Rząd zdecydował o przesunięciu 7,5 mld zł z Funduszu Rezerwy Demograficznej do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu. Chodzi o uzupełnienie funduszu emerytalnego i zapewnienie wypłaty bieżących emerytur.

Rząd wydał we wtorek rozporządzenie w sprawie wykorzystania w 2010 r. środków Funduszu Rezerwy Demograficznej na uzupełnienie niedoboru funduszu emerytalnego, wynikającego z przyczyn demograficznych.

CIR podkreśliło w komunikacie, że od wielu lat rośnie liczba Polaków przechodzących na emeryturę, a spada liczba osób pracujących, czyli odprowadzających składki emerytalne.

"Aby wypłaty emerytur przebiegały bez zakłóceń, środki powinny trafić do FUS we wrześniu br., bo w tym miesiącu będzie on dysponował kwotą dotacji wynoszącą 3,2 mld zł. To rozwiązanie obniży dług Skarbu Państwa i dług FUS oraz zmniejszy potrzeby pożyczkowe państwa" - wyjaśniło CIR.

Fundusz Rezerwy Demograficznej został utworzony w 2002 r. Z pieniędzy w nim zgromadzonych mają być finansowane niedobory środków w FUS.

W połowie sierpnia FRD dysponował środkami w wysokości ponad 12,7 mld zł. "Jeśli w tym roku trafi do niego 9,5 mld zł z prywatyzacji, to pod koniec 2010 r. na jego koncie powinno być 13,3 mld zł" - czytamy w komunikacie CIR.