Tylko co trzeci 50-latek pracuje

autor: Paweł Jakubczak03.09.2010, 03:00; Aktualizacja: 03.09.2010, 07:58

Żeby zwiększyć liczbę starszych pracowników, firmy powinny zapewnić im m.in. elastyczny czas pracy, a państwo – dostęp do kształcenia ustawicznego.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (36)

  • michu(2012-02-14 18:13) Zgłoś naruszenie 00

    zlikwidować OFE, to złodziejski sytem emerytalny, konsorcja finansowe pływają w luksusach, a emerytury mają być głodowe... niedawno obiecywali pod palmami, wstyd i hańba. w ubiegłym roku OFE dostało z ZUS kilkanaścvie mld złotych składek,...ale wykazało straty, przyszłym emerytom nie przybyło nic, za to dla pre
    zesów mają miliony, szerzy się niesprawiedliwość i łajdacki kapitalizm, socjalizm to sprawiedliwość społeczna , kapitalizm yto wyzysk w POlsce dziki kapitalizm i wyzysk maxymalny.

    Odpowiedz
  • zenonniezkition(2010-09-06 03:57) Zgłoś naruszenie 00

    I co że - "wybory parlamentarne już blisko" - kiedy ludzie mają krótką pamięć. Szybko zapomną, iż ten facet oprócz gadania i obiecywania, nic więcej nie potrafi. To samo można powiedzieć o innych politykach. Oni powinni być karani za to, że służą tylko sobie, a nie Polsce. Myślicie że te komentarze ich coś obchodzą. Ciągle tylko słyszymy o należnej im wdzięczności za "wyzwolenie" - nikt natomiast nie powie o jeszcze gorszym jarzmie którym jest UNIA i "przyjaciel" za oceanem. Młodzież i wykształceni w Polsce są parobkami w innych krajach. W Polsce zostaną tylko emeryci, winni "politykom" słuszne im utrzymanie. Kiedy wreszcie zakończą walkę między sobą o stołki, a zaczną mądrze i skutecznie wywiązywać się z przyjętych na siebie obowiązków wobec Ojczyzny. Czerwone światło dla głupich i źle interpretowanych badań i słupków. Za sytuację w kraju, odpowiedzialni są politycy a nie robotnicy. To politycy marnotrawią wysiłek uczciwie pracujących. To politycy pozwalają na nierówne traktowanie i przenoszą ciężar obowiązków i nieudolnego rządzenia na barki Polaków. Niech naprawią co zepsuli, bo inaczej nici z emerytury - dla nich.

    Odpowiedz
  • 123(2010-09-05 12:24) Zgłoś naruszenie 00

    niech zlikwidują przechodzenie na emeryturę po 15 latach pracy (mundurowi) którym emeryturę płaci się przez 50 lat Średnia emerytura mundurowa - 2760 zł brutto, renta - 2130 zł brutto, a renta rodzinna - 2160 zł brutto. ... To są emerytury i renty o których cywile po 40 latach pracy mogą tylko pomarzyć. A Tusk zamierza od nowego roku zmienić sposób naliczania rent cywilom . Sposób zmiany naliczania spowoduje OCZYWIŚCIE ZMNIEJSZENIE RENT. A GDZIE PRAWA NABYTE??? mundurowym renta należy się już po 1 dniu pracy i to w wysokości min. ok. 1000 zł.Mundurowi mogą dostać rentę nawet na nadciśnienie czy ból kręgosłupa!!!. Czy cywil na takie dolegliwości dostanie rentę ??? chyba wszyscy wiedzą że NIE. Więc gdzie ta sprawiedliwość i konstytucyjna równość obywateli. Tusk zamiast wyrównywać wszelkie dysproporcje wynikające z niesprawiedliwych przepisów to jeszcze je pogłębia ale wybory samorządowe i i parlamentarne już blisko. Do likwidacji również KRUS!!!

    Odpowiedz
  • aHa(2010-09-05 12:11) Zgłoś naruszenie 00

    I co tu komentować...

    Odpowiedz
  • abaja(2010-09-04 22:11) Zgłoś naruszenie 00

    najpierw to powinno się wyjąć z tego ogólnego "wora" tych wszystkich "pasibrzuchów", którzy poprzechodzili na emeryturki po 15-20 latach pracy i wówczas zobaczyć ile tych ludzi w przedziale 55-64 naprawdę jest. To wstyd i hańba by tylko ta garstka 28% ludzi tyrała na pozostałych. Rząd dba tylko o nierobów a ludzi ze stażem 40 lat zaprzęga do roboty jak woły by PKB był na odpowiednim poziomie!

    Odpowiedz
  • Wiesław Pilch(2010-09-04 20:29) Zgłoś naruszenie 00

    Szanowni Państwo
    Ten artykuł nie dotyka nawet powieszchni problemu, nie mówiąc o sednie. Mój przykład, a takich jest mnóstwo: w wyniku restrukturyzacji skasowano mi w 2006r. ośrodek mailingowy (największy tego typu w Polsce) którego byłem szefem. Inżynier, 20 lat w informatyce. Miałem 57 lat. Pół roku szukałem pracy przez internet i znajomych. ZERO.
    Trafiłem do firmy doradztwa finansowego- na samozatrudnieniu. Poddałem się po 4 miesiącach. Zarabiałem na ZUS. Ale nie poddałem się i zacząłem się uczyć. Makroekonomii. Samemu. Teraz jestem wariatem na punkcie gospodarki Chin, zdarzeń makroekonomicznych które śledzę na bieżąco, a polski rynek finansowy nie ma dla mnie tajemnic. I NIC! Cały czas szukam pracy, teraz już przede wszystkim w finansach, dostaję propozycje z Chin objęcia funkcji managera sprzedaży. Ale ja nie znoszę sprzedaży.
    Moimi umiejętnościami można by obdzieli kilku ludzi, mogę prowadzić wykłady: np. jak amerykański system finansowy sprzedał światu kryzys, oczywiście z gospodarki Chin, z systemów workflew i archiwizacji w każdej firmie i z setek innych. No i co z tego? Jestem bezrobotnym który nie ma czasu się podrapać za uchem, bo mam tyle wiedzy do przyswojenia. No i co z tego?
    W naszym kochanym kraju człowiek po 45 jest już poza nawiasem, jest pracownikiem drugiej kategorii, a po- 55 trzeciej. Więc zadaję proste pytanie: skoro Bruksela nalega, ekonomiści wskazują, rząd chce ...podwyższenia wieku emerytalnego, to ja się zapytuję: PO CO? Po to, żeby całe setki tysięcy ludzi podobnych do mnie czekało beznadziejnie na głodową emeryturę? Przy założeniu, że ją dostaną!
    Tu potrzebny jest system motywujący pracodawców do zatrudnienia takich jak ja! Przecież my jesteśmy kopalnią wiedzy!
    Przesyłajcie Państwo propozycje rozwiązań systemowych na adres: wiesiekp@poczta.onet.pl.
    Pozdrawiam bezrobotnych chcących.

    Odpowiedz
  • zaślepiony polak(2010-09-04 14:58) Zgłoś naruszenie 00

    logicznie patrzeć na to wszystko co dzieje się w polsce od 1990r.to trzeba wyciągnąć wniosek z tego dlaczego polacy zezwolili rządzić żydom,tak jak przed wojną,sytuacja się powtarza.Czeka nas eutanazja!!!

    Odpowiedz
  • ALA(2010-09-04 14:33) Zgłoś naruszenie 00

    DO 28 ALE KRĘCISZ KOTA OGONEM TY PISZESZ JAK WAŁĘSA MÓWI - CHCĘ BO MUSZĘ. ALBO ALBO???

    Odpowiedz
  • al(2010-09-04 08:26) Zgłoś naruszenie 00

    mam 61 lat,jestem po kilku operacjach w międzyczasie miałem sepsę.Nie wyobrażam sobie życia bez pracy!!Pracuję bo chcę i muszę.Chcę bo realizują się moje przemyślenia i doświadczenia życiowe a musze bo ruch jest najwazniejszy w życiu.Wstaje więc o 6 rano na 8 ide do pracy po 16 wracam do domu i... zajmuje sie wnukami działką jade na rower,lub na basen.kilka razy w tygodniu odwiedzam 85 letnią mame itpd.Dzięki temu zyję.Więc nie rozumiem dlaczego ludzie mówią że musza iść na odpoczynek i przestać pracować?a zarobki? cóż na przeżycie!!!

    Odpowiedz
  • ada(2010-09-04 06:10) Zgłoś naruszenie 00

    PLS już szykuje bardzo szybką nowelizację emerytur dla rolników, czytanie w Sejmie będzie bardzo przyśpieszone, i wejdzie w życie,chcą aby były naliczne na starych zasadach dla roczników od 1949 do 1954, będzie liczona praca w rolnictwie 25 lat + 5 lat inne zatrudnienie poza rolnictwem ,kobiety będą mieć mozliść przejścia na wcześniejszą emeryturę mająt 55 lat, mężczyzna 60.

    Odpowiedz
  • r.1954(2010-09-04 00:03) Zgłoś naruszenie 00

    Ci co są na wcześniejszych emeryturach lub świadczeniach przedemerytalnych pracują oczywiście dalej, ale po cichu i swobodnie mogą sobie żyć. A innym dołożyli 5 lat pracy i klepią biedę, bo i sił już im nie starcza. Dziki kraj!

    Odpowiedz
  • Remi(2010-09-03 20:12) Zgłoś naruszenie 00

    Niech pan Orlowski zdecyduje sie -czy starsi nie chca pracowac czy firmy nie chca ich zatrudniac .Osobiscie nie wierze zeby nie chcieli podjac pracy!

    Odpowiedz
  • yogi(2010-09-03 19:41) Zgłoś naruszenie 00

    Po co się opieracie na ludziach 50-65 zobaczcie który mody pracuję, waszę średnie już nas nudzą.

    Odpowiedz
  • Graza(2010-09-03 18:21) Zgłoś naruszenie 00

    Kto zatrudnia dziadków.mam taką sytuację pracowałem 12 lat w formie jako kierowca-włascicielka zabrała mi auto i kazała plac zamiatać.Ogółem mam przepracowane 39lat i 4 miesiące a mój wiek 56 lat i na nic się nie kwalifikuję.Straciłem tylko zdrowie i muszę się leczyć bo mnie zeszmacono po tylu latach pracy.Może mi ktoś doradzi co mam dalej robić.

    Odpowiedz
  • ada(2010-09-03 17:52) Zgłoś naruszenie 00

    Doszkalać trzeba młodych a nie nas starych, trzeba inwestować w młode pokolenie !!!

    Odpowiedz
  • mleczko(2010-09-03 17:01) Zgłoś naruszenie 00

    Ile już było konferencji na ten temat , ile programów napisanych na papierze?Gdzi do jasnej cholery premierze rządu RP są ci pracodawcy ,co mieli zatrudniać 50+?. Kiedy wreszcie nastąpią trzęsienia ziemi w urzędach pracy obsługujacych bezrobotnych. Praca tylko po znajomości, ato co znajomi nie wezmą i pracownicy urzędów to sie wywiesza ochłapy na tablicy dla bezrobotnych. Kiedy wreszcie Donku , ostrowska, urzedy będą rozliczane z tego ilu bezrobotnym znajdą zatrudnienie, ile ten program będzie sie wlukl lat.Miał być wtym roku w gdańsku . I co . ano wielkie g..o z tego wyszło, tak jak i z innymi programami napisanymi na papierze. Donald , dlaczego tylko w polsce nie przyjmują bezrobotnych 50+?

    Odpowiedz
  • zenek(2010-09-03 16:25) Zgłoś naruszenie 00

    firmy nie chcą zatrudniać nie tylko tych 50+ ale też młodych
    zamiast umowy o pracę wymuszają samozatrudnienie co skutkuje małymi składkami do zus i to jest podstawowa i główna przyczyna braku pieniędzy na dzisiejsze emerytury

    Odpowiedz
  • IZA(2010-09-03 16:19) Zgłoś naruszenie 00

    EMERYT PO 50-CE JAK CHCE TO SOBIE ZAWSZE PRACE ZNAJDZIE APISANIE ŻE JEJ NIE MA TO BZDURY. OWSZEM SĄ LUDZIE CO CHORUJĄ ALE SĄ I TACY CO NIGDY NIE CHOROWALI. WIĘCEJ JEST TERAZ SYMULANTÓW PO 30-40 NIŻ PO 50-CE. NIE NAUCZENI JESTEŚCIE DYSCYPLINY A PRYWACIARZ CHCE BY EMERYT TAK JAK MAŁOLAT PRACOWAŁ W ŚWIĄTEK PIATEK I W NIEDZIELĘ ZA PÓŁ DARMO.

    Odpowiedz
  • kika(2010-09-03 16:13) Zgłoś naruszenie 00

    Dziwi mnie tylko że 35% młodych w wieku do 28 lat pracuje.
    Czy oni nie chcą czy PO prostu brakuje pracy ???
    Emeryt będzie pracować za 1000 zł.Dorobi sobie do emerytury,a młody za takie wynagrodzenie nie wstanie nawet z fotela,więc po co te krzyki.

    Odpowiedz
  • Ha ha ha... Firmy powinny zapewnic... ha ha ha....(2010-09-03 14:34) Zgłoś naruszenie 00

    Co to za mądrala wymyślił takie cuda??? Czy on nie wie, czy może nie chce wiedzieć, że firmy NIE CHCĄ!!! wcale zatrudniać osób po 50.???
    Jakieś zaćmienia umysłu, czy co?

    Odpowiedz