Premier na rozpoczęciu roku szkolnego: zrobię wszystko, by płace nauczycieli były wyższe

01.09.2010, 09:55; Aktualizacja: 01.09.2010, 14:06

Premier Donald Tusk zadeklarował w środę w Gdańsku, że zrobi wszystko, by płace nauczycieli "były sensowniejsze" i coraz wyższe. Jak podkreślał, bycie nauczycielem w Polsce to wciąż niełatwe zadanie.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (39)

  • piter(2011-08-29 10:55) Zgłoś naruszenie 00

    tylko nauczyciele sie licza?inni tez wykonuja ciezka prace ja pracuje w policji zarabiam marne 2tys a ile zawszw nadgodzin mam i co nie palca mi tylko raz na jakis czas wolne dostane a nauczyciele za nadgodziny maja placone ile wolnego to skandal co sie dzieje

    Odpowiedz
  • Willy(2010-09-10 20:20) Zgłoś naruszenie 00

    Jaka płaca taka praca dla wielu z ludzi. A przyrzeczeń kolejnych rządów należy dotrzymywać.Od ich początku i reform mija już 20 lat.Nic się nie zmieniło. Niestety my pracownicy budżetówki nic nie mamy do powiedzenia. Nie ten tryb placówki.W prywatnych szkołach zresztą też nie.A wysoki poziom i fachowość to się przydaje we wszystkich zawodach. Ilu jest w nich mistrzów, a ilu brakorobów sami wiemy z doświadczenia. Jak patrzymy na krzywe ściany i parapety w blokach, to nie wymyślamy nauczycielowi, tylko przyuczonemu, nie zawsze trzeźwemu budowlańcowi.Itp. Kiepscy z różnych zawodów nie ułatwiają nam życia.Szkoda zmarnować taką energię: zacznijmy z tym walczyć globalnie.

    Odpowiedz
  • ao(2010-09-10 13:33) Zgłoś naruszenie 00

    Rządowi też zależy na niskim poziomie wykształcenia społeczeństwa, dlatego nie dostrzegają potrzeby wprowadzenia mądrych reform w oświacie, sprawdzania kwalifikacji i przydatności do zawodu, tak jak to jest w innych branżach. Wysoki poziom wykształcenia nauczyciela nie jest potrzebny, ani rządowi ani nauczycielom. Wszystkim po równo, jak w komunie.

    Odpowiedz
  • Mural(2010-09-06 10:16) Zgłoś naruszenie 00

    35/Wpisała Mural, żona Willego.

    Odpowiedz
  • Willy(2010-09-06 10:10) Zgłoś naruszenie 00

    Ja do emerytury mam jeszcze 9 lat,więc nikomu nic nie zwolnię.Willy,mój partner ma 13. Jak wydłużą wiek emerytalny,to jeszcze popracujemy. Zdecydujcie się, czy uważacie nas za darmozjadów, którzy za krótko pracują, czy powinniśmy odejść. Radzę się młodym przekwalifikować, póki czas.Macie jeden atut, którego my już nie mamy. Młodość. Znajomość komputera, internetu, języków obcych, świata już posiadam w stopniu wyższym niż przeciętny. Oraz wiele innych rzeczy. Jak poznasz życie w stopniu takim jak ja, to będę cię szanował. Nie tak jak ty takich jak ja.

    Odpowiedz
  • ao(2010-09-05 15:49) Zgłoś naruszenie 00

    do 33. Ano po to, abyście nie franzolili. Najbardziej uprzywilejowana grupa zawodowa i najbardziej roszczeniowa to NAUCZYCIELE. Zwolnijcie miejsca dla młodych, ambitnych, ze znajomościa komputera. internetu, języków obcych, świata. Starzy, zgnuśniali, słabo wykształceni powinni się przekwalifikować tak jak to ma miejsce w innych zawodach. Pozdrawiam

    Odpowiedz
  • Willy(2010-09-04 15:42) Zgłoś naruszenie 00

    Ao, nie prościej tym,co ich znasz powiedzieć to w oczy a nie na foro,gdzie nikt ci gęby nie może obić? My nie znamy tych, których ty znasz,więc po co o nich piszesz?

    Odpowiedz
  • ao(2010-09-03 08:08) Zgłoś naruszenie 00

    Głównie chcę kąsać filologinii. Nie słychać, aby nauczyciele powiedzieli "jaki fajny rok, rekordowa liczba dni wolnych od pracy w szkole i do tego podwyżki wynagrodzenia, dodatków, wysługi lat, trzynastki i innych." Wszyscy równo, po co się wysilać. Przecież mamy WYKSZTAŁCENIE. Nie ważne co sądzą inni, przecież to nieuki, chamy i prostaki. Oceniam nauczycieli tych, których znam. Szkoda, że nie mogę ich podziwiać

    Odpowiedz
  • filologini(2010-09-02 20:54) Zgłoś naruszenie 00

    Do 30 - Wiesz, tyle co zjesz. Co to znaczy 'marna grupa zawodowa'? Na jakiej podstawie oceniasz poziom wiedzy nauczycieli jako marny? Twoja wypowiedź jest stekiem obraźliwych oklepanych banałów.Kim Ty jesteś? Co Ty sobą reprezentujesz? Jakie są Twoje pretensje? Z tym , co tu wypisałeś/-aś to nawe się nie che dyskutować i cokolwiek tłumaczyć, bo najwyraźniej kieruje Tobą chęć kąsania i odgryzania się za jakieś osobiste porażki.

    Odpowiedz
  • ao(2010-09-02 06:46) Zgłoś naruszenie 00

    Poziom wiedzy nauczycieli marny. Za 9 m-cy pracy w roku 13 pensji. filologinii czy aby naprawdę są to żałosne pensje. Jedna godz. (czyt. 45 min.) i już ogromne pretensje. Wtedy przecież krótsza praca w domu. Nauczyciele to najbardziej roszczeniowa i marna grupa zawodowa. Pan Tusk - chyba- w rodzinie ma dużo nauczycieli. Podwyżki i gro dodatków, oraz różnych świadczeń dla tej grupy zawodowej są napewno nieuzasadnione. Emeryci nauczyciele mają również świadczenia i to ok. kilkuset złotowe. Wyjaśnijcie mi czy nauczyciele emeryci to inni emeryci?

    Odpowiedz
  • filologini(2010-09-01 21:00) Zgłoś naruszenie 00

    Do 25 - Aniu, jeśli nie masz wiedzy, to nie rozpowszechniaj kłamstw pisząc że niema kryteriówoceny pracy nauczycieli. Nie lubisz nauczycieli, masz uraz, to go lecz a głupot nie wypisuj.
    Tą podwyżką premier nauczycieli nie kupi, ponieważ kiedy dodaje się pracy w zamian za jakieś tam (upokarzające) wynagrodzenie, to trudno taki zabieg nazywać podwyżką. Aż tak głupi to nauczyciele jeszcze nie są. Pozostaje tylko kształtowana przez rządowe media opinia społeczna, której wyrazicielką jest tu np. taka Ania, która nie wie ale opiniuje nie bacząc na to, ze posługuje się klamstwem.

    Odpowiedz
  • filologini(2010-09-01 20:54) Zgłoś naruszenie 00

    Jak premier tak obiecuje, tzn. skończy się pewnie tak jak i tym razem. Do 40 godzin tygodniowo, w ramach których realizujemy 18 godzin dydaktycznych rząd dołożył nam 1-2 godziny płacąc za to np dypomowanemu średnio 180 zł brutto, gdzie w średnią wchodzą wynagrodzenia dyrektorów, v-ce, pracowników kuratoriów, ministerstwa, którzy zawyżają te średnie tak, ze przeciętnie dyplomowany nauczyciel (wysoki stopień awansu zawodowego) otrzyma z tego w najlepszym razie 120 zł brutto. Jak podzielić 120 zł przez dodane 2 godz. tygodniowo, czyli ok. 8 miesięcznie, to wyjdzie 15 zł brutto za godzinę pracy, a będzie to 42 godziny w tygodniu, chyba że nauczyciel z racji zwiekszenia pensum wykona mniej pracy na rzecz np przygotowania czy oceniania sprawdzianów, wypracowań. Jak to wpłynie na jakość kształcenia, nietrudno zgadnąć. Rząd chce mieć tanią edukację i to widać jak na dłoni. Ciekawe, czy jeszcze są naiwni, którzy wierzą słowom premiera. Ten rząd jest mistrzem przekrętów.

    Odpowiedz
  • ewake(2010-09-01 20:46) Zgłoś naruszenie 00

    Ale nauczycieli jest około 600 tysięcy x 3(rodziny) a wiadomo że PO ma rządzić tak, jak Partia Ludowo-Rewolucyjna w Meksyku- conajmniej 70 lat! A tu ida kolejne wybory-trzeba kupowac głosy.

    Odpowiedz
  • Oszust smie kwiczec ! Leszek w.Krakow(2010-09-01 20:18) Zgłoś naruszenie 00

    Tusk to oszust i bydlak.To nie premier Polski ale premier POlewackich warchlakow.

    Odpowiedz
  • Ania(2010-09-01 19:41) Zgłoś naruszenie 00

    I nowu nauczyciele uprzywilejowani , szkoda że nie ma kryteriów oceniania nauczycieli . Większość z nich nie nadaje się do tej pracy . Nie potrafią obiektywnie oceniać uczni , oceniać sprawiedliwie i potrafić dotrzeć do ucznia .A tak ogólnie mają się za nie wiadomo kogo a to tylko nauczyciele .Tylko dlategoo że są nauczycielami rząd daje podwyżki tym obibokom .

    Odpowiedz
  • cvccx(2010-09-01 19:35) Zgłoś naruszenie 00

    Poziom edukacji w Polsce jest tragiczny. ...Obiecanki pod wybory!!!. Im będzie bliżej do wyborów tym będzie więcej "cudownych" i obietnic... Ten typ tak ma!!! PGR-y będą zachwycone obietnicami i ...kolejną nagonką medialną na ...opozycję. Można nic nie robić i... być guru dla p.o."nowoczesnych" i p.o. "oświeconych inaczej". Jest ...PO-super!!!?

    Odpowiedz
  • du.... właz!(2010-09-01 17:45) Zgłoś naruszenie 00

    co za polityka: jednym zabrać, drugim nic nie dać, a wielce szacownym nauczycielom same podwyżki...!!??

    Odpowiedz
  • wertyui(2010-09-01 16:30) Zgłoś naruszenie 00

    Donek ty gadaj im nie o podwyżce pensji tylko o podwyżce czasu pracy nie widzisz ile oni pracują trzy miesiące w roku szkolnym . najpierw to uporzadkuj a nie gadasz bzdury trzy po trzy .ajak dajesz nauczycielom to dlaczego niechcesz dać emerytom i rencistom konającym z twoich swidczeń tak z twoich bo ty teraz reprezentyiesz władze i gnębisz tą część społeczenistwa /

    Odpowiedz
  • Willy(2010-09-01 16:27) Zgłoś naruszenie 00

    Nie wiem jak u was,ale nam przeleli pobory na konta już wczoraj,oczywiście bez podwyżek. Z sierpniową datą. A kasa przeleży miesiąc na procencie w ZEAS-ie.

    Odpowiedz
  • konkret(2010-09-01 15:56) Zgłoś naruszenie 00

    do 18 aaaaaaaaaaaaaaa było trzeba zostać nauczycielem, miałłbyś/miałabyś się świetnie.W szkole nie trzeba w ogóle pracować: przerwa ,kawa, kubeł na głowie, policja i do domu.
    Masz szanse zrobić strajk zarabiających minimum - działaj.

    Odpowiedz