Znikną papierowe recepty

autor: Sylwia Czubkowska25.08.2010, 03:00; Aktualizacja: 25.08.2010, 13:52

Zamiast ton papierowych druczków niewyraźnie wypełnianych przez lekarzy recepty wypełniane w komputerze. I tam też odczytane przez aptekarzy. Pod koniec tego roku przetestowany zostanie prototyp e-recepty.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (21)

  • jh(2010-11-02 17:30) Zgłoś naruszenie 00

    Korzystam z prywatnej służby zdrowia i od conajmniej 2 lat lekarze posługują się receptami drukowanymi a także elektroniczną kartotekę. W internecie mogę sprawdzić przepisane mi leki i ponownie je zamówić. Mam też wgląd w wyniki badań a także mogę umówić się na wizytę
    Wiem że dotyczy to prywatnej służby zdrowia - wiem też jednak że wielu lekarzy przyjmującyhc w tej prywatnej klinice pracuje też w zwykłych przychodniach czy szpitalach. Chyba jednak przesadzacie...
    Może w ten sposób pozbędziemy sie stetryczałych lekarzy którzy zaniechali swojego rozwoju po ukończeniu studiów...

    Odpowiedz
  • em(2010-08-31 16:10) Zgłoś naruszenie 00

    No tak jak prądu zabraknie to dopiero będzie ,ktos wykorkuje jak się doczeka na ten lek...

    Odpowiedz
  • umba umba(2010-08-28 13:14) Zgłoś naruszenie 00

    hahaha, alem się uśmiała jak norka !!! Przecież w Polsze , gdzie my jesteśmy 100 lat za czarnymi , coś takiego nie przejdzie !!! Marzenie idiotów !

    Odpowiedz
  • AWE(2010-08-27 10:15) Zgłoś naruszenie 00

    do 16: pomysł chyba nie za bardzo ja obecnie przyjmuję 16 różnych lekarstw więc co miesiąc miałabym 16 recept ???

    Odpowiedz
  • Alek(2010-08-25 18:07) Zgłoś naruszenie 00

    Nareszcie cos robia pozytecznego,to duze oszczednosci,a pacjent zadowolony oby jak najszybciej.

    Odpowiedz
  • guzik(2010-08-25 15:18) Zgłoś naruszenie 00

    przy tak radykalnej innowacji można wypisywać na każdy lek oddzielną receptę, co likwiduje problem z jej modyfikacją, a zamówienia kierować od razu do apteki internetowej (oby tylko pacjęt dożył do otrzymania lekarstw)

    Odpowiedz
  • zenek(2010-08-25 14:08) Zgłoś naruszenie 00

    to bedzie taki sam sukces jak wprowadzony przez NFZ do obowiązkowego stosowania system informatyczny służący do wypełniania i ewidencjonowania wniosków na leczenie sanatoryjne
    czyli całkowita klapa i niechęć lekarzy do korzystania w obecnych warunkach organizacyjnych

    Odpowiedz
  • rydzykant(2010-08-25 13:35) Zgłoś naruszenie 00

    Ech...przed wojną to mieli dobrze-komputerów nie było,a teraz zachciało im się postępu...

    Odpowiedz
  • elżbieta(2010-08-25 13:18) Zgłoś naruszenie 00

    Mój kot ma takie recepty od roku.Popieram w całej rozciągłości,pod warunkiem że to będzie dobry program.Tylko że np w mojej przychodni komputery są jak na razie w rejestracji.W gabinetach nie ma.Będzie to trochę kosztowało przychodnie państwowe.Ciekawe czy NFZ lub MZ pomyślało też i o tym.

    Odpowiedz
  • błazen(2010-08-25 12:10) Zgłoś naruszenie 00

    Po co wydawać tyle kasy, niech lekarze nauczą się czytelnie pisać i problem z głowy.

    Odpowiedz
  • Marzenia ściętej głowy.(2010-08-25 12:10) Zgłoś naruszenie 00

    Wszędzie jest to możliwe, ale nie w Polsce, gdzie rządzi ciemnota i tępota polityczna, banda cwaniaków i wszelkiej maści element przestępczy.

    Odpowiedz
  • amis(2010-08-25 11:28) Zgłoś naruszenie 00

    "Dzięki rewolucji cyfrowej w polskiej służbie zdrowia mają zniknąć problemy z kolejkami do lekarzy i z nieczytelnymi receptami"
    Z nieczytelnymi i lewymi receptami zapewne tak, ale nie widzę związku z kolejkami. To, że zapisy do wielu lekarzy specjalistów robione są na przyszły rok nie wynika z braku e-recepty czy innych innowacji cyfrowych, ale z faktu, że NFZ kontraktuje mniej świadczeń niż wynikał z potrzeb.

    Odpowiedz
  • Co wy sobie myślicie(2010-08-25 10:24) Zgłoś naruszenie 00

    Do pesymistów - lekarze już dawno wypisują recepty na komputerze, tyle, że je drukują, lekarz to nie analfabeta!!!

    Odpowiedz
  • ed(2010-08-25 10:22) Zgłoś naruszenie 00

    Nareszcie!!!

    Odpowiedz
  • dida(2010-08-25 09:21) Zgłoś naruszenie 00

    Pilniejsze wydaje się uregulowanie elektronicznej informacji o prawie pacjenta do korzystania ze świadczeń zdrowotnych, zwłaszcza teraz po likwidacji legitymacji ubezpieczeniowych (na razie jeszcze honorowane są te wydane przed 1.01.2010).

    Odpowiedz
  • k(2010-08-25 09:09) Zgłoś naruszenie 00

    "A co do komputera u lekarza - jakoś sobie nie wyobrażam, by lekarz "wklepywał" nazwy leków w komputer... albo żeby szukał mojej "kartoteki" w systemie i sprawdzał jakie leki były mi przepisane... mmm coś mi się wydaje, że to spalony pomysł."- mój lekarz rodzinny ma kartoteki w systemie od 2009 roku , recepty także drukuje wypisując je wcześniej w aplikacji i jakoś jest bez problemu, recepta czytelna aptekarz niema wątpliwości co konował nabazgrał więc chyba się mylisz "polk".

    Odpowiedz
  • Mój pies ma to od 10 lat(2010-08-25 09:08) Zgłoś naruszenie 00

    Jest to banalnie prosty system dzięki któremu będzie widać jak na dłoni kto ciągnie lewiznę, wypisuje "promowane" leki lub lek nie ma związku z jego chorobą.
    Wszyscy będa lepiej rozliczalni i system się łatwiej uszczelni.

    Odpowiedz
  • Ja(2010-08-25 08:52) Zgłoś naruszenie 00

    "Dzięki rewolucji cyfrowej w polskiej służbie zdrowia mają zniknąć problemy z kolejkami do lekarzy i z nieczytelnymi receptami" - pobożne życzenia czy zaklinanie rzeczywistości

    Odpowiedz
  • nietrafiony pomysł(2010-08-25 07:58) Zgłoś naruszenie 00

    przez te komputery w aptekach coraz więcej się traci czasu. Kiedy ich nie było, dawało się receptę, pani szła po lek, wydawała lek, zapłata i tyle. A teraz, musi wystukać na klawiaturze lek - sprawdzić czy jest dostępny, idzie na zaplecze, przynosi lek, "pika" czytnikiem, podaje cene, przyjmuje pieniądze, wydaje reszty.

    A co do komputera u lekarza - jakoś sobie nie wyobrażam, by lekarz "wklepywał" nazwy leków w komputer... albo żeby szukał mojej "kartoteki" w systemie i sprawdzał jakie leki były mi przepisane... mmm coś mi się wydaje, że to spalony pomysł...

    a jeszcze jedno.. " Szwecji prace nad wprowadzeniem e-recept trwały już od 1983 roku." - interesujące - to wtedy był juz tak rozwinięty Internet?

    Odpowiedz
  • polk(2010-08-25 07:44) Zgłoś naruszenie 00

    Komoputeryzacja miała spowodować polepszenie. A JEST CORAZ GORZEJ!!!

    Odpowiedz