Stopa bezrobocia w lipcu wyniosła 11,4 proc. wobec 11,6 proc. w czerwcu - poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu lipca wyniosła 1 mln 812,8 tys. osób i była niższa niż przed miesiącem o 31,1 tys. osób, czyli o 1,7 proc. W stosunku do liczby bezrobotnych zarejestrowanych przed rokiem liczba ta była wyższa o 136,7 tys. osób.

Najwyższe bezrobocie utrzymywało się nadal w województwach: warmińsko-mazurskim (18,1 proc.), zachodnio-pomorskim (15,2 proc.), kujawsko-pomorskim (14,8 proc.), lubuskim (14,6 proc.) oraz podkarpackim (14,5 proc.). Najniższe było w województwach: wielkopolskim (8,6 proc.), mazowieckim (9 proc.), śląskim (9,2 proc.) oraz małopolskim (9,5 proc.).

Z danych GUS na koniec lipca 2010 r. wynika, że do urzędów pracy w ciągu miesiąca zgłosiło się 242,4 tys. osób poszukujących zatrudnienia, czyli o 29,2 tys. więcej niż w czerwcu 2010 r. i o 21,7 tys. mniej niż przed rokiem.

W lipcu pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 90,4 tys. ofert pracy

GUS podał, że na koniec lipca 451 zakładów pracy zadeklarowało zwolnienie w najbliższym czasie 44,9 tys. pracowników, w tym z sektora publicznego 26,2 tys. osób. Przed rokiem były to odpowiednio 479 zakłady oraz 30,5 tys. pracowników, w tym z sektora publicznego 5,4 tys. osób.

W lipcu br. pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 90,4 tys. ofert pracy (przed miesiącem 90,8 tys., przed rokiem 79,8 tys.).

Urząd poinformował ponadto, że stopa bezrobocia liczona wg Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) wyniosła w drugim kwartale 9,5 proc. wobec 10,6 proc. w pierwszym kwartale.

Współczynnik aktywności zawodowej wyniósł w drugim kwartale 55,7 proc. wobec 55,2 proc. kwartał wcześniej, natomiast wskaźnik zatrudnienia wyniósł 50,4 proc. wobec 49,4 proc.



GUS: Sprzedaż detaliczna w VII wzrosła o 3,9 proc. w ujęciu rocznym

Sprzedaż detaliczna w lipcu wzrosła o 3,9 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2009 roku, po wzroście o 6,4 proc. w czerwcu w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 3,2 proc. - poinformował we wtorek GUS.

Sprzedaż detaliczna realnie wzrosła w lipcu o 2,4 proc. w ujęciu rocznym.

Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że sprzedaż detaliczna w lipcu w ujęciu miesięcznym wzrosła średnio o 3,3 proc., a w ujęciu rocznym wzrosła o 4,2 proc.

Obroty w handlu detalicznym w lipcu 2010 r. wzrosły z kolei o 5,1 proc. w ujęciu rocznym, po wzroście w czerwcu po korekcie o 6,8 proc. w ujęciu rocznym.

Sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw handlowych wzrosła w lipcu o 11,0 proc. w ujęciu rocznym, po wzroście w czerwcu o 14,0 proc., a w ujęciu miesięcznym spadła o 0,3 proc.

GUS: Nowe zamówienia w przemyśle w lipcu wzrosły o 13,6 proc.

Nowe zamówienia w przemyśle w Polsce wzrosły w lipcu w ujęciu rocznym o 13,6 proc., po wzroście o 20,5 proc. w czerwcu - podał Główny Urząd Statystyczny.

W ujęciu miesięcznym zamówienia wzrosły o 6,1 proc. w porównaniu ze spadkiem o 1,0 proc. w czerwcu.

Wskaźnik nowych zamówień w przemyśle pokazuje rozwój popytu na wyroby i usługi. Służy on do oceny przyszłej produkcji.

Urząd poinformował ponadto, że wydajność pracy w przemyśle w okresie styczeń-lipiec była o 12,3 proc. wyższa niż w analogicznym okresie 2009 roku przy mniejszym o 1,7 proc. zatrudnieniu i wzroście przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto o 4,3 proc.

GUS: rośnie sprzedaż usług transportowych

Sprzedaż usług transportowych w lipcu wzrosła ogółem o 10,1 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2009 r. - wynika z informacji Głównego Urzędu Statystycznego.

W ubiegłym miesiącu przewieziono w sumie 35,2 mln ton ładunków, o 8,8 proc. więcej niż rok wcześniej.

W transporcie kolejowym sprzedaż usług wzrosła o 7,6 proc. - do 18,3 mln ton ładunków. Wzrosła również sprzedaż usług w transporcie samochodowym - o 15,6 proc. W lipcu firmy transportowe przewiozły samochodami 11,2 mln ton ładunków. Z kolei rurociągami przetłoczono 4,7 mln ton ropy i produktów naftowych, czyli o 8,7 proc. więcej niż przed rokiem.

W ubiegłym miesiącu wzrosły też o 21,8 proc. przeładunki w portach morskich. W sumie było to 5,1 mln ton ładunków.

"W sierpniu br. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji transport i gospodarka magazynowa jest ujemny, choć nieco lepszy niż w lipcu br. Mimo popytu utrzymującego się na poziomie z poprzedniego miesiąca, przedsiębiorcy sygnalizują spadek sprzedaży usług i nieznaczne pogorszenie sytuacji finansowej" - podał GUS.

"Skala planowanych zwolnień pracowników pozostaje na poziomie sprzed miesiąca. Prognozowany jest niewielki wzrost cen usług transportowych" - napisano w raporcie.



GUS: W sierpniu pogorszenie nastrojów konsumentów

W sierpniu nastąpiło pogorszenie nastrojów konsumenckich, wskaźnik BWUK syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, zmniejszył się w stosunku do lipca o 4,5 pkt proc. do -16,0 pkt proc. - podał GUS.

Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, w sierpniu zmniejszył się o 6,3 pkt proc. i ukształtował się na poziomie -22,6 pkt proc.

"Zanotowane w sierpniu 2010 r. niekorzystne zmiany w koniunkturze konsumenckiej były wynikiem różnokierunkowych zmian głównych czynników determinujących nastroje konsumenckie. W badanym miesiącu odnotowano dalszą poprawę ocen dokonywania dalszych zakupów dla gospodarstw domowych w obecnych warunkach ekonomicznych oraz oczekiwanych możliwości zaoszczędzenia pieniędzy. Nie zmienił się poziom ocen dotyczących zaistniałych zmian w sytuacji finansowej gospodarstw domowych, za to znacząco pogorszyły się oceny przewidywanych zmian w sytuacji finansowej gospodarstw domowych, oceny zaistniałych i przewidywania zmian w sytuacji gospodarczej kraju oraz kierunkach przewidywanych zmian w poziomie bezrobocia" - napisano w komentarzu.