Pracodawcy: kwotowa waloryzacja emerytur niezgodna z konstytucją

26.08.2010, 17:40; Aktualizacja: 26.08.2010, 18:02

Jednakowa dla wszystkich emerytów i rencistów kwotowa waloryzacja świadczeń może być niesprawiedliwa społecznie i niezgodna z konstytucją - ostrzega Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (54)

  • E(2010-08-28 16:13) Zgłoś naruszenie 00

    Brawo panie premierze.Każdy pracował jak mógł a żołądki mamy jednakowe.Trzeba posunąć się dalej i niech podzielą ci co się dorobili z biednymi.

    Odpowiedz
  • emeryt(2011-11-21 14:38) Zgłoś naruszenie 00

    To może jak będą sobie dawali podwyżki to również kwotowo niech i panowie posłowie dostaną tyle ile np pani która sprząta ( a i jeszcze przywileje niech będą takie same np niech pani sprzątaczka ma limuzynę z szoferem, darmowe bilety na somolot i PKP itp. )

    Odpowiedz
  • urszula(2010-09-22 18:53) Zgłoś naruszenie 00

    podnieść najniższe renty i emerytury do 1000zł

    Odpowiedz
  • zibi(2011-01-28 13:58) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem za waloryzacją kwotową bo jest sprawiedliwa dla wszystkich ceny towarów i usług jednakowo podrożały.Panie Tusk stracił pan mój głos.

    Odpowiedz
  • gg(2011-08-15 17:05) Zgłoś naruszenie 00

    jaka krzywda? ktoś ma 5000 zł emerytury i zjada 10 chlebów /mc. Drugi ma 1000zł emerytury i też zjada 10 chlebów / mc. 5% podwyżki daje 1.-250zł a 2.-50 zł. Czyli ten pierwszy nie kiwnąwszy palcem ma 4/5 do przesrania na coś innego niż chleby, pewnie na dziwki. A ten drugi ?! chałę i zbieranie więcej puszek.

    Odpowiedz
  • gg(2011-08-15 17:09) Zgłoś naruszenie 00

    Przy czym przypominam co to jest Lewiatan (ha, ha dobrą nazwę sobie przyjęli):
    ...W literaturze chrześcijańskiej Lewiatan jest często wyobrażeniem Szatana, zagrażającym istotom stworzonym przez Boga i próbującym je pożreć[21]. Podobnego zdania był św. Tomasz z Akwinu, który opisywał Lewiatana jako demona zazdrości.

    Lewiatan bywa łączony z motywem "piekielnej paszczy" (Hellmouth), potwornej istoty, w pysku której skazani na potępienie znikną podczas Sądu Ostatecznego. Stwór taki pojawiał się w sztuce anglosaskiej od ok. 800 r., a później motyw ten rozprzestrzenił się na całą Europę[22][23].

    Jeden z najsłynniejszych literackich opisów Lewiatana jako Szatana pojawia się w poemacie Williama Blake'a Zaślubiny nieba i piekła:

    Odpowiedz
  • gg(2011-08-15 17:18) Zgłoś naruszenie 00

    Ty eee... Felek z Czerniakowa, bucu, jak płaciłeś większe stawki to masz większą emeryturę, ale teraz już nic nie płacisz, a żresz i chlejesz wódę tak samo. ZA CO chcesz mieć więcej rewaloryzacji niż inni emeryci?!

    Odpowiedz
  • gg(2011-08-15 17:36) Zgłoś naruszenie 00

    Edek 66 i Henryka M, ale z was ćwioki, jak można mówić o lenistwie i cwaniactwie emeryta?! Sami już zbzikowaliście od nadmiaru gotówki i chcecie nachapać jeszcze więcej.
    Już przestaliście płacić składki wg których obliczono wam emeryturę. Za co więc chcecie dostawać więcej? Koszty rosną wszystkim równo. Tu szukajcie komuny a nie w waloryzacji kwotowej. To wy jesteście żulami i cwaniakami żerującymi na biedakach.

    Waloryzacja emerytur i rent powinna być wyłącznie kwotowa w odniesieniu do wzrostu cen w koszyku spożycia dla tej grupie społecznej - jednakowego dla wszystkich (z uwzględnieniem wieku i kosztów leków!!!).
    Jak go ustalić w miarę sprawiedliwie no to jest już zadanie dla sejmu i odp. komisji sejmowych.
    Waloryzacja procentowa to taka, że ten co ma mało mało dostaje, a ten co ma dużo to ma jeszcze więcej i to jest sprawiedliwe?!
    W PO diabeł na dużą kupę sra...

    Odpowiedz
  • gucio(2011-08-15 17:48) Zgłoś naruszenie 00

    Pracodawcy z LEWIATANA to są hieny żerujące na zdrowej tkance klasy robotniczej

    Odpowiedz
  • danuta(2011-11-20 10:05) Zgłoś naruszenie 00

    jak wprowadza waloraryzaje kwotowa to powiem jedno danda lamiace wszystkie zasady i konstytucje

    Odpowiedz
  • Emeryt(2011-11-20 16:07) Zgłoś naruszenie 00

    No proszę, sprzątaczka bez żadnego wykształcenia dostanie tyle co dyrektor z wyższym wykształceniem. W końcu równość, wolność i socjalizm. Brawo Tusk. Teraz konkurs na stanowisko I sekretarza (KCS)PO. (Komitetu Centralnego Socjalistycznej Platformy Obywatelskiej)

    Odpowiedz
  • dvcb(2011-11-21 12:47) Zgłoś naruszenie 00

    To ktoś jeszcze przestrzega tej konstytucji ? wolne żarty!

    Odpowiedz
  • iśka(2011-11-21 15:31) Zgłoś naruszenie 00

    Od 4 lat jestem emerytką i dopiero teraz rozumiem ten los. Brawo Panie Premierze za propozycję wprowadzenia kwotowych emerytur, bowiem każdy ma podobny żołądek, zdrowie, problemy mieszkaniowe itp., a ci najubożsi największe. Nie rozumiem zajadłości i wściekłości tych z wyższymi emeryturami. Już i tak macie je duże, a te emerytury nigdy przecież się nie zrównają. Przykro mi czytać że ktoś pracował 40 i więcej lat, wypracował sobie godne pieniądze, więc teraz czeka tylko na procentową kaszę mannę z nieba. Zdobyłam w życiu własnymi siłami wyższe wykształcenie, dałam krajowi troje wspaniałych, wykształconych dzieci, cenionych w swoich zakładach pracy, ja sama pracowałam ciężko i solidnie 43 lata nie licząc na żadne ulgi i mam w konsekwencji małą emeryturę gdyż z powodu usunięcia nerki musiałam przejść na tę wcześniejszą (byłam na tyle przydatna że po roku znów wróciłam, ale emeryturę naliczono mi bardzo niekorzystnie). Nie mam do nikogo żalu o to, po prostu los..., ale znam kilka osób które przez 40 i więcej lat obijały się w pracy, jeździły na liczne wycieczki, nie stroniły od kieliszka, ale były "ustawione" u szefa i dziś mają "ciężko" wypracowany grosz. One chyba krzyczą najwięcej i jest mi wstyd. Więcej współczucia dla innych, bo mówiąc też językiem osoby wierzącej "tak mam życzyć innemu jak sobie..." Na wszystkich forach najwięcej jest głosów oburzenia ludzi dobrze uposażonych, oni mają czas, komputery, siłę przebicia, a biedni mają tylko siebie i czasem ludzkie myślenie władz.

    Odpowiedz
  • Henryka M(2010-09-03 23:33) Zgłoś naruszenie 00

    POdwyżka kwotowa to rozbój,jak można dawać wszystkim po równo przecież to już było i jak się skończyło.
    Emerytura to nie zasiłek socjalny to świadczenie wynikające z opłacanych składek.
    Waloryzacja to nie podwyzka to wyrównanie świadczenia o wskażnik wzrostu cen twz inflacja.
    Panie Boni i Tusk ludzie wam tej hańby nie podarują,żeby żul mający rente alkoholową lub leser dostał waloryzację taką samą jak uczciwie pracujący człowiek.Wstyd mi,że głosowałam na was

    Odpowiedz
  • Barbara(2011-11-21 23:24) Zgłoś naruszenie 00

    do komentarza 42. Trochę późno zrozumiałaś los emeryta. U Ciebie nie musi on być trudny. Masz podobno troje wspaniałych dzieci ale czy możesz na nich liczyć.

    Odpowiedz
  • abc emerytury(2011-11-22 18:29) Zgłoś naruszenie 00

    Emeryci nie damy się. Rzeczywistość jest taka. Zostaną naruszone prawa nabyte osób pobierających teraz wysokie świadczenie. To one straciłyby najwięcej na wprowadzeniu waloryzacji kwotowej. Z tego samego powodu, mówi Elżbieta Rafalska, była wiceminister pracy, rząd Prawa i Sprawiedliwości wycofał się z wprowadzenia podobnego rozwiązania.

    – Propozycja rządowa, żeby świadczenia były podwyższane dla wszystkich uprawnionych o taką samą kwotę, narusza konstytucyjną zasadę zabezpieczenia społecznego i zaufania obywateli do państwa. Tak stałoby się, gdyby zmiana polegała na prostym podzieleniu kwoty przeznaczonej na waloryzację przez liczbę świadczeniobiorców – mówi Przemysław Stobiński, radca prawny z CMS Cameron McKenna Dariusz Greszta Spółka Komandytowa.

    Zdaniem adwokata Macieja Skotnickiego, prowadzącego własną kancelarię, w przypadku wejścia w życie nowych przepisów o waloryzacji kwotowej do ich zmiany mogą doprowadzić sami zainteresowani, skarżąc je do Trybunału Konstytucyjnego. Najpierw jednak należy wykorzystać normalny tryb odwoławczosądowy.

    Na przykład emeryt po otrzymaniu decyzji o wysokości emerytury, jaką będzie pobierał po zastosowaniu waloryzacji kwotowej, powinien się od niej odwołać do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.

    Odpowiedz
  • janek- rybak(2011-11-23 21:46) Zgłoś naruszenie 00

    pracowalem na morzu 25 lat .stracilem zdrowie.dzisiaj polowe emerytury (1700) WYDAJE NA REHABILITACJE I LEKARSTWA.Jak mozna teraz pomagac tym nierobom i degeneratom dajac im wzsze dodatki.

    Odpowiedz
  • emeryt hs(2011-11-26 12:08) Zgłoś naruszenie 00

    Znając ustawy i inne przepisy wierzyłem, że płacąc wyższe stawki emerytalne otrzymam wyższą emeryturę jak i waloryzację. Teraz czuję się oszukany przez rząd. Płaciłem miesięcznie średnio około 1000 zł, a niektórzy kilkadziesiąt/ miesiąc, i teraz ma być jednakowo ? Uważam że to byłoby złodziejstwem. Jak Janosik jednym zabrał drugim dał. Podobnie postępował Kadafi ! Mam nadzieję , że rząd zweryfikuje swoje zamiary. A tym którzy mają za mało podniesie minimum ! Na pewno nie można szukać rozwiązań w kieszeniach tych emerytów, którzy odprowadzali większe składki

    Odpowiedz
  • historyk(2011-11-27 18:57) Zgłoś naruszenie 00

    Brawo dla Premiera. Bogatym zabrać biednym dołożyć / posłom też /. Janosik po wyborach. Po co pracować uczciwie, po co się uczyć. Dziwny kraj.

    Odpowiedz
  • Janusz emeryt z Tarnowa.(2011-12-05 14:09) Zgłoś naruszenie 00

    Do poz.28 dinka878. Z pierwszym zdaniem zgadzam się. Pan profesor to wykształcona osoba, uczy młodzież, studentów, odpowiada za ich wykształcenie, robotnik nie musi miec wyzszego wyksztalcenia, robotnicy tez sa potrzebni jak i profesorowie.Prawda zołądek jako organ ludzki jest ten sam, lecz wiele osob ma problemy zołądkowe, oraz problemy z głową.Jesli Państwo zciaga, mi kwoty procentowe na NFZ, oraz podatki, to oczekuje na podwyzke procentową.Jak uchwala kwotowa to niech na NFZ, podatki odbijaja mi kwotowo. Czy jest to sprawiedliwe /podwyzka kwotowa/ poczekaj na wyrok sądu, sam nie wyrokuj gdyz nie jestes do tego uprawionoy.

    Odpowiedz