum, realizując ścieżkę awansu zawodowego i mając 18h dydaktycznych rozłożonych w ten sposób że codziennie w szkole siedzisz 5godzin (bo nie ma lekko że masz jedną po drugiej) i wracasz do domu i nie ma oglądania tv bo siedzisz kolejne godziny bo trzeba przygotować lekcje, kartkówki, sprawdziany itp. do tego raz na 2tygodnie maraton w szkole bywa że od 8 do 8 (zebrania, konsultacje, rada itp.) a na weekend czekają sterty sprawdzianów - 40godzin tygodniowo zawsze wychodzi. I teraz za tą pracę 1300 zł netto a w tym niesamowite dodatki - za wychowawstwo 25zł i motywacyjny 50zł. I tyle dostajesz mając 30lat. A po "gigantycznych podwyżkach" w kolejnym roku masz już 1390zł. Wszyscy czepiający się nauczycieli powinni stuknąć się w łeb. MOCNO !

    Odpowiedz
  • krm(2011-01-04 19:55) Zgłoś naruszenie 00

    do 23: ao
    piszesz 14 dodatków, ale nie wiem czy wiesz jednym z postulatów ZNP, którego dziwnym trafem rząd nie chce zrealizować jest uproszczenie pensji nauczyciela poprzez likwidacje tych dodatków i włączenie ich do pensji zasadniczej

    kolejna rzecz o której być może nie wiesz to wysokość pensji nauczycielskiej podawana w mediach zawsze uwzględnia już te dodatki

    a skoro pensje nauczycielskie są jawne to może pora na ujawnienie wysokości pensji w innych zawodach? takie porównanie byłoby calkiem ciekawe

    Odpowiedz
  • ...(2011-01-04 19:48) Zgłoś naruszenie 00

    @10: ao
    etat nauczyciela wynosi 40h, pensum 18 + 2
    naucz się rozróżniać te dwie różne rzeczy a dopiero wtedy znając temat zabieraj głos

    Odpowiedz
  • krm(2011-01-04 19:45) Zgłoś naruszenie 00

    Policjanci notorycznie chodzą na zwolnienia lekarskie bo:
    1. nikt ich nie może kontrolować
    2. maja płatne 100%

    praca nauczyciela jest jedną z najbardziej stresujących prac, wykańczająca i psychicznie i fizycznie, do tego dochodzi choroba zawodowa nie spotykana wśród innych zawodów, czyli problemy ze strunami głosowymi, które mogą się kończyć rakiem

    poza tym, często zachwycacie się szwecją, tam urlop na podratowanie zdrowia może dostac każdy, więc zamiast wieszać psy na nauczycielach zacznijcie naciskac na posłów, na których glosowaliście aby systemem tym objęto równiez inne grupy zawodowe

    Odpowiedz
  • po_nas(2010-09-29 07:37) Zgłoś naruszenie 00

    URLOP ZDROWOTNY DLA LEKARZY!

    Odpowiedz
  • Willy(2010-09-14 12:28) Zgłoś naruszenie 00

    W firmach, ci co mają lepsze wyniki zarabiają więcej, ci co pracują gorzej zarabiają mniej lub szukają pracy. Pracodawca dba o dobrych pracowników, W szkole jest zupełnie inaczej, bez sensu.///Właśnie mi o to cały czas chodzi, AO.

    Odpowiedz
  • ao(2010-09-13 18:58) Zgłoś naruszenie 00

    Willy, powtarzam dobrym nauczycielom płacić dużo. KN sprawia,że złych nie można zwolnić i tracą wszyscy, uczący i uczniowie. System jest pokomunstyczny, a nauczyciele go bronią. Po co się wysilać jak nie ma takiej potrzeby, przecież i tak dostanę to co mi gwarantuje ten system. W firmach, ci co mają lepsze wyniki zarabiają więcej, ci co pracują gorzej zarabiają mniej lub szukają pracy. Pracodawca dba o dobrych pracowników, W szkole jest zupełnie inaczej, bez sensu.

    Odpowiedz
  • Willy(2010-09-10 13:30) Zgłoś naruszenie 00

    Dopóki będą to przyznawać w myśl obowiązującego prawa, nie zamierzam siię tego zrzekać. Nikt na moim miejscu by tego nie zrobił. Ja też płacę składki, a potem idę i płacę lekarzom.I nawet nikt mnie nie pyta,czy jestem ubezpieczony. Dla samorządów i gmin to zawsze była gehenna,oni woleliby przeznaczyć to dla siebie na swoje premie i wyjazdy "integracyjne". W rządzie i samorządach przecież generalnie siedzą ludzie tej samej opcji. Jedni ustalają, a drudzy mają wypłacać. I niech się porozumieją. Ja w ciągu 26 lat pracy poświęciłem swój czas na pracę i wiele godzin czasu wolnego swoim uczniom. Jak idę na zastępstwo, to witają mnie okrzyki i oklaski, a na koniec dzieci i młodzież mi dziękują. Zwolnień lekarkich 3-dniowych szczątkowe ilości. ostatnie w lutym 2002 roku. Już 4 razy zmienił mi się lekarz rodzinny, bo nie siedzę pod gabinetami. Kiepscy w zawodzie tu nie piszą. Jeszcze raz powtarzam, prawa nie ustala się dla jednostek /niestety/. A dobrzy czy bardzo dobrzy muszą być nagradzani. I nie mogą odpowiadać za innych. Nie mamy wpływu, kto uczy w państwowych szkołach, nie jesteśmy w nadzorze innych nauczycieli. Ja na szczęście miałem wielu dobrych nauczyciieli, biednych wielokrotnie jak przysłowiowe myszy. Ale mam już 52 lata i czasy już inne. Podałaś takii artykuł. Ja bym podał wiele innych z innego punktu widzenia. Jeśli się odzywam, to nie dlatego,że "uderz w stół"a winny się odezwie. Tylko dlatego,że mnie nikt nie pyta, czy zwolnić kiepskiego lekarza, wywalić kiepskiego kierowcę, polityka itp. Nie wszyscy nauczyciele mają mało godzin. moja Mural, nauczyciel bibliotekarz ma teraz 32 godziny, a jej praca to też praca fizyczna, bo nikt za nią pudeł z książkami nie nosi, nie robi za nią remanentu. Tłumaczenie,że nie sprawdza ona klasówek w domu wyjaśnia, że dydaktycy to robią. I z różnych względów nie robią tego w szkole. 15.09 Dzień otwarty dla rodziców do 20:00, bo nie wszyscy mogą w jednym terminie. 6.10 szkolenie o ochronie danych osobowych i wiele innych szkoleń ,razem 12 godzin w pracy. Jeśli nauczyciel wychodzi wcześnie ze szkoły, to często dlatego, że w niej ma tylko 2-9 godzin a resztę musi sobie dorobić. 40-lecie szkoły w Listopadzie- jesteśmy zrzeszeni w wielu grupach odpowiedzialnych za uroczystość. Zebrania po pracy. Świetlica od 6:30 do 18:00, bo tak pasuje rodzicom. Dużo by pisać. Do widzenia tymczasem.

    Odpowiedz
  • ao(2010-09-10 06:55) Zgłoś naruszenie 00

    do 22. Przeczytaj "Podwyżki dla nauczycieli to gehenna dla gmin" 26 lat działa ten system wynagradzania. 14 dodatków, z których jest naliczana średnia płaca. Ta paranoja nie zmiania się mimo lat. Uważam, że mało godzin, 1/3 roku wolnego, to wystarczająca rekompensata za ciężką prace nauczycieli. Mam szcunek dla dobrych nauczycieli, a że nauka jest dla mnie ważna to ci powiem, że bardzo dbałam o edukację mojego dziecka. Nie opuściłam żadnej wywiadówki. Starałam się, aby moje dziecko sznowało nauczycieli. Dzisiaj syn jest już po studiach, które realizował indywidualnym tokiem, jest na stanowisku dyrektora w renomowanej firmie. Wychowawczynią w średniej szkole była wspaniała nauczycielka, którą podziwiałam, za to co robi. Na kilkanaście lat edukacji spotkałam jedną cudowną oddaną nauczycielkę. Nie obrażam nikogo tylko na podstawie przykładów udowadniam, że równo dla wszystkich i w tej formie to marnotrawienie publicznych pieniędzy.

    Odpowiedz
  • Willy(2010-09-09 15:00) Zgłoś naruszenie 00

    Ao, nikt z nas nikogo nie zmusza do wypłaty nam podwyżek.Skoro to robią,to widocznie tak trzeba. Nie znam specyfiki innych zawodów, ale my nauczyciele mamy status funkcjonariuszy państwowych. I to chyba stąd.myślę,że gdyby nam się nie należało, to żadnym sposobem byśmy ich nie otrzymali.Aż tak mocni, mimo że jest nas dużo nie jesteśmy. W każdej grupie zawodowej są różni ludzie, w każdej są kontrowersje, czy im się nagrody należą. Ale przy iluś kiepskich nie można tego odebrać wszystkim innym. Nie mamy niestety wpływu na ten system, który nam narzucono. Z grup zawodowych o wielkich przywilejach przychodzą mi na myśl np. mundurowi, górnicy, bankowcy. Dla mnie nasze przywileje nie są dziwne, bo już 26 lat działam w oparciu o ten system. Analogicznie prawa i zarządzenia innych grup zawodowych są mi kompletnie obce, no czasami piszą o nich w gazetach i mówią w TV.Dlatego może niektórych drażni to, że ja ciągle o tym co jest mi znane:o szkole i nauczycielach.Do "do Willego"-słowa uznania zawsze miłe.

    Odpowiedz
  • do Willy(2010-09-09 13:57) Zgłoś naruszenie 00

    do Willy -> od razu widać, że jesteś człowiekiem inteligentnym i nie zniżasz się do poziomu niektórych wypowiadających się tu osób. Nie jestem nauczycielką, jednak wiem, że jest to ciężka praca - pod warunkiem, żei komuś zależy. W szkole, do której chodzą moje dzieci - są nauczyciele, z którymi nie da się rozmawiać - bo od razu atakują i denerwują się, ze rodzic przychodzi...na lekcji robią kartkówki co drugi dzień, bo mają problem z zachowaniem; ale są też i tacy, na których można liczyć, którzy potrafią zainteresować lekcją i wcale nie muszą wpisywać uwag, żeby uczniowie ich słuchali i nie rozrabiali na lekcjach. Myślę, że takim nauczycielem właśnie jesteś Willy. I takich wszyscy byśmy sobie życzyli - i zapewniam Cię, że wtedy mniej byłoby wyliczania, że nauczyciel tyle zarabia ... a tyle robi. ...

    Odpowiedz
  • ao(2010-09-09 07:03) Zgłoś naruszenie 00

    Willy, wskaż mi inną grupę zawodowaą o takiej ilości dodatkowych świadczeń. Przecież to są pieniądze, które sowicie zasilają wasze budżety domowe. Piszesz, że zabrano wam wcześniejsze emerytury. I owszem , nam też. Nikt jednak nie dał nam z tego powodu podwyżek. Nauczyciele są traktowani w tym kraju bardzo dobrze. Ani kryzys w gospodarce, ani długi w gminach nie pozbawiają was tych dziwnych świadczeń. Nauczyciele nie chcą włączyć tych dodatków do zasadniczej pensji bo obraz tych "marnych" pensji wyglądałby całkiem imponująco.

    Odpowiedz
  • ui(2010-09-08 09:24) Zgłoś naruszenie 00

    Popieram ao (10) i rodzica (11) - nie ma żadnej kontroli efektów pracy

    Odpowiedz
  • Willy(2010-09-07 12:40) Zgłoś naruszenie 00

    Ao,nikomu nie ubliżam. Pokazuję poprostu, jak boli uogólnianie. A co?wszyscy nauczyciele to lenie i brakoroby?Lekarze to konowały, zdzierający kasę z pacjenta? Tym tropem można pójść dalej. Widocznie tylko nauczyciela można obrażać bezkarnie. Ale nie moim zdaniem.

    Odpowiedz
  • Willy(2010-09-07 12:36) Zgłoś naruszenie 00

    Wykonawco,przykro jest słuchać krytyki,która nas dotyka,nie? Do emerytury mam 13 lat. Tetraźniejsze wynagrodzenia kojarzę, a jeszcze teraźniejsze ceny. Znajdźcie mi kogoś, kto powie ,że ma za dużo pieniędzy. Jakbyśmy czekali, aż nas poprzecie w tym, aby dali nam co nam przyrzekali odbierając przywileje emerytalne z końcem 2008 roku, to może poparlibyśmy i was. Nie wiem, co to znaczy za długo pracowałem w komunie. Pracowanie to raczej zaleta, bo odprowadzałem składki. I niezbyt długo bo od 1982-1988 roku. Wolność przywitałem w Stanach na saksach, gdzie byłem 4 lata. Miałem więc przykład kapitalizmu, a jednocześnie, że Polak za granicą umie pracować. Mnie tam bulwersuje 60 tysięcy miesięcznie menadżera bankowego. 2200 mojego wynagrodzenia też po 26 latach pracy ,choć w innym kontekście.

    Odpowiedz
  • ulla(2010-09-07 08:53) Zgłoś naruszenie 00

    Popieram 10 ao całkowicie.
    Najbardziej jednak bulwersuje mnie nienasycony apetyt belfrów na pieniądze - jest im ciągle za mało i każdy narzeka, co już jest po prostu gorszące.

    Odpowiedz