Tusk: nie będzie swobody wyboru między OFE a ZUS-em

25.08.2010, 10:27; Aktualizacja: 25.08.2010, 16:11

Premier Donald Tusk powiedział podczas spotkania z szefami OFE, że gdyby przyszli emeryci mieli swobodny wybór między ZUS-em a funduszami, to mimo złej reputacji ZUS-u, system emerytalny w części OFE by nie przetrwał.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (28)

  • qwerty(2010-08-29 00:36) Zgłoś naruszenie 00

    ci co zdecydowali sie na OFE stracili znacznie więcej niż gdyby składki były w Zus - w ZUS była większa waloryzacja. Druga sprawa to ta, że przy wypłacie emerytury znów będą nam potrącać opłatę (o czym nam nie powiedziano gdy zapisywaliśmy się się do OFE) - jeszcze nie wiadomo w jakiej wysokości, Trzecia sprawa to fakt, że raz wyliczona emerytura w OFE nie podlega waloryzacji, czyli jeżeli za pierwszą emeryturę kupisz sobie np. 300 l. benzyny to po 20 latach może 5 l.

    Odpowiedz
  • Adam(2010-08-26 21:05) Zgłoś naruszenie 00

    Jeśli chodzi o różnice pomiędzy I a II filarem czyli ZUS a OFE to po pierwsze ZUS (Zakład Utylizacji Szmalu) pieniądze tylko traci, zgodze się, że II filar też na tym zarabia ale dany fundusz który wybierzemy obraca tymi pieniędzmi i zarabia na własne utrzymanie, administracje itp w przeciwieństwie do ZUSu,
    druga sprawa również bardzo ważna to, że pieniądze w OFE są dziedziczne czyli jak nam umrze bliska osoba u której na umowie jesteśmy uposażeni to 50% tej sumy dostaniemy do ręki a drugie 50% na własne konto OFEa nie jak w ZUSie po 30 latach płacenia składek 6 tyś :(

    Odpowiedz
  • Ada(2010-08-25 17:24) Zgłoś naruszenie 00

    jakimi małymi kroczkami, zlikwidować to co niedobre czli OFE, wolę decywować i wybierać sama co dla mnie lepsze, dołożyli - zmusili do pracy o 5 lat - nie dali wyboru, nie zwalać na niż demograficzny, skałki nie wpływają bo ludzie nie mają pracy i nie mają za co żyć. Emerytura powinna dotyczyć wszystkich Polaków po przepracowaniu 35/40 lat pracy.

    Odpowiedz
  • Realista(2010-08-25 16:11) Zgłoś naruszenie 00

    Waloryzacja kwotowa to kolejne oszustwo.
    Ci, co pracowali krótko i płacili niskie składki np. Krusowicze 70 zł miesięcznie dostaną podwyżkę.
    A cała reszta figę z makiem
    Ale cóż ludek woli cuda no to będzie miał kolejne cuda

    Odpowiedz
  • sylwek Gdynia(2010-08-25 15:27) Zgłoś naruszenie 00

    waloryzacja kwotowa-NAJWIĘKSZA OBŁUDA TUSKA

    Odpowiedz
  • bezpartyjny i niezalezny(2010-08-25 15:06) Zgłoś naruszenie 00

    co za brednie znow opowiada premier tego rzadu, jakie on przedstawil propozycje..zadne, zachowuje sie jak Putin, od wzywania na dywanik, to nie czas KC, zal bierze jak sie patrzy na Tuska , jak kreci , jak miesza , jak na innych zwala to czego nie robi, co to za cyrk przedstawil dzisiaj za pomocą mediow..my polacy oczkujemy aby media byly rozumne i zastanawiam sie czy im zalezy na rozwoju Polski.dlaczego nikt dzisiaj nie z agresji ale z prawdy i rzetelnosci rzadu nie pytal Tuska o ZuS, ktory juz pozycza ..albo o 3 lata powrotow do raju mlodych polakow z rodzinami , obiecana praca i powroty, wtedy beda skladki..jezeli sie wyborco nie obudzisz to nie placz w przyszlosci, bo ci ani Kutz, ani Wajda , ani Nałęcz nie doda, bo jak slyszy sie te brednie, niekompetencje Tuska i jego rzadu to szok..tylko puste gadanie ruganie innych, a sami co, zadnych pomyslow, rozwiazan, to tak zly i niekompetentny rzad, a kazdy wystep w mediach kogokolwiek z PO swiadczy o poziomie wiedzy dna, tearz Olszewski mowi ze PO czeka na propozycje OFE , a co robi rzad i Tusk, ktorego wyborcy nabici w balon wybrali do rzadzenia krajem za nasze podatki...sluchajac dzisiaj Tuska znow potwierdzil ze pogadza i nie liczy sie z nikim , ani z wyborcami, bo nie obchodzi go co mowia o nim inni, a szkoda..bo nie sztuka kupowac sondaze PO, bo nikt przy zdrowych zmyslach nie jest slepy czego nie robi a wciaz zadluza, a na co?, ten rzad kraj...teraz juz Tusk dzisiaj mowi o zabraniu rewaloryzacji..a co zabral sobie, swoim kolesiom, leza drogi, autostrady, ale Rosół w spolce EURO2-12pl dalej kase bierze , na 70pracownikow , 35 to sami dyrektorzy z kasą bez ograniczenia ustawy kominowej, media czy tak wam brak charakteru, ze tego nie widzicie co robi tuskolandia, nie pytacie, nie rozliczacie, czy brak wam wiedzy, czyi nteligencji...oby za pozno sie polak nie obudzil..3 lata oszolomstwa obludy i klamstw, a teraz bedzie ciagle zabieranie najubozszym, podwyzki nieustanne..oby PO zylo sie przy korytku...do reszty skócą polakow i beda wmawiac wojnę PIS u z nimi..jedyna nadzieja w opozycji , prawda jest gorzka ale PiS nie klamie...

    Odpowiedz
  • obywatel(2010-08-25 15:04) Zgłoś naruszenie 00

    ...wiesz co Olek ?? kaczorek jest na urlopie...jedz do niego i podawaj mu herbatkę do stołu...będzie lepszy pożytek niż Twoje złośliwe komentarze pełne jadu jak i wypowiedzi Twojego ulubieńca...wszyscy jesteście skażeni tą samą chorobą...niestety !!!

    Odpowiedz
  • olek(2010-08-25 14:46) Zgłoś naruszenie 00

    Biedni emeryci myślą że łaski boże można kupić za pieniądze.

    Odpowiedz
  • A co Rudy taki wypomadowany?(2010-08-25 14:45) Zgłoś naruszenie 00

    Remont generalny w MAC-u mu robili.

    Odpowiedz
  • olek(2010-08-25 14:44) Zgłoś naruszenie 00

    Każda podwyżka emerytur to zysk dla kościoła.

    Odpowiedz
  • OB(2010-08-25 14:40) Zgłoś naruszenie 00

    Panie Premierze, waloryzacja rent i emerytur ma byc procentowa a nie kwotowa. Rencistom i emerytom z niskimi swiadczeniami nalezy, obok waloryzacj procentowej, dodatkowo przyznac odpowiednia kwote podwyzszajaca ich swiadczenia.

    Odpowiedz
  • Janeczek(2010-08-25 14:34) Zgłoś naruszenie 00

    Gdyby uwzględnić dotychczasowe „osiągnięcia” OFE za ostatnie 10 lat i przyjąć założenie
    że każdy kto dziś należy do OFE zarabia 120% średniej krajowej i takie zarobki będzie miał przez 45 lat i od takich zarobków będzie odprowadzał co miesiąc składkę, to przechodząc na emeryturę otrzyma świadczenie w granicach 25% miesięcznego wynagrodzenia - i to tylko, gdy zdarzy się cud !
    Może ktoś tu napisze ile przez 10 lat wszystkie OFE zarobiły dla „swoich klientów” a ile wzięły sobie za zarządzanie ?

    Odpowiedz
  • Jadwiga Oczkowska Kraków(2010-08-25 14:31) Zgłoś naruszenie 00

    WALORYZACJA KWOTOWA
    Tusk jesteś skończony nikt nie uwierzy w twoje intencje,poza Związkiem Radzieckim nigdzie w cywilizowanym świecie nie podwyzsza się tak emki jak ty proponujesz.
    Zreformuj Konkordat 8 mld,takie biedne państwo a tyle kosztuje umowa z Watykanem,
    urzednicy państwowi-za twoich rządów rozrost administracji jest imponujący,największy od 90 roku,a przecież komputery,internet,wi-fi to przyśpiesza prace i optymalizuje wykorzystanie pracownika,no ale trzeba wierchuszce dać zatrudnienie,slużby specjalne,KRUS po co tam jest duży elektorat.

    Jeżeli tak ci jest bliski los emeryta to zwolnij ich z płacenia podatku dochodowego,w Niemczech się śmieją,że polacy od świadczeń socjalnych płacą podatki.
    Proszę ogranicz wydatki poprzez redukcje zatrudnienia,obciażenia dla pracodawców a nie sięgaj do marnych kieszeni polskiego emeryta.
    Równo w tym kraju to już było a jak wyszło-wiadomo.Ale cóż może wiedzieć historyk po studiach zaocznych.
    Pozdrawiam

    Odpowiedz
  • OB(2010-08-25 14:12) Zgłoś naruszenie 00

    Czemu zostalo zorganizowane spotkanie pod nieobecnosc Pani Minister Pracy?

    Odpowiedz
  • ala56(2010-08-25 13:54) Zgłoś naruszenie 00

    Po co premierowi ten teatr ? Prosta odpowiedź WYBORY. Od 20-stu lat z okładem ci sami ludzie reformują systemy, zmieniają partie i zajmowane stołki. Nie wiem na co mamy liczyć, na pewno nie na ich zdolności ale niestety naiwnych u nas jak widać nie brak i znów "geniusze" dorwą się do koryta.

    Odpowiedz
  • ala56(2010-08-25 13:46) Zgłoś naruszenie 00

    Przecież te reformy to dzieło tych samych ludzi, od ponad 20-stu lat obsiadają stołki w sejmie i wymieniają się przy korycie. Po co premierowi ten teatr? Przecież to proste, WYBORY. A potem znów ta sama gadka, szuflady pełne ustaw i.t.d a głupich u nas nie brak jak widać.

    Odpowiedz
  • proste jak drut(2010-08-25 13:44) Zgłoś naruszenie 00

    spoko PO BĘDZIE JESZCZE DŁUGO RZĄDZIŁO W POLSCE, TYM CO SIĘ NIE PODOBA WYPIE..LAĆ DO KIMA Z KOREI PÓŁNOCNEJ.

    Odpowiedz
  • I tak wszyscy skończą na garnuszku Państwa(2010-08-25 13:29) Zgłoś naruszenie 00

    Bo w OFE głównym składnikiem tzw. aktywów są obligacje czyli dług zadłużonego po uszy Państwa.

    Tak czy inaczej to Państwo bedzie musiało zdobyć środki na ich wykup - czyli de facto sfinansować te przyszłe emerytury.

    Odpowiedz
  • bulba - Dziękujemy Łaskawco ! !(2010-08-25 13:24) Zgłoś naruszenie 00

    Pośrała się bieda ,a teraz płacze !

    Odpowiedz
  • dbdbd(2010-08-25 13:17) Zgłoś naruszenie 00

    Zaprotestuj przeciwko podwyżce podatku VAT - jutro, w czwartek 26 sierpnia pod Pałacem Prezydenckim o godz. 18.00.

    http://korespondent.pl/index.php?x=artykul_r1&id=8277
    http://www.facebook.com/event.php?eid=108002162589774

    Odpowiedz