OFE ostro skrytykowane, ale ocaliły skórę

autor: Grzegorz Osiecki26.08.2010, 03:00; Aktualizacja: 26.08.2010, 11:51

Boni wygrywa w sporze o kształt systemu emerytalnego. Na wczorajszym spotkaniu prezesi PTE wysłuchali ostrych słów premiera, ale uzyskali pewność, że nie ma mowy o wdrożeniu pomysłów minister pracy. Oferta Tuska jest prosta: zgodzicie się na zmniejszenie opłat i prowizji, nie będzie radykalnych zmian.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (31)

  • Polka(2010-12-12 09:57) Zgłoś naruszenie 00

    PSL już nigdy swojego głosu nie oddam na was dałam się nabrać ostatni raz.!!!

    Odpowiedz
  • Bilobil(2010-11-21 22:43) Zgłoś naruszenie 00

    Afera OFE to 1000 afer Rywina! OFE powinno zostać znacjonalizowane, a jego twórcy ponieść konsekwencje swojej "radosnej twórczości".
    Istnienie OFE zagraża bezpieczeństwu państwa. Zabiera władzę demokratycznie wybranym strukturom, a oddaje ją oligarchii OFE! OFE są sprzeczne z konstytucją RP!
    Niech do wszystkich wreszcie dotrze, że OFE zarządzają kasą porównywalną z dochodami budżetu państwa! To ponad 200 mld zł, i co roku rośnie o kolejne 25 mld. Za 10 - 15 lat, będzie to więcej niż dochody budżetu państwa. OFE mogą w jednej chwili wywrócić całą polską gospodarkę. Już obecnie OFE mogłyby mieć znacznie większy wpływ na polską gospodarkę, niż min Pawlak i Rostowski razem wzięci!
    Obecnie OFE posiadają 100mld Obligacji Skarbowych Emerytalnych, oprocentowanych 5% rocznie. Nas, podatników kosztuje to 5mld zł. Zastanawiałem się, skąd minister Rostowski weźmie tą kasę. Eureka! Okazuje się, że podwyżka podatku VAT o jeden procent ma przynieść dochód 5 -5,5mld zł. Czyli minister Rostowski znalazł!

    Odpowiedz
  • Bilobil(2010-11-21 22:15) Zgłoś naruszenie 00

    Minister-członek Rady Ministrów, Michał Boni, w dniu 10-11-2010 na komisji trójstronnej oświadczył, " że wg wyliczeń jego zespołu za 26 lat emerytura z OFE może być nawet dwa razy większa niż emerytura z ZUS" koniec cytatu. Niestety, raport ten nigdzie nie został opublikowany.
    W dniu dzisiejszym, 21-11-2010, min Boni oswiadczył PAP :"Proste wyliczenia pokazują, że dług publiczny, związany z OFE, z przyszłością systemu emerytalnego, będzie o 25 pkt. proc. niższy od zakładanego przez ZUS i ministra finansów, co oznacza podwyższenie całego długu publicznego najwyżej o 65 proc., a nie o 90 proc." - wyjaśnił Boni. "Dlatego będą zabiegał, by to rzetelnie policzyć, a nie tylko straszyć obywateli" - dodał. -koniec cytatu.
    Pojawiają się dwie wątpliwości:
    1. Co właściwie policzył zespół ekspertów ministra Boniego przed 10-11, skoro teraz minister obiecuje, że będzie zabiegał o "rzetelne policzenie"?
    2. Dług publiczny wynosi obecnie około 750mld złotych. Wzrost "tylko" o 65%, to i tak wzrost o 500mld zł! Czy naprawdę Rząd chce takiego wzrostu długu publicznego?

    Odpowiedz
  • omcemeryt(2010-09-15 11:24) Zgłoś naruszenie 00

    OFE to klasyka w łamaniu KONSTYTUCJI RP !
    Każdy ma prawo do dysponowania własnością. Wpłata na OFE i ZUS to NASZE pieniądze !

    Odpowiedz
  • real 1953(2010-08-27 18:49) Zgłoś naruszenie 00

    Donald zrobił cyrk. Całe te przedstawienie doskonale obrazuje to , że pogubił sie biedaczek w tym rządzeniu.Po prostu sie do tego nie nadaje, może lepiej by było aby wrócił do malowania kominów.
    Dlaczego OFE maja inaczej funkcjonować i dbac o interesy swoich klientów , kiedy politycy stworzyli im takie warunki że moga bez zadnego wysiłku robić kasę.Pokażcie mi takich którzy mogąc legalnie zarobić dużą kasę bez wysiłku i ryzyka nie skorzystaja z takiej gratki.
    Byliby idiotami gdyby nie korzystali z takiej okazji jaka w rzeczy samej stworzyli im politycy , a dzisiaj starają się odwrócić uwagę że to oni sa sprawcami tej idiotycznej sytuacji.

    Odpowiedz
  • normalny(2010-08-27 08:09) Zgłoś naruszenie 00

    Obudził się Chmielewski jak mu pół tyłka zgorzało (po 10 latach),
    Jeżeli likwidacja OFE - to Trybunał dla Buzka reformatora, kosztowne i nie trafione, o czym wiedzieli normalni, ale dało to możliwości wyprowadzenia dużej kasy dla nielicznych, są ustawieni do końca tego systemu partiokracji.
    szkolnictwo produkcja mg zarządzania, oraz kierunków zbędnych, likwidacja techników i zawodówek i co obecnie przywracanie tego co było. szkoda czasu na wyliczanie.

    Odpowiedz
  • ini(2010-08-26 23:22) Zgłoś naruszenie 00

    Rozmowa Pana Premiera z szefami OFE byla potrzebna.

    Odpowiedz
  • 44(2010-08-26 18:46) Zgłoś naruszenie 00

    Cieszy mnie to, że pomysły Fedak idą do kosza.- brawo Boni
    Martwi, ze do Rosji i Białorusi tak blisko nie tylko geograficznie.

    Odpowiedz
  • Wojciech c(2010-08-26 16:26) Zgłoś naruszenie 00

    OFE są powołane niezgodnie z Konstytucją i obowiązującym prawem - do tych oszukańczych instytucji przymuszono bezprawnie ludzi opłacających składki i nakazano płacić firmom prywatnym podatek - bo czym jest jak nie podatkiem opłata za to że ktoś obraca ich kapitałem a zyski w całości przeznacza dla siebie. TO WYJATKOWE ŁAJDACTWO RZĄDZACYCH i powinien ich ocenić TRYBUNAŁ STANU I PROKURATOR.

    Odpowiedz
  • Realista(2010-08-26 15:36) Zgłoś naruszenie 00

    Tak lansowana Waloryzacja Kwotowa to kolejne oszustwo.

    Ten, co pracował krótko i płacił mało np. krusowicze 70 zł miesięcznie dostanie podwyżkę.

    A cała reszta może liczyć na figę z makiem.
    Ale cóż ludek liczy na cuda no to dostanie
    Ha ha

    Odpowiedz
  • przyszły emeryt(2010-08-26 14:43) Zgłoś naruszenie 00

    To ja proponuje przeczytać ten artykuł:
    "Kotecki: OFE – nie stać nas na taki gadżet"
    Były takie zarzuty, że nie przywróciliśmy wyższej składki rentowej albo że nie podwyższyliśmy od razu o więcej tego VAT. Rząd jest cały czas pod silną presją. Nadal nic nie rozwiązano, więc musimy myśleć o tym co dalej. To nie jest tak, że ogłoszono plan i rząd pojechał na wakacje, bo problem się skończył - mówi Ludwik Kotecki, wiceminister finansów.
    http://www.obserwatorfinansowy.pl/2010/08/24/kotecki-ofe-nie-stac-nas-na-taki-gadzet/

    Odpowiedz
  • der56(2010-08-26 13:01) Zgłoś naruszenie 00

    Żałosny spektakl PR dla gawiedzi !!! Nic się nie zmieni więc po co te lamenty.

    Czy oni myślą ,że większość Polaków to idioci ?
    Apropo a ten Boni to jaką uczelnie kończył ,że jest takim ekspertem od ekonomii.
    Od kiedy to poloniści i socjolodzy są lepsi od specjalistów od ekonomii.
    Wygląda ,że ten pan tylko jest pionkiem a decyzje podejmuje ktoś mądrzejszy.

    Odpowiedz
  • Uczestnik -OFE (rocznik 1956)(2010-08-26 12:51) Zgłoś naruszenie 00

    A co z tymi "nabranymi" uczestnikami OFE, co mają aktualnie 5,6 lat jeszcze do emerytury (K/60).Przecież nikt już im nie odda tak wysokich prowizji pobieranych przez OFE. Dlaczego nie pozwoli się chocaż im wyjść z OFE!.
    Dlaczego skazano tylko roczniki kobiet od 1954.

    Odpowiedz
  • OB(2010-08-26 12:50) Zgłoś naruszenie 00

    W Niemczech emeryci maja waloryzowane emerytury wedlug wskaznika wynagrodzen i sa traktowani jak ludzie.
    W Polsce jakies niebywale oszolomstwa sa wciaz wymyslane. Emeryci nie powinni pozwolic sobie na takie niegodne traktowanie i powinny w tej walce o godnosc pomoc im w tym ich dziec

    Odpowiedz
  • czes(2010-08-26 12:31) Zgłoś naruszenie 00

    Przy okazji tego wydarzenia Tusk zapowiedział zmianę zasad waloryzacji emerytur z procentowej na kwotową. To jest ewidentny skandal i oszustwo. Nikt bowiem nie będzie miał możliwości sprawdzenia ile pieniędzy w rzeczywistości poszło na rewaloryzację a ile na łatanie dziury budżetowej , którą spowodowali rządzący nieudacznicy. Drugim skandalem jest obłudne działanie na rzecz oszukanych przez solidarniściowe rządy niskokwalifikowanych robotników będacych na niskich obecnie emeryturach. To taka oszukańcza "premia" za doprowadzenie do władzy obecnej solidarnościowej olgarchii przez tych z "równymi żoładkami", niezależnie od wkładu ich pracy i wysokości płaconych składek do ZUS. Dostaną po kilkadziesiąt złotych więcej, kosztem tych którzy wieloletnią pracą, wysokimi kwalifikacjami, wykształceniem, a zatem tych z wyższymi poborami, którzy płacili o wiele wyższe składki do ZUS. To jest po prostu komunistyczny skandal, który zamierzają spowodować
    populistyczni nieudacznnicy udający liberałów. Jeżeli ten numer przejdzie to
    jedenaście osób, na które mam wpływ, już nigdy nie zagłosuje na PO, ani tym bardziej na Tuska - to oszuści!

    Odpowiedz
  • filologini(2010-08-26 12:18) Zgłoś naruszenie 00

    Żałosny Tusk. Że też tolerujemy tych wszystkich badziewiastych polityków, którzy z Polski zrobili obraz nędzy i rozpaczy.

    Odpowiedz
  • antoś(2010-08-26 10:58) Zgłoś naruszenie 00

    kto kogo naśladuje Tusk Putina czy Putin Tuska ? taka sama propaganda- dobry tusku pogroził paluszkiem i przyszli emeryci już sie cieszą tylko o ile dozyją.

    Odpowiedz
  • taka jest prawda.(2010-08-26 10:04) Zgłoś naruszenie 00

    Ja młody i wykrztałcony członek PO chcem wyrazić swoje uwielbienie dla pana Tuska i całej jego ekipy za to, rze majonc ukończonom POdstawuwke moge ruwnierz uchodzić za intelektualiste i mieć swuj wkład w walke z kaczyzmem. POniewarz jestem notorycznie bezrobotny całymi dniami wypisuje swoje celne ówagi na temat rząduf nieudolnych kaczystów, kturzy som zakałą karzdego POlaka i te ich rządy jurz mie denerwujom i mojom mame też.I rzeby marycha wkońcu POtaniała i była do kupienia w supermarkecie. i rzeby kondony nie spadywały,boto terz wina tyh pżeklentyh kaczoruw,i mmie to pżeskadza óprawiać polityke miłości kturom nasz premier ogłosił. hyba troche błendów zrobiłem, ale ja dopiro do wieczorowej podstawowej sie zapisałem, toterz jeszcze taki wykrztałcony niejestem. Dla ciebie kochany Premieże, obiecuje robic 3 klasy w jeden rok i zaraz potem zapisać sie do PEŁO,i jakim takim ministrem jak Nowak albo i Chlebowski zostać.

    Odpowiedz
  • Jan(2010-08-26 09:31) Zgłoś naruszenie 00

    Panie Premierze Tusk , to co pan robi to jest śmieszne nie dba pan o społeczeństwo o naród OFE powinny być całkowicie zlikwidowane lub spoleczeństwo powinno mieć wybór czy należeć do ZUS czy do OFE pomysł pani minister Fedak jest bardo dobry wielka szkoda że słucha pan tylko Boni , który broni tylko interesów prrywaty (obcych) PSL powinno panu postawić ultimatum i wyjść z kolicji . Panie Premierze Pan ma służyć polakom,narodowi a nie odwrotnie oto wszyscy walczyliśmy. Szkoda tylko że na pana głosowałem. Myślę że jeszcze zmieni pan zdanie będzie pan projektem Fedak czyli za społeczenstwem (narodem)

    Odpowiedz
  • taka jest prawda.(2010-08-26 09:29) Zgłoś naruszenie 00

    prawda jest taka ze PO będzie rządziło laty i żadne żlamdanie nie pomogą bo na dziś nie ma alternatywy.
    PIS SIĘ SKOMPROMITOWAŁO SLD ZA SŁABE.

    Odpowiedz