OFE ostro skrytykowane, ale ocaliły skórę

autor: Grzegorz Osiecki26.08.2010, 03:00; Aktualizacja: 26.08.2010, 11:51

Boni wygrywa w sporze o kształt systemu emerytalnego. Na wczorajszym spotkaniu prezesi PTE wysłuchali ostrych słów premiera, ale uzyskali pewność, że nie ma mowy o wdrożeniu pomysłów minister pracy. Oferta Tuska jest prosta: zgodzicie się na zmniejszenie opłat i prowizji, nie będzie radykalnych zmian.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (31)

  • I PO CO TEN CYRK ?(2010-08-26 05:01) Zgłoś naruszenie 00

    PR-owska szopka dla ubogich i naiwnych.
    Ekspert Boni - kwalifikacje TW i zdaje się ukończone kulturoznawstwo. Ten ekspert reformuje państwo.

    Odpowiedz
  • JK(2010-08-26 06:13) Zgłoś naruszenie 00

    Medialnie wygrał premier. Szefowie OFE - intelektualnie słabiutko, medialnie porażka, za wyjątkiem szefowej Polsatu - z asertywności czwórka z plusem. Wartość merytoryczna spotkania - " po owocach ich poznacie". Uważam, że każdy członek OFE powinien mieć możliwość swobodnego dysponowania swoimi pieniędzmi przez cały czas, czyli : wycofania ich, przelania ponownie do ZUS, lub wypłacenia z OFE całości środków z chwilą przejścia na emeryturę i wpłacenia ich na własne konto bankowe. Dysponowanie własnymi pieniędzmi to niezbywalne prawo każdego z nas, nie można go ograniczać w interesie OFE lub z powodu argumentacji, że ludzie są nierozsądni i roztrwonią te środki, a potem będą wyciągać rękę po pomoc społeczną. Wystarczy bowiem wprowadzić mechanizm zabezpieczający przed takimi działaniami.

    Odpowiedz
  • taka jest prawda(2010-08-26 07:02) Zgłoś naruszenie 00

    wypad podły Tuski od moich pieniedzy.
    Zajmi sie lepiej dziurą budżetwą nieudaczniku z PO

    Odpowiedz
  • Donald dostawał spazmów aby przekonać elektorat ,(2010-08-26 07:04) Zgłoś naruszenie 00

    ,że wie co robi -a że rznie głupa to juz dowodzę.
    On dobrze zdaje sobie sprawę iż OFE nigdy nie powinno istnieć -więcej pieniędzy obywatele otrzymali by ,gdyby lokowali te swoje składki w bankach -i nie musieli by nikomu płacić żadnych prowizji a kasa niewątpliwie bezpieczniej by była ulokowana.
    Teraz kiedy OFE się nachlapało wysokimi prowizjami ( a patrzyli na to POsłowie wszystkich ugrupowań) Donald wielce ogłasza ,że zmniejszy Im prowizje -co mnie juz całkiem rozbiło śmiechem -Oni beda musieli składać wnioski zapewne do Pana Boga aby móc tą prowizje zmniejszyć gdyz takie sa przepisy.
    Ponadto tych pieniędzy nikt nigdy nie zobaczy -OFE kupuje nie wiadomo co -może dłużne papiery skarbu państwa a to oznacza za kilka lat kichę - no bo Kto z ówczesnych Rządzących będzie HONOROWAŁ zobowiązania TUSKA wobec jego przyszłych emerytów skoro ON sam okradł POlitycznie pracujących w dotychczasowych szkodliwych warunkach pracy twierdząc ,że nie odprowadzali Oni dodatkowych składek i rozsprzedając następnie zakłady pracy budowane kiedyś przez budżet z Ich zysków!

    Odpowiedz
  • skorpionka(2010-08-26 07:16) Zgłoś naruszenie 00

    teraz wszyscy widzą OFE? Dlaczego ustalając przepisy nie zapisali jak i w ilu procentach OFE może zarobić na składkach przyszłych emerytów?
    Pan Tusk nagle przejrzał na oczy ,troszkę za późno ,system istnieje od 10 lat.
    Nie jestem po stronie OFE.Dyscyplinując OFE drugostronnie należałoby zdyscyplinować ZUS.JAK historia mówi to najlepiej jest oszczędzać na najsłabszych ,bo przecież emeryci i renciści należą do takiej własnie grupy,gdyz od państwa są zależni

    Odpowiedz
  • platformers(2010-08-26 07:24) Zgłoś naruszenie 00

    A po spotkaniu wszyscy, już poza kamerami, poklepali się po plecach. Przecież to był zwykły teatr, premier pokrzyczał, porobił groźne miny i powiedział to co prezesi OFE chcieli usłyszeć: "żadnych zmian nie będzie". Dalej bajońskie pensje przy jakimkolwiek braku odpowiedzialności. Mamy kryzys, podnosi się podatki a jednocześnie pozwala się na to żeby 7% naszych składek szło do prywatnych kieszeni prezesów i ich pociotków. Absolutnie nie wierzę że te opłaty zostaną obniżone. Ale ciemny lub to kupi. Jak wszystko zresztą, przecież premier krzyczał i robił groźne miny.

    Odpowiedz
  • Donald dostawał spazmów aby przekonać elektorat(2010-08-26 07:32) Zgłoś naruszenie 00

    ,że wie co robi -a że rżnie głupa to już dowodzę.
    On dobrze zdaje sobie sprawę iż OFE nigdy nie powinno istnieć -więcej pieniędzy obywatele otrzymali by ,gdyby lokowali te swoje składki w bankach -i nie musieli by nikomu płacić żadnych prowizji a kasa niewątpliwie była by bezpieczniejsza.
    Teraz kiedy OFE się nachlapało wysokimi prowizjami ( a patrzyli na to POsłowie wszystkich ugrupowań) Donald wielce wspaniałomyślnie ogłasza ,że zmniejszy Im prowizje -co mnie już całkiem rozbawiło śmiechem -Oni będą musieli dopiero składać wnioski zapewne do Pana Boga aby móc tą prowizje zmniejszyć gdyż takie sa przepisy- jak mówił po spotkaniu przedstawiciel jednego z OFE.
    Ponadto twierdzę ,że tych pieniędzy nikt nigdy nie zobaczy -OFE kupuje nie wiadomo co -może dłużne papiery skarbu państwa a to oznacza za kilka lat- kichę - no bo Kto z ówczesnych Rządzących będzie HONOROWAŁ zobowiązania TUSKA wobec jego przyszłych emerytów skoro ON sam okradł POlitycznie pracujących w dotychczasowych szkodliwych warunkach pracy twierdząc ,że nie odprowadzali Oni dodatkowych składek i rozsprzedając następnie zakłady pracy budowane kiedyś przez budżet z Ich zysków!

    Odpowiedz
  • OFE to świetny interes(2010-08-26 08:20) Zgłoś naruszenie 00

    Szkoda że prawie w całości oddany obcym.

    Czy w ramach wzajemności nasze firmy też tak dobrze zyją kosztem emeryta niemieckiego czy angielskiego?

    Jak się poczyta ustawę to widać wprost że jesy "ustawiona" tak by jak najwięcej dać za nic.

    Poza tym widać jak na dłoni że własciciel danego OFE posiadający też znaczne pakiety w danej spólce giełdowej należącej w całości do obcego kapitału kupuje na pniu kolejne emisje akcji, a dalej ta gotówka wypływa wprost wartkim strumieniem w postaci zysku w sina dal. Mogę podac dziesiątki takich przykładów jak robi się nas w bambuko. My zaś mamy to w nosie.

    Odpowiedz
  • Janeczek(2010-08-26 08:41) Zgłoś naruszenie 00

    Gdyby uwzględnić dotychczasowe „osiągnięcia” OFE za ostatnie 10 lat i przyjąć założenie
    że każdy kto dziś należy do OFE zarabia 120% średniej krajowej i takie zarobki będzie miał przez 45 lat i od takich zarobków będzie odprowadzał co miesiąc składkę, to przechodząc na emeryturę otrzyma świadczenie w granicach 25% miesięcznego wynagrodzenia - i to tylko, gdy zdarzy się cud ! Ci co zarabiają i będą płacić składki tylko i poniżej średniej krajowej nie straszę... Może ktoś napisze ile przez 10 lat wszystkie OFE zarobiły dla „swoich klientów” a ile wzięły sobie za zarządzanie.
    W cywilizowanym świecie są różne systemy emerytalne, ale takiego jak nasze „wałki ofe” to nie ma !!! kasa palucha i grobelnego to małe piwko wobec szykującego się „wałka”. A co Polacy tak naprawdę wiedzą o systemach emerytalnych w Europie ?

    Odpowiedz
  • baca(2010-08-26 08:47) Zgłoś naruszenie 00

    OFE to złodziejstwo !

    - najpierw OFE pod przymusem zabierają mi pieniądze, od razu "pobierając prowizję dla siebie"

    - potem OFE kupują obligacje i wmawiają, że "zarabiają na odsetkach"

    - a kto spłaca te odsetki od obligacji ? ---JA - jako podatnik rządowy...

    PARANOJA zlikwidować OFE natychmiast !!!

    Panie Tusk, gdzie tu elementarne poczucie przyzwoitści?

    Odpowiedz
  • Olek(2010-08-26 09:18) Zgłoś naruszenie 00

    Widziałem twarz polskiego premiera a słyszałem białoruskiego prezydenta - obrońcy narodu. To był "Cud Tuska"! Och, jakiż on cudowny, prawda lemingi?

    Odpowiedz
  • taka jest prawda.(2010-08-26 09:29) Zgłoś naruszenie 00

    prawda jest taka ze PO będzie rządziło laty i żadne żlamdanie nie pomogą bo na dziś nie ma alternatywy.
    PIS SIĘ SKOMPROMITOWAŁO SLD ZA SŁABE.

    Odpowiedz
  • Jan(2010-08-26 09:31) Zgłoś naruszenie 00

    Panie Premierze Tusk , to co pan robi to jest śmieszne nie dba pan o społeczeństwo o naród OFE powinny być całkowicie zlikwidowane lub spoleczeństwo powinno mieć wybór czy należeć do ZUS czy do OFE pomysł pani minister Fedak jest bardo dobry wielka szkoda że słucha pan tylko Boni , który broni tylko interesów prrywaty (obcych) PSL powinno panu postawić ultimatum i wyjść z kolicji . Panie Premierze Pan ma służyć polakom,narodowi a nie odwrotnie oto wszyscy walczyliśmy. Szkoda tylko że na pana głosowałem. Myślę że jeszcze zmieni pan zdanie będzie pan projektem Fedak czyli za społeczenstwem (narodem)

    Odpowiedz
  • taka jest prawda.(2010-08-26 10:04) Zgłoś naruszenie 00

    Ja młody i wykrztałcony członek PO chcem wyrazić swoje uwielbienie dla pana Tuska i całej jego ekipy za to, rze majonc ukończonom POdstawuwke moge ruwnierz uchodzić za intelektualiste i mieć swuj wkład w walke z kaczyzmem. POniewarz jestem notorycznie bezrobotny całymi dniami wypisuje swoje celne ówagi na temat rząduf nieudolnych kaczystów, kturzy som zakałą karzdego POlaka i te ich rządy jurz mie denerwujom i mojom mame też.I rzeby marycha wkońcu POtaniała i była do kupienia w supermarkecie. i rzeby kondony nie spadywały,boto terz wina tyh pżeklentyh kaczoruw,i mmie to pżeskadza óprawiać polityke miłości kturom nasz premier ogłosił. hyba troche błendów zrobiłem, ale ja dopiro do wieczorowej podstawowej sie zapisałem, toterz jeszcze taki wykrztałcony niejestem. Dla ciebie kochany Premieże, obiecuje robic 3 klasy w jeden rok i zaraz potem zapisać sie do PEŁO,i jakim takim ministrem jak Nowak albo i Chlebowski zostać.

    Odpowiedz
  • antoś(2010-08-26 10:58) Zgłoś naruszenie 00

    kto kogo naśladuje Tusk Putina czy Putin Tuska ? taka sama propaganda- dobry tusku pogroził paluszkiem i przyszli emeryci już sie cieszą tylko o ile dozyją.

    Odpowiedz
  • filologini(2010-08-26 12:18) Zgłoś naruszenie 00

    Żałosny Tusk. Że też tolerujemy tych wszystkich badziewiastych polityków, którzy z Polski zrobili obraz nędzy i rozpaczy.

    Odpowiedz
  • czes(2010-08-26 12:31) Zgłoś naruszenie 00

    Przy okazji tego wydarzenia Tusk zapowiedział zmianę zasad waloryzacji emerytur z procentowej na kwotową. To jest ewidentny skandal i oszustwo. Nikt bowiem nie będzie miał możliwości sprawdzenia ile pieniędzy w rzeczywistości poszło na rewaloryzację a ile na łatanie dziury budżetowej , którą spowodowali rządzący nieudacznicy. Drugim skandalem jest obłudne działanie na rzecz oszukanych przez solidarniściowe rządy niskokwalifikowanych robotników będacych na niskich obecnie emeryturach. To taka oszukańcza "premia" za doprowadzenie do władzy obecnej solidarnościowej olgarchii przez tych z "równymi żoładkami", niezależnie od wkładu ich pracy i wysokości płaconych składek do ZUS. Dostaną po kilkadziesiąt złotych więcej, kosztem tych którzy wieloletnią pracą, wysokimi kwalifikacjami, wykształceniem, a zatem tych z wyższymi poborami, którzy płacili o wiele wyższe składki do ZUS. To jest po prostu komunistyczny skandal, który zamierzają spowodować
    populistyczni nieudacznnicy udający liberałów. Jeżeli ten numer przejdzie to
    jedenaście osób, na które mam wpływ, już nigdy nie zagłosuje na PO, ani tym bardziej na Tuska - to oszuści!

    Odpowiedz
  • OB(2010-08-26 12:50) Zgłoś naruszenie 00

    W Niemczech emeryci maja waloryzowane emerytury wedlug wskaznika wynagrodzen i sa traktowani jak ludzie.
    W Polsce jakies niebywale oszolomstwa sa wciaz wymyslane. Emeryci nie powinni pozwolic sobie na takie niegodne traktowanie i powinny w tej walce o godnosc pomoc im w tym ich dziec

    Odpowiedz
  • Uczestnik -OFE (rocznik 1956)(2010-08-26 12:51) Zgłoś naruszenie 00

    A co z tymi "nabranymi" uczestnikami OFE, co mają aktualnie 5,6 lat jeszcze do emerytury (K/60).Przecież nikt już im nie odda tak wysokich prowizji pobieranych przez OFE. Dlaczego nie pozwoli się chocaż im wyjść z OFE!.
    Dlaczego skazano tylko roczniki kobiet od 1954.

    Odpowiedz
  • der56(2010-08-26 13:01) Zgłoś naruszenie 00

    Żałosny spektakl PR dla gawiedzi !!! Nic się nie zmieni więc po co te lamenty.

    Czy oni myślą ,że większość Polaków to idioci ?
    Apropo a ten Boni to jaką uczelnie kończył ,że jest takim ekspertem od ekonomii.
    Od kiedy to poloniści i socjolodzy są lepsi od specjalistów od ekonomii.
    Wygląda ,że ten pan tylko jest pionkiem a decyzje podejmuje ktoś mądrzejszy.

    Odpowiedz