Od stycznia pacjent może płacić za wezwanie karetki

autor: Dominika Sikora19.08.2010, 03:00

Ministerstwo Zdrowia nie przygotowało na czas nowelizacji przepisów o ratownictwie medycznym. Jeżeli nic się nie zmieni do 31 grudnia tego roku w nowym roku pacjent zapłaci za wezwanie karetki.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (20)

  • RM(2010-09-02 21:16) Zgłoś naruszenie 00

    cyt. "teoretycznie powinno przyjechać do wezwania bo z reguły są to zabiegi ratujace zycie lub zdrowie"

    niestety realia są całkiem inne - zazwyczaj są to wyjazdy bo komuś się nie chce pójść do apteki po proszki p/bólowe lub do lekarza rodzinnego - ot takie "medyczne taxi"

    Odpowiedz
  • zenonniezkition(2010-08-19 17:36) Zgłoś naruszenie 00

    Ustawy mają być przygotowywane na czas. Macie zaległości - to znaczy że nie wolno Wam iść na urlop. Jesteście bandą nieudaczników i co gorsze - śmierdzących leniów. Ale co Was obchodzą problemy obywateli. Chcieli zmiany ustroju, to niech poczują tego smak. Nie tak to miało wyglądać. Jesteście rakiem naszych organizmów. Należy Was tępić stosownymi w przypadku raka metodami. Gdzie Ci ludzie którzy z byle powodu potrafili się postawić. Boimy się że amerykanie zrobią w Polsce Irak? Przecież wyraźnie widać, że obiecaną "Wolność i Demokrację" ktoś pomylił z Niewolnictwem. Każdy dzień przynosi nowe dowody tej szalonej pomyłki. Niczego dobrego PO was nie oczekuję. Jesteście skończonymi draniami - sługusami UNII i USA. Jakim prawem ma być w Polsce dobrze, kiedy tu wykształceni wyjeżdżają za pracą na zachód przyczyniając się do jego rozwoju. Ciągły brak kadr i już przestałem liczyć, ile razy to słyszałem. Jeszcze trochę, a pracę i płacę będą mieli tylko Ci, którzy nic nie wytwarzają - Politycy. Tak będzie tylko do momentu, aż ktoś nas nie przejmie - tyle że bez balastu którym my jesteśmy. Problemu nie będzie - wystarczą dwie dobrze i selektywnie wywołane epidemie.

    Odpowiedz
  • bardzo słabe serce(2010-08-19 16:18) Zgłoś naruszenie 00

    Ludzie nie są głupi,lenistwo jest przejawem mądrości.Płacę w każdym miejscu pracy składkę zdrowotną.To nie przeszkadza NFZ.Mnie przeszkadza opłata za karetkę ,naturalnie uzasadnioną.

    Odpowiedz
  • do 16(2010-08-19 14:29) Zgłoś naruszenie 00

    co ty glupku z PO piszesz?
    Przytomny jestes?

    Odpowiedz
  • iko(2010-08-19 14:19) Zgłoś naruszenie 00

    Pani Minister zdrowia ma racje.

    Rosjanie przekazali dokumenty wiec w polskiej polityce chyba wszystko bedzie oki. Rosja wiec dotrzymala slowa jak zapowiadala.

    Odpowiedz
  • taka jest prawda(2010-08-19 14:09) Zgłoś naruszenie 00

    i co kundle z PO.. tak miało być?
    Tak chcecie rzadzić?

    Odpowiedz
  • opłata wynika z błedu rządu Tuska(2010-08-19 13:02) Zgłoś naruszenie 00

    Wszyscy zapłacimy za błąd rządu. Bo resort zdrowia nie zdążył przygotować na czas przepisów o ratownictwie medycznym. Bez nich NFZ nie może podpisać umów ze stacjami pogotowia. To oznacza, że trzeba będzie zapłacić za każde wezwanie karetki

    Odpowiedz
  • kolo(2010-08-19 12:54) Zgłoś naruszenie 00

    Do 10: AB nie chrzań !!! Państwo przymusowo zabiera mi składkę na zdrowotne - więc kolego nie za darmo !!! Brakuje kasy?? Zwolnić cieci z NFZ - 50% jak mało to i więcej !!! Co do rozwiązania - wprowadzić przymus ubezbieczenia zdrowotnego ale z możliwością wyboru ubezbieczyciela - tak jak np. w Reichu lub Angli. Zaraz się skończy głupota NFZ z panią Minister na czele !!!

    Odpowiedz
  • taka jest prawda(2010-08-19 12:50) Zgłoś naruszenie 00

    o dziekujemy ci PO za te cuda!!!

    Odpowiedz
  • shaqu(2010-08-19 12:35) Zgłoś naruszenie 00

    Poproszę moją przymusowo płaconą składkę na zdrowie.
    Sam wiem lepiej gdzie i jak się ubezpieczyć, żeby nie mieć problemów. Mamy demokracje, ludzie to nie są głupie krowy!

    Odpowiedz
  • AB(2010-08-19 12:23) Zgłoś naruszenie 00

    Wiele osób chciałoby mieć wszystko za darmo (oczywiście Pogotowie też).
    Wystarczy odrobina zastanowienia - przecież bezpłatne Pogotowie to realne zagrożenie zdrowia i życia dla dla osób którzy są w krytycznej sytuacji.
    Pogotowie do nich nie przyjedzie . Pogotowie będzie z wizytą u pacjentów którym nie chce się lub nie opłaca się iść lub dojechać do lekarza rodzinnego.
    Kiedy ludzie zmądrzeją?

    Odpowiedz
  • cba(2010-08-19 10:43) Zgłoś naruszenie 00

    nawet gdyby nie było umowy pogotowie teoretycznie powinno przyjechać do wezwania bo z reguły są to zabiegi ratujace zycie lub zdrowie, to że nfz ogłosi konkursy w grudniu to dowód słabości organizacyjnej państwa - pomimo że problem nie jest nowy

    Odpowiedz
  • sabina(2010-08-19 09:33) Zgłoś naruszenie 00

    Bzdurny artykuł. NFZ i tak ogłosi konkursydopiero w grudniu, gdyż ratownictwo medyczne finansowane jest z dotacji wojewody. A kwota dotacji bedzie znana w GRUDNIU. W związku z tym nowlizacja bądź jej brak do października nie ma zadnego znaczenia.
    Ale temat chwyta, mozna ponarzekać. I przedw wszystkich wyciagnąc z szafy upiora: ludzie umierający na ulicy bo za karetki każą płacić. i nabierja się na to ludzie żyjący w kraju, gdzie praktycznie każdy ma darmowe leczenie, nieważne czy pracuje czy sie obija.

    Odpowiedz
  • ale to już było -(2010-08-19 09:15) Zgłoś naruszenie 00

    CUDA?

    Odpowiedz
  • baca(2010-08-19 09:10) Zgłoś naruszenie 00

    FT: Polski rząd zaoszczędzi na nieboszczykach " „Financial Times” ,17.08.2010

    Za polskie problemy budżetowe mogą zapłacić nawet zmarli –

    To jest właśnie myślenie na poziomie "jednokomórkowca". To nie państwo daje na pogrzeb, tylko to są pieniądze które każdy wpłacał za siebie do ZUS po to żeby nie traktowali Go po śmierci jak psa.
    -To jest rodzaj polisy ubezpieczeniowej, a nie żadna łaska rządzących!

    Odpowiedz
  • KLL(2010-08-19 08:54) Zgłoś naruszenie 00

    Powinna byc częściowa odpłatnosc za wezwania karetek do domów ,bo wielu ludziom nie chce się pofatygować do przychodni.Wygoda ludzka przechodzi już wszelkie wyobrażenia.Cwaniactwo w wykorzystywaniu Pog.Rat. pod pretekstem banalnych dolegliwości jest przeogromne.

    Odpowiedz
  • ejże hola(2010-08-19 07:34) Zgłoś naruszenie 00

    A KTO OD PRZYSZŁEGO ROKU ZAPŁACI JAK WEZWIE KARETKĘ DO LEŻĄCEGO NA ULICY?

    Jak pijak niech płaci. Ale w pozostałych przypadkach nie powinno się nawet rozważać takich możliwości.

    Drugą sprawą jest ten cały NFZ. To jakieś państwo w państwie? Przecież my płacimy na tą instytucję. Jeżeli brakuje pieniędzy to niech nie refunduje leków, na które ludzi stać, nawet jeżeli będą trochę droższe a daje pieniądze na to co jest niezbędne - czyli ratowanie życia i przywracanie do zdrowia i sprawności.

    Odpowiedz
  • Irena Anna(2010-08-19 07:15) Zgłoś naruszenie 00

    Przestańcie robić z ludzi idiotów. Skoro NFZ bierze pieniądze to przeciętnego obywatela nie interesuje kto, kiedy i z kim zawrze umowę. Skoro NFZ nie radzi sobie z problemem to widocznie zatrudnia nieodpowiednich ludzi na odpowiedzialnych stanowiskach. Przerzucanie kosztów na ludzi korzystających z pomocy pogotowia to absurd.

    Odpowiedz
  • hawk(2010-08-19 06:57) Zgłoś naruszenie 00

    Mamy wspaniałą panią minister zdrowia,ze wspaniałym zespołem.

    Odpowiedz
  • wanda(2010-08-19 06:15) Zgłoś naruszenie 00

    ZACZYNA ROBIĆ SIĘ W POLSCE DOM WARIATÓW- BO KTO O ZDROWYCH ZMYSŁACH ODWAŻY SIĘ ZAWIADOMIĆ POGOTOWIE. NICH LEKARZE RODZINNI STOJĄ NA DYŻURACH W POGOTOWIU. BO PŁACIĆ NIE BĘDĘ NIE PO TO PŁACĘ SKŁADKĘ ZDROWOTNĄ ABY POGOTOWIE MNIE OBCIĄŻAŁO KOSZTAMI.POGOTOWIE MA RATOWAĆ A NIE LICZYĆ KOSZTY CZY MAJĄ PODPISANY KONTRAKT CZY NIE. CO TO OBCHODZI PACJENTA?

    Odpowiedz