Stworzenie osobie niepełnosprawnej odpowiednich warunków do pracy wymaga zwiększonych nakładów po stronie pracodawcy. Szczególne przywileje pracownicze, jak dodatkowa przerwa, dodatkowy urlop, generują kolejne koszty. Wyrównaniu szans tej grupy osób na rynku pracy służy system wsparcia zatrudnienia.
W myśl art. 69 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej osobom niepełnosprawnym władze publiczne udzielają pomocy w zabezpieczeniu egzystencji, przysposobieniu do pracy oraz komunikacji społecznej.
Podstawowym aktem prawnym regulującym kwestie związane z rehabilitacją osób niepełnosprawnych, w tym instrumenty pomocy państwa w sferze zatrudniania tych osób, jest ustawa z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (dalej: ustawa).

Pomoc dla wszystkich pracodawców

Niektóre dodatkowe formy wsparcia przewidziane w ustawie w równym stopniu przysługują pracodawcom z tzw. otwartego rynku pracy i posiadającym status zakładu pracy chronionej.
Należą do nich:
pomoc w postaci zwrotu kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej,
pomoc na przystosowanie stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych,
● pomoc na zatrudnienie asystenta osoby niepełnosprawnej,
● pomoc na szkolenia.
To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji dowiesz się więcej na temat:

Określenia kosztów kwalifikowanych

Realizacji zawartej umowy

Niedotrzymania warunków umowy

Zwrotu wydatków na adaptację stanowisk

Kiedy przysługuje refundacja

Sposobu realizacji umowy

Maksymalnej wysokości pomocy

To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji poznasz odpowiedzi na powyższe pytania. Zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Zatrudnienie osób niepełnosprawnych: Można wystąpić o zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy.

Dozwolona pomoc w zależności od rodzaju szkolenia i typu przedsiębiorstwa / DGP