Tylko co trzeci 50-latek pracuje

autor: Paweł Jakubczak03.09.2010, 03:00; Aktualizacja: 03.09.2010, 07:58

Żeby zwiększyć liczbę starszych pracowników, firmy powinny zapewnić im m.in. elastyczny czas pracy, a państwo – dostęp do kształcenia ustawicznego.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (36)

  • B - 51(2010-09-03 07:10) Zgłoś naruszenie 00

    No i żeby było jeszcze "lepiej" zabiera się możliwość pracy na etacie i pobierania części emerytury. To dopiero strzał w stopę...

    Odpowiedz
  • nina(2010-09-03 07:44) Zgłoś naruszenie 00

    Do nr.1

    Chodzi o to , aby ratować budżet i owszem pracować do 67 lat, ale nie pobierać emerytury.

    Emerytura powinna być w związku z wiekiem, albo ze względu na staż pracy.'
    Aby emerytura wystarczała bez dorabiania trzeba pracować 40 lat.

    Rząd zrobił głupstwo, w 1999, że wogóle zaczął z tymi emeruturami wcześniejszymi.
    Każdy powinien pracować do 65 lat lub co najmniej 40 lat skladki odprowadzać.
    Nie może być tak, że pobierasz 1500 emerytury i 1500 zarabiasz, a inny nie ma pracy wogóle.

    Przy wynagrodzeniu brutto 2500 skladka emerytalna jest 500 zł razy 480 m-cy pracy to daje 240000 dzielone przedz 187 miesięcy równa się 1283 zł emerytury.
    Prosty rachunek i pracyjąc 30 lat odchodząz w wieku 55 lat nie zarobilaś na swoją emeryturę. Stare zasady zawyżały wysokość emerytury.
    Pokrzywdzone zostały kobiety urodzone od 1954 , bo one muszą odłożyć na emeryturę.

    Ci którzy odeszli w starym systemie powinni nie pracować, a jeśli emerytura za mała to nie starać się o nią tylko pracować do 60 lub 65 lat.

    Odpowiedz
  • Tak tak -uniwersytet trzeciego wieku zamiast(2010-09-03 07:51) Zgłoś naruszenie 00

    emerytur!!!-
    Donald CUD.

    Odpowiedz
  • Obserwator(2010-09-03 08:08) Zgłoś naruszenie 00

    Ten rząd robi wszystko aby utrudnić podjęcie pracy przez emerytów. Jakie zakłamanie i brak logiki w postępowaniu tego rządu, który cały czas patrzy na słupki sondaży.

    Odpowiedz
  • ala(2010-09-03 08:23) Zgłoś naruszenie 00

    Rząd robi wszystko aby utrudnić podjęcie pracy przez emerytów.
    Dziwne to - bo ma na pracujących emerytach największy zysk!!!
    Płacą podwójny podatek, składki emerytalno-rentowe, składki zdrowotne!!!
    GDZIE SĄ EKONOMIŚCI I MIN>PRACY - za co biorą pieniądze!!!

    Odpowiedz
  • MK(2010-09-03 08:28) Zgłoś naruszenie 00

    W Polsce pracuje co trzecia osoba mająca 55-64-lata ,świadomie zapomniał Pan dodać kto zaniża TEN WIEK ŚREDNI ? Muśimy więc dalej wydłużąć aktywność zawodową ZGODA ,tylko że ta co trzecia osoba ma ponad 40-letni staż pracy . Czy to te osoby mają zapracować na emerytury tym przed 55-rokiem życia z 15-20-letnimi stażami pracy ? Nie chcą pracować ? po piersze nie mają gdzie ,a po drugie oni już na swoje emerytury zapracowali ! Do kogo trafiają profity ZUS,do długoletniego pracownika ,czy młodociannego emeryta ? Możliwość pracy na etacie i pobieranie emerytury dla 35-45-letnich emerytów to dopiero raj na ziemi !

    Odpowiedz
  • rocznik 1954(2010-09-03 08:36) Zgłoś naruszenie 00

    Powinno być tak: jeżeli ktoś poszedł na wcześniejszą emeryturę to nie powinien
    dorabiać i takie powinny być założenia. A teraz mamy taką sytuację: wcześniejsza emerytura i nadal praca na tym samym stanowisku, więc po co było przechodzić na emeryturę? chyba po to aby pobierać 2 świadczenia. I tak robi większość wcześniejszych emerytów i rząd na to pozwala, więc gdzie tu jest sens i logika?
    Biorą emerytury i nadal blokują miejsca pracy i dlaczego nikt na to nie reaguje? Według mnie, jeżeli ktoś zdecydował się na wcześniejszą emeryturę to niech sobie idzie odpoczywać, a jeżeli chce pracować to niech nie idzie na wcześniejsza emeryturę!

    Odpowiedz
  • awtor(2010-09-03 09:00) Zgłoś naruszenie 00

    Największą zdobyczą socjalizmu jest zwalczenie analfabetyzmu. Polacy potrafią czytać, pisać i liczyć. Po 30 latach od "sierpnia" zaczęli również myśleć.
    To powoduje, że zadają pytania: dlaczego są równi i "równiejsi czyli wszyscy ci, którzy pasożytują na emerytach: wojsko, policja, służby więzienne, straż pożarna, rolnictwo, górnictwo, stoczniowcy itd.?
    Licząc wpłacane przez 40-50 lat składki i podatki pytają, gdzie są moje pieniądze? TO SĄ MOJE PIENIĄDZE. Nie jakiegoś ZUS-u, 35-letniego nieroba, czy innego "emeryta".
    Ponadto, skoro po 30 latach intensywnej pracy, w wyniku zmian na rynku pracy, utraty zdrowia i kondycji, itp, dlaczego za MOJE SKŁADKI I PODATKI, opłacani przeze mnie urzędnicy(także ministry wysokie) nie przygotowali programu dostosowawczego. Ci ze stoczni, z kopalń, czy szkół, jak tracą pracę, to otrzymują OGROMNĄ pomoc państwa i finansową i w szkoleniach. Gdzie jest pomoc dla tych innych-gorczych?- Państwo ma ich w , w internecie.
    Ja też zatem mam tam państwo.

    Odpowiedz
  • rocnik 1953(2010-09-03 10:15) Zgłoś naruszenie 00

    A kiedy zyc!! Niech mlodzi pracuja a my emeryci -zwiedzac swia-Jest taki piekny,Paryc , Egipt Turcja Barcelona Seszele do zobaczenia !!!

    Odpowiedz
  • ASESOR(2010-09-03 10:30) Zgłoś naruszenie 00

    CO ZA OBŁUDA!!! a gdzie mają pracować?? po-psl w 2009 rokuZLIKWIDOWAŁO AŻ 600 TYSIĘCY MIEJSC PRACY!!! A MEDIA O TYM MILCZĄ- ATAKUJĄ PIS, JAKBY TO PIS RZĄDZIŁO ANI NIE PO-PSL!!! TE MEDIA NIE SŁUŻA POLSCE, TYLKO JEJ WROGOM!!!

    Odpowiedz
  • marianna(2010-09-03 10:31) Zgłoś naruszenie 00

    Młodzi nie mogą dostać pracy bo nie mają doświadczenia,znajomości lub są uprzedzenia pracodawcy (rodzina,ciąża itp.) lub wymagania z "księżyca wzięte".
    Osoby po 40 do 50+ ,to są już prawie emeryci,których się raczej pozbywa.
    Paranoja!!!

    Odpowiedz
  • MK(2010-09-03 10:55) Zgłoś naruszenie 00

    Do B-1,ala ,obserwator
    Dziwne - najgłośniej krzyczą Ci którzy otrzymali świadczenia przed 60-65 rokiem życia ! Nikt nie zastanawiał się ,że co 3-emeryt z minimalnym stażem pracy nie zapracował na swoją emeryturę . Według mnie państwo obejdzie się bez podwójnych składek emerytalnych,jeśli zlikwiduje przywileje !

    Odpowiedz
  • ADAM09(2010-09-03 11:07) Zgłoś naruszenie 00

    NAPUSZCZA SIĘ BEZROBOTNYCH NATYCH CO MAJĄ 1500ZŁ EMERYTURY.A MOŻE NAPISZCIE O TYCH CO ZARABIAJĄ MILIONY W POLSCE A SKŁADKI ODPROWADZAJĄ ZA GRANICĄ I NIE PŁACĄ W KRAJU PODATKÓW.DOSYĆ OCHRONY BOGACZY I DYSKRYMINACJI BIEDNYCH

    Odpowiedz
  • malina(2010-09-03 11:10) Zgłoś naruszenie 00

    do 12
    jakie podwójne składki?

    Gdyby nie wypuścili tylu wcześniejszych emerytów to nie musieli by im płacić emerytur przez 5 lat za wcześnie.
    a on są młodzi i dalej pracują .

    Odpowiedz
  • Kasia(2010-09-03 11:21) Zgłoś naruszenie 00

    Zgadzam sie całkowicie z MK. jak państwo przestanie rozdawać przywileje tym co lepiej krzyczą to powiino przestac brac czyż nie?

    Odpowiedz
  • Rocznik 1953(2010-09-03 13:39) Zgłoś naruszenie 00

    Do rocznika 1954!!! Żal Wam d..ę zżera!!!

    Odpowiedz
  • Ha ha ha... Firmy powinny zapewnic... ha ha ha....(2010-09-03 14:34) Zgłoś naruszenie 00

    Co to za mądrala wymyślił takie cuda??? Czy on nie wie, czy może nie chce wiedzieć, że firmy NIE CHCĄ!!! wcale zatrudniać osób po 50.???
    Jakieś zaćmienia umysłu, czy co?

    Odpowiedz
  • kika(2010-09-03 16:13) Zgłoś naruszenie 00

    Dziwi mnie tylko że 35% młodych w wieku do 28 lat pracuje.
    Czy oni nie chcą czy PO prostu brakuje pracy ???
    Emeryt będzie pracować za 1000 zł.Dorobi sobie do emerytury,a młody za takie wynagrodzenie nie wstanie nawet z fotela,więc po co te krzyki.

    Odpowiedz
  • IZA(2010-09-03 16:19) Zgłoś naruszenie 00

    EMERYT PO 50-CE JAK CHCE TO SOBIE ZAWSZE PRACE ZNAJDZIE APISANIE ŻE JEJ NIE MA TO BZDURY. OWSZEM SĄ LUDZIE CO CHORUJĄ ALE SĄ I TACY CO NIGDY NIE CHOROWALI. WIĘCEJ JEST TERAZ SYMULANTÓW PO 30-40 NIŻ PO 50-CE. NIE NAUCZENI JESTEŚCIE DYSCYPLINY A PRYWACIARZ CHCE BY EMERYT TAK JAK MAŁOLAT PRACOWAŁ W ŚWIĄTEK PIATEK I W NIEDZIELĘ ZA PÓŁ DARMO.

    Odpowiedz
  • zenek(2010-09-03 16:25) Zgłoś naruszenie 00

    firmy nie chcą zatrudniać nie tylko tych 50+ ale też młodych
    zamiast umowy o pracę wymuszają samozatrudnienie co skutkuje małymi składkami do zus i to jest podstawowa i główna przyczyna braku pieniędzy na dzisiejsze emerytury

    Odpowiedz