Pracodawcy: kwotowa waloryzacja emerytur niezgodna z konstytucją

26.08.2010, 17:40; Aktualizacja: 26.08.2010, 18:02

Jednakowa dla wszystkich emerytów i rencistów kwotowa waloryzacja świadczeń może być niesprawiedliwa społecznie i niezgodna z konstytucją - ostrzega Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (54)

  • hanuma(2012-02-11 20:05) Zgłoś naruszenie 00

    Ludzie!!! Porownajcie koszty utrzymania poislow (w wiekszosci DARMOZJADOW w liczacym 460 osob -sejmie polskim a odpowiednio n.p (lw stosunku do liczby mieszkancow liczby poslow w Rosji, to zrozumiecie kogo MY utrzymujemy i kto nas okrada.

    Odpowiedz
  • hanuma(2012-02-11 19:45) Zgłoś naruszenie 00

    Ktos kto uczciwie pracowal lub sie uczyl jest dzisiaj karany (okradany ). Nawet europosel CYMANSKI ulegl temu powszechnemu pedowi do wladzy.Ludzie moja emerytura to nie jest danina ona mi sie nalezy. Dlaczego nie potraca sie podatkow kwotowo (wszyscy po rowno ).W budzecie rodzinnym panstwo polskie okradl.o mnie o ok. 100 zl.

    Odpowiedz
  • bergman(2012-01-27 08:52) Zgłoś naruszenie 00

    Nie ma juz nadziieji że coś w tym kraju sie zmieni bo rządzi Nami banda złodzieji i czy to rudy ,łysy,lub kedzierzawy gdy juz dostanie się do koryta to w d..ie ma wyborce emeryta...

    Odpowiedz
  • emeryt(2012-01-21 13:18) Zgłoś naruszenie 00

    Ten kraj to iluzja demokratycznego państwa prawa. Powoływanie się na społeczną sprawiedliwość niczym w filmowym Robin Hoodzie ma sens pod warunkiem, że nie odbiera się biednym i daje biedniejszym, przy czym skrobie się jeszcze z tego tytułu oszczędności dla państwa (wielmoży). Jest to świadome łamanie Konstytucji przez rząd i skłócanie warstw społecznych z zastosowaniem oczywistej demagogii. Wszak Polak nie patrzy dlaczego on ma gorzej tylko dlaczego inni mają lepiej. Jaki sens ma stanowienie prawa skoro nigdy nie wiadomo czy jego obecna forma za kilka lat będzie aktualna. Nie zmienia się zasad gry w trakcie jej trwania a w Polsce jest to już chyba regułą. To tak jakby w trakcie meczu sędzie oświadczył, że w celu wyrównania szans drużyna przegrywająca może strzelać do własnej bramki a gole te będą zaliczone jakby strzelali do bramki przeciwnika. Nie żyję z dnia na dzień tylko świadomie układam sobie przyszłość zarówno po stronie wpływów i wydatków. Skoro ciężko pracuję by w przeszłości osiągnąć "niegłodową" emeryturę to jakie mam gwarancję, że gdy na nią przejdę będzie ona odzwierciedleniem mojej pracy i oczekiwań w niej pokładanych. Postępowanie rządu jest wielce niesprawiedliwe i świadomie godzi w Konstytucję. Nawet jeśli Trybunał Konstytucyjny po raz kolejny uzna wprowadzoną ustawę za niekonstytucyjną to i tak nikt nie odpowie karnie za jej wprowadzenie. Szkody zostaną poczynione i oszczędności też. Najwyżej w przyszłym roku powróci się do starych zasad. Powiedzenie „ jak kraść to miliony a gwałcić to tylko księżniczki” chyba jest najodpowiedniejsze w tej sytuacji. Za kradzież batonika w sklepie zostaniesz surowo ukarany a za wadliwą ustawę na pewno nie. Możesz powiedzieć, że byłeś głodny jednak i tak poniesiesz konsekwencję, na nic slogany o równości społecznej się nie zdadzą. Rząd mając podstawy w orzeczeniach Trybunału Konstytucyjnego i tak wprowadza niesprawiedliwą społecznie ustawę, pod przykrywką demagogicznych haseł. Emeryci i renciści byli i są kulą u nogi państwa. Może zmienić przepisy ruchu drogowego i nakazać im przechodzenie na czerwonym świetle na najbardziej ruchliwych drogach lub zezwolić na eutanazję, bo po co mają się męczyć ze swoimi emeryturami i rentami. Pozdrawiam obecnych i przyszłych emerytów.

    Odpowiedz
  • Maria(2011-12-06 12:01) Zgłoś naruszenie 00

    Waloryzacja emerytur powinna być tylko i wyłącznie procentowa.
    Emeryci którzy mają troszkę większą emeryturę to bardzo długo na nią pracowali. Zapłacili z nadwyżką składki ZUS. Dlaczego im teraz odbierać ???
    Rzad może najbiedniejszym emerytom dodać z innej puli po parę złotych.

    Odpowiedz
  • Janusz emeryt z Tarnowa.(2011-12-05 14:19) Zgłoś naruszenie 00

    Do poz.33 gg. Jak jestes taki matematyk, to te chleby przelicz, na bułki, ten co ma 5 tys.zł emerytury, widocznie zasłuzył na nią.Przy każdej podwyżce, nikt nie musi kiwać palcem. podwyzke procentowa daja każdemu z urzędu. Byc może Ty przesrałeś / przesrałaś/ swoje zycie swoja kariere, nie bąc zazdrosna / zazdrosny/. Dziwki też sa dla ludzi. Reasumując, emerytura w kwocie 5000 zł, dziwki, nie dla Ciebie z takim rozumowaniem.

    Odpowiedz
  • Janusz emeryt z Tarnowa.(2011-12-05 14:09) Zgłoś naruszenie 00

    Do poz.28 dinka878. Z pierwszym zdaniem zgadzam się. Pan profesor to wykształcona osoba, uczy młodzież, studentów, odpowiada za ich wykształcenie, robotnik nie musi miec wyzszego wyksztalcenia, robotnicy tez sa potrzebni jak i profesorowie.Prawda zołądek jako organ ludzki jest ten sam, lecz wiele osob ma problemy zołądkowe, oraz problemy z głową.Jesli Państwo zciaga, mi kwoty procentowe na NFZ, oraz podatki, to oczekuje na podwyzke procentową.Jak uchwala kwotowa to niech na NFZ, podatki odbijaja mi kwotowo. Czy jest to sprawiedliwe /podwyzka kwotowa/ poczekaj na wyrok sądu, sam nie wyrokuj gdyz nie jestes do tego uprawionoy.

    Odpowiedz
  • historyk(2011-11-27 18:57) Zgłoś naruszenie 00

    Brawo dla Premiera. Bogatym zabrać biednym dołożyć / posłom też /. Janosik po wyborach. Po co pracować uczciwie, po co się uczyć. Dziwny kraj.

    Odpowiedz
  • emeryt hs(2011-11-26 12:08) Zgłoś naruszenie 00

    Znając ustawy i inne przepisy wierzyłem, że płacąc wyższe stawki emerytalne otrzymam wyższą emeryturę jak i waloryzację. Teraz czuję się oszukany przez rząd. Płaciłem miesięcznie średnio około 1000 zł, a niektórzy kilkadziesiąt/ miesiąc, i teraz ma być jednakowo ? Uważam że to byłoby złodziejstwem. Jak Janosik jednym zabrał drugim dał. Podobnie postępował Kadafi ! Mam nadzieję , że rząd zweryfikuje swoje zamiary. A tym którzy mają za mało podniesie minimum ! Na pewno nie można szukać rozwiązań w kieszeniach tych emerytów, którzy odprowadzali większe składki

    Odpowiedz
  • janek- rybak(2011-11-23 21:46) Zgłoś naruszenie 00

    pracowalem na morzu 25 lat .stracilem zdrowie.dzisiaj polowe emerytury (1700) WYDAJE NA REHABILITACJE I LEKARSTWA.Jak mozna teraz pomagac tym nierobom i degeneratom dajac im wzsze dodatki.

    Odpowiedz
  • abc emerytury(2011-11-22 18:29) Zgłoś naruszenie 00

    Emeryci nie damy się. Rzeczywistość jest taka. Zostaną naruszone prawa nabyte osób pobierających teraz wysokie świadczenie. To one straciłyby najwięcej na wprowadzeniu waloryzacji kwotowej. Z tego samego powodu, mówi Elżbieta Rafalska, była wiceminister pracy, rząd Prawa i Sprawiedliwości wycofał się z wprowadzenia podobnego rozwiązania.

    – Propozycja rządowa, żeby świadczenia były podwyższane dla wszystkich uprawnionych o taką samą kwotę, narusza konstytucyjną zasadę zabezpieczenia społecznego i zaufania obywateli do państwa. Tak stałoby się, gdyby zmiana polegała na prostym podzieleniu kwoty przeznaczonej na waloryzację przez liczbę świadczeniobiorców – mówi Przemysław Stobiński, radca prawny z CMS Cameron McKenna Dariusz Greszta Spółka Komandytowa.

    Zdaniem adwokata Macieja Skotnickiego, prowadzącego własną kancelarię, w przypadku wejścia w życie nowych przepisów o waloryzacji kwotowej do ich zmiany mogą doprowadzić sami zainteresowani, skarżąc je do Trybunału Konstytucyjnego. Najpierw jednak należy wykorzystać normalny tryb odwoławczosądowy.

    Na przykład emeryt po otrzymaniu decyzji o wysokości emerytury, jaką będzie pobierał po zastosowaniu waloryzacji kwotowej, powinien się od niej odwołać do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.

    Odpowiedz
  • Barbara(2011-11-21 23:24) Zgłoś naruszenie 00

    do komentarza 42. Trochę późno zrozumiałaś los emeryta. U Ciebie nie musi on być trudny. Masz podobno troje wspaniałych dzieci ale czy możesz na nich liczyć.

    Odpowiedz
  • iśka(2011-11-21 15:31) Zgłoś naruszenie 00

    Od 4 lat jestem emerytką i dopiero teraz rozumiem ten los. Brawo Panie Premierze za propozycję wprowadzenia kwotowych emerytur, bowiem każdy ma podobny żołądek, zdrowie, problemy mieszkaniowe itp., a ci najubożsi największe. Nie rozumiem zajadłości i wściekłości tych z wyższymi emeryturami. Już i tak macie je duże, a te emerytury nigdy przecież się nie zrównają. Przykro mi czytać że ktoś pracował 40 i więcej lat, wypracował sobie godne pieniądze, więc teraz czeka tylko na procentową kaszę mannę z nieba. Zdobyłam w życiu własnymi siłami wyższe wykształcenie, dałam krajowi troje wspaniałych, wykształconych dzieci, cenionych w swoich zakładach pracy, ja sama pracowałam ciężko i solidnie 43 lata nie licząc na żadne ulgi i mam w konsekwencji małą emeryturę gdyż z powodu usunięcia nerki musiałam przejść na tę wcześniejszą (byłam na tyle przydatna że po roku znów wróciłam, ale emeryturę naliczono mi bardzo niekorzystnie). Nie mam do nikogo żalu o to, po prostu los..., ale znam kilka osób które przez 40 i więcej lat obijały się w pracy, jeździły na liczne wycieczki, nie stroniły od kieliszka, ale były "ustawione" u szefa i dziś mają "ciężko" wypracowany grosz. One chyba krzyczą najwięcej i jest mi wstyd. Więcej współczucia dla innych, bo mówiąc też językiem osoby wierzącej "tak mam życzyć innemu jak sobie..." Na wszystkich forach najwięcej jest głosów oburzenia ludzi dobrze uposażonych, oni mają czas, komputery, siłę przebicia, a biedni mają tylko siebie i czasem ludzkie myślenie władz.

    Odpowiedz
  • emeryt(2011-11-21 14:38) Zgłoś naruszenie 00

    To może jak będą sobie dawali podwyżki to również kwotowo niech i panowie posłowie dostaną tyle ile np pani która sprząta ( a i jeszcze przywileje niech będą takie same np niech pani sprzątaczka ma limuzynę z szoferem, darmowe bilety na somolot i PKP itp. )

    Odpowiedz
  • dvcb(2011-11-21 12:47) Zgłoś naruszenie 00

    To ktoś jeszcze przestrzega tej konstytucji ? wolne żarty!

    Odpowiedz
  • Emeryt(2011-11-20 16:07) Zgłoś naruszenie 00

    No proszę, sprzątaczka bez żadnego wykształcenia dostanie tyle co dyrektor z wyższym wykształceniem. W końcu równość, wolność i socjalizm. Brawo Tusk. Teraz konkurs na stanowisko I sekretarza (KCS)PO. (Komitetu Centralnego Socjalistycznej Platformy Obywatelskiej)

    Odpowiedz
  • danuta(2011-11-20 10:05) Zgłoś naruszenie 00

    jak wprowadza waloraryzaje kwotowa to powiem jedno danda lamiace wszystkie zasady i konstytucje

    Odpowiedz
  • gucio(2011-08-15 17:48) Zgłoś naruszenie 00

    Pracodawcy z LEWIATANA to są hieny żerujące na zdrowej tkance klasy robotniczej

    Odpowiedz
  • gg(2011-08-15 17:36) Zgłoś naruszenie 00

    Edek 66 i Henryka M, ale z was ćwioki, jak można mówić o lenistwie i cwaniactwie emeryta?! Sami już zbzikowaliście od nadmiaru gotówki i chcecie nachapać jeszcze więcej.
    Już przestaliście płacić składki wg których obliczono wam emeryturę. Za co więc chcecie dostawać więcej? Koszty rosną wszystkim równo. Tu szukajcie komuny a nie w waloryzacji kwotowej. To wy jesteście żulami i cwaniakami żerującymi na biedakach.

    Waloryzacja emerytur i rent powinna być wyłącznie kwotowa w odniesieniu do wzrostu cen w koszyku spożycia dla tej grupie społecznej - jednakowego dla wszystkich (z uwzględnieniem wieku i kosztów leków!!!).
    Jak go ustalić w miarę sprawiedliwie no to jest już zadanie dla sejmu i odp. komisji sejmowych.
    Waloryzacja procentowa to taka, że ten co ma mało mało dostaje, a ten co ma dużo to ma jeszcze więcej i to jest sprawiedliwe?!
    W PO diabeł na dużą kupę sra...

    Odpowiedz
  • gg(2011-08-15 17:18) Zgłoś naruszenie 00

    Ty eee... Felek z Czerniakowa, bucu, jak płaciłeś większe stawki to masz większą emeryturę, ale teraz już nic nie płacisz, a żresz i chlejesz wódę tak samo. ZA CO chcesz mieć więcej rewaloryzacji niż inni emeryci?!

    Odpowiedz