30 tys. nauczycieli straci w tym roku zatrudnienie

autor: Artur Radwan13.08.2010, 03:00; Aktualizacja: 13.08.2010, 08:30

Od września tygodniowy czas pracy nauczycieli zwiększy się o kolejną godzinę. Związki alarmują: spowoduje to zwolnienie 20 – 30 tys. pracowników. Ale zyskają na tym gminy.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (113)

  • Adi(2010-08-14 16:33) Zgłoś naruszenie 00

    W szkole jest tak fajowo, tak super, że młodzi nauczyciele pchają się drzwiami i oknami. Szkoła ma - w myśl wszelkich zaleceń, przede wszystkim wychowywać. To zapraszam czcigodnych mądrali, którzy ukończyli szkołę lat temu kilkanaście, by zechcieli zajrzeć do gimnazjów. Panu minister opowiada dyrdymały, miałem możliwość podziwiać jej brak poglądów na funkcjonowanie szkoły. Podsuwane jej przez dyrektorów mądrości natychmiast cmokiersko podchwytuje i mlaska z zadowoleniem. Widziałem przerażonych młodych nauczycieli, którzy odpływali ze szkoły, kiedy okazało się, że nie mogą znieść sytuacji, w których są poniżani, lekceważeni i wyszydzani. I nie piszcie tylko, że to były niedojdy. Nie, to byli zaangażowani ludzie, którzy zetknęli się z rzeczywistością polskiej szkoły publicznej.

    Odpowiedz
  • dawid(2010-08-13 23:49) Zgłoś naruszenie 00

    Nauczyciele powinni pracować 40h tygodniowo jak normalni ludzie. Pisząc 40 godzin mam na myśli tyle godzin przepracowanych z uczniami, a nie jakieś sprawdzanie kartkówek w domu. Jak się nie podoba to zmieńcie zawód. W końcu i tak macie bardzo długie wakacje i ferie zimowe.

    Odpowiedz
  • filologini(2010-08-15 15:13) Zgłoś naruszenie 00

    Ala - jesteś głupią, wulgarną babą o pustym łbie. Do takich jak Ty kulturalne słownictwo nie dociera. Gdyby taki matoły miały w szkole uczyć albo mieć studia prawnicze to byłby chyba koniec świata. Ty chyba pracujesz jako babcia klozetowa wydająca papier toaletowy raz na lewo, raz na prawo i na tym Twój kontakt z prawem się kończy. Tobie dać komputer z internetem do ręki to zupełnie tak, jak małpie brzytwę.

    Odpowiedz
  • xyz(2010-08-15 14:24) Zgłoś naruszenie 00

    Do "ali":
    Niikt nie daje Pani prawa do obrażania innych!
    Z całym szacunkiem, ale nie ma Pani pojęcia o pracy nauczycieli.
    Dobry nauczyciel kształci się przez całe życie, bo świat nie stoi w miejscu.
    Należy indywidualizować proces nauczania, dotrzeć do każdego ucznia,
    zainteresować go, aktywizować, itd.
    Prawdziwy nauczyciel powinien zawsze przygotowywać się do zajęć
    i nie licytuje się z drugim, co do wykonywanej pracy.

    Odpowiedz
  • ala(2010-08-15 11:58) Zgłoś naruszenie 00

    DO 86 MATURĘ ZDAWAŁAM W TECHNIKUM MECHANICZNYM NA WSI DOSTAŁAM SIĘ BEZ EGZAMINU BO OTRZYMAŁAM INDEKS ZA PRACĘ MATURALNĄ. GŁUPKU JEDEN JESTEM BABĄ TAK NAJJAŚNIEJ CI NAPISZĘ. NIE FACETEM OPRÓCZ TEGO UCZYŁAM RYSUNKU TECHNICZNEGO MATOLE. NAUKA ZAWODU TO NIE UCZENIE W PODSTAWÓWCE CZY OGÓLNIAKU. JESTEŚ MATOŁEM ZA NASZE PODATKI. JAK CAŁY CZAS UCZYSZ TEGO SAMEGO PRZEDMIOTU TO DO CZEGO SIĘ PRZYGOTOWUJESZ > JAK RAZ NAUCZYŁEŚ SIĘ PACIERZA TO TEŻ SIĘ DO NIEGO PRZYGOTOWUJESZ. MATOŁY OBIBOKI TO JEST TERAZ ŚWIADECTWO SZKOŁY . NIE DZIWIĘ SIĘ ŻE DOSTAJECIE W MORDĘ NA LEKCJACH OD MAŁOLATÓW.

    Odpowiedz
  • KSP(2010-08-15 08:17) Zgłoś naruszenie 00

    Nauczyciel zawodu za czasów komuny to zupełnie co innego niż nauczyciel obecnie.Ja pracuję w zawodzie od 1992, a mój chrzestny jest na emeryturze, a pracował wcześniej jako nauczyciel i często mówi,że jest zaszokowany tym co ja muszę robić, a co nie jest związane z nauczanie tylko z marketingiem, statystyka, terapia itp.

    A Onet Caps Lock Ala wyjaśniła niechcący swoje buractwo i totalny brak kultury. wychodzi na to,że to facet po 50, dość mało lotny, skoro za komuny tylko tokarzem był, studia pewnie zaoczne kosztem wielu umysłowych wyrzeczeń - ledwo kumał. No i czym się zajmuje - windykacjami ( pewnie na inne prawnicze zawody nie był w stanie się załapać z powodu IQ 100) czyli zwykłe ścierwo żerujące na innych ludziach - wulgarne i nie zna się na internetowych zasadach...A ja się łudziłam, że to gimnazjalista, który z głupoty wyrośnie.

    Odpowiedz
  • Ilona(2010-08-15 08:02) Zgłoś naruszenie 00

    a dlaczego godzicie się na tak żenująco niskie (wręcz poniżające) pensje - lekarz po studiach bez specjalizacji zarabia nawet ponad 17 tyś zł. a czy któryś z nauczycieli (nawet ten mający ukończone 2-3 kierunki studiów podypl.) zarabia 1/3 tego??? Obudźcie się i zacznijcie żądać od polityków tego co Wam się należy ale do tego potrzebna jest konsekwencja i solidarność nauczycieli (której powinniście uczyć sie właśnie od lekarzy, którzy gdzieś mieli życie i zdrowie pacjentów i odeszli od łóżek pacjentów i dziś są najlepiej zarabiającą grupą zawodową. Czym różni sie lekarz od nauczyciela ???

    Odpowiedz
  • Malta(2010-08-15 00:23) Zgłoś naruszenie 00

    do ala
    zapraszam do siebie - zobaczysz jak wyglada te 18 godzin tygodniowo!
    Zawsze podkresla sie ilosc godzin dydaktycznych, a pozostale? Nie wyobrazam sobie isc na lekcje bez przygotowania - srednio w tygodniu 12 nowych tematow plus wychowawcze, sprawdziany do przygotowania i sprawdzenia, zadania domowe. Pozostale godziny to konsultacje, dyzury, praca w zespolach, np. opieka nad samorzadem, badanie jakosci szkoly itd.
    Nie wspomonajac o biurokaracji - czyli prowadzeniu dziennika i bezsensownych statystykach, które nikomu nie sa potrzebne, a czasochlonne.
    Spokojnie po podliczniu wychodzi 40 h tygodniowo czyli norma.
    Tak sie sklada, ze systemy edukacyjne Anglii i Niemiec (Francji mniej) sa znane i bardo chcialabym, aby u nas system tak wygladal (warunki pracy, zakres obowiakow i place). Tam nauczyciele zajmuja sie wylacznie dydaktyka.

    Odpowiedz
  • aga(2010-08-15 00:04) Zgłoś naruszenie 00

    O tym jak to niby nauczyciele mają dobrze piszę wyłącznie ludzie, którzy ze szkolnictwem nie mają nic wspólnego. Pracują 40 godzin w tygodniu, z tego 18 godz. przy tablicy. Wszyscy, którzy piszą, że nauczyciel pracuje tylko 18 godzin na tydzień nie mają pojęcia co mówią. Nauczyciele niejednokrotnie pracują więcej niż 40 godz. i nie zostawiają pracy za sobą zaraz po wyjściu ze szkoły. Dlaczego tak wielu ludzi tego nie rozumie? Odnośnie godzin pracy nauczyciela to tyle. I niech mi ktoś powie w jakim innym zawodzie ludzie pracują za darmo? No w jakim? Uważam, że bezprawnym jest nakładanie przez ministerstwo dodatkowej pracy w wymiarze 2 godzin. A oprócz tych 2 godzin de facto dochodzi jeszcze praca papierkowa z nimi związana bo realizację tych godzin trzeba udokumentować, a i jeszcze przygotować się do nich. Pytam się z jakiej racji nauczyciel ma pracować za darmo? To może niech lekarzom, urzędnikom, policjantom, w ogóle wszystkim nakaże ktoś pracować za darmo? Jak wolontariat to wolontariat, niech będzie masowy.

    Odpowiedz
  • km(2010-08-15 12:05) Zgłoś naruszenie 00

    87: ala z IP: 79.163.220.* (2010-08-15 11:58

    Odpowiedz
  • kolo(2010-08-14 00:40) Zgłoś naruszenie 00

    heh Dawid - ależ żaden problem jestem skłonny stać te 40 godzin przy tablicy tylko poproszę abyś zorganizował: przygotowane sali do lekcji np. instalacja stosownego oprogramowania lub sprawdzenie jego stanu, przygotowanie odczynników, wag, szkła laboratotyjnego itd (ja w 40 godzinach czasu nie będę miał), kogoś do sprawdzania prac pisemnych i i testów oraz do ich opracowania (powyżewj 40 godzin tyg są nadgodziny 150% stawki), kogoś podliczenia i opracowania statystyk w dziennikach, kogoś do przygotowania raportów na rady pedagogiczne, kogoś do zebrania z rodzicami. Dodatkowo proszę o dogranie zwydawnictwami przygotowanie dla belfra gotowych konspektów (40 godzin ucze więc konspekty musi ktos zrobić lub 150% stawki godzinowej). Przygotowania dodatkowej kasy na nadgodziny wynikające z rad pedagogicznych (co najmniej 3 w roku po około 3-4 godziny). Zorganizowania gruip uczniów na wakacje i ferie (nie nieda sie przygotowa sali i sprawdzać zaległych prac w wakacje :)). Jeśli to wszytko zrobisz to żaden problem - KAŻDY NAUCZYCIEL CHCIAŁBY TYLKO !!! UCZYĆ !!!

    Odpowiedz
  • MURARZ(2010-08-13 22:48) Zgłoś naruszenie 00

    DO IŻYNIERA,CHYBA OCZY WYBAUSZASTE W SŁUP

    Odpowiedz
  • ROZBAWIONY(2010-08-13 22:45) Zgłoś naruszenie 00

    DO INŻYNIERA,LEPIEJ POSTAWIĆ 2 DOMKI W ROKU I MIĘĆ ROBOTĘ NIŻ PÓŁ ŻYĆIA SIĘ EDUKOWAĆ NO I NA BRUCZEK

    Odpowiedz
  • Helikopter(2010-08-13 22:19) Zgłoś naruszenie 00

    A nauczyciele tak ładnie głosowali na tuska
    uahahaha

    Odpowiedz
  • taka prawda(2010-08-16 06:42) Zgłoś naruszenie 00

    Popieram Ci Alu.
    Zawsze mnie uczono , lepiej zgubić z mądrym , jak z głupim.
    Szkoda Twojego zdrowia.
    Obawiam się , że filogini ominie zwolnienie , i pozostanie w polskiej szkole. A więcej zarobiłaby jako guwentantka na wyspach, z korzyścią dla szkoły.
    Bo z jej komentarzy wynika , że nie bardzo jej widzę jako nauczycielki .
    Po prostu przerost ambicji , nie umie słuchać , co mają do powiedzenia inni, a co mają powiedzieć biedne zgubione dzieciaki , z biednych rodzin , których nie stać na korepetycje z angielskiego.Swoją opracowaną techniką opanowała do perfekcji ,tak manimpuluje , że w końcu sama wierzy , że jest najlepsza w tym co robi.
    Ale mamy bardzo INTELIGENTNYCH nauczycieli którzy w mig łapią , jak można zarobić , żeby się nie przepracować.Mają oczy i uszy i patrzą , po co się wysilać , jak mozna nieustannie narzucać swoje stanowisko, i mieć rację. A rodzice jak nie są z kręgów samorządowych lub nowobogackimi , to g... z nimi ktoś sie liczy, a na dziecku można sobie pofolgować.A jak sie przeciwstawi z powołania nauczyciel , a jest sam , to go zniszczą .
    Jeszcze najlepiej to w kręgu kolesiów ,zrobią nieudacznika z bardzo dobrego nauczyciela, który znajdzie się w tych 30tys do zwolnienia.
    A przetrwają dalej pozoranci, teoretycy , bez praktyki, którym 18 godzin w szkole w tygodniu jest za dużo.
    A nie daj Boże jak ktoś inny ma inne zdanie. Negocjator nawet nie pomoże .
    Ja , ja , ja no i wychodzą JA - JA.
    A my chcemy , żeby nasze dzieci , wnuki uczyli z prawdziwego zdarzenia , i powołania nauczyciele , a przede - wszystkim poszanowania godności i zdania innych osób.

    Odpowiedz
  • filologini(2010-08-13 21:49) Zgłoś naruszenie 00

    PO jest kompletnie nieprzygotowana do rządzenia państwem. Na podwórku oświatowym zupełna klęska. Po dyktatorsko-amatorskich 'reformach' K.Hall trzeba będzie długo odbudowywać polski system edukacji. Teraz pracę stracą nauczyciele, za chwilę następne grupy zawodowe. Trudno nie odnieść wrażenia, że jedynym celem PO jest rozmontowanie państwa przy totalnym braku koncepcji jego odbudowy. No, chyba że tym sposobem jest coś w rodzaju metody naturalnej, czyli skazanie roczników 50-60 na szybką śmierć w wyniku braku pracy i środków do życia, bo humorystycznego programu 50+ nie można traktować poważnie. Gdyby Polacy mieli instynkt samozachowawczy, Tusk i kolesie już dawno staliby przed Trybunałem Stanu. A tak, wciąż jeszcze są amatorzy cudów guru PO. I to podobno w większości, choc z moich rachunków wynika, że rządzących popiera zaledwie 25% społeczeństwa.

    Odpowiedz
  • konkret(2010-08-13 21:42) Zgłoś naruszenie 00

    Najgorzej jak "nogi stołowe" / nie obrażając stołu/ dyskutują o pracy nauczycieli. Wyluzujcie nieuki. Pewna część społeczeństwa jest nieedukacyjna- niestety to te wszystkie mądre głosy o 18 godzinnym tygodniu pracy itd.
    To jest właśnie "wyzwolona" część społeczeństwa której przeszkadza nauczyciel, szkoła, katecheta, kościół i krzyż. Niedługo przyjdzie czas, że zapragniecie tego wszystkiego ale będzie już za późno. "Dajcie Polakom władzę to się sami wyrżną" cyt. znanego sąsiada.

    Odpowiedz
  • raniusz(2010-08-13 21:13) Zgłoś naruszenie 00

    Reformatorskie metody rządzenia P O polegają wyłącznie na zabieraniu jednym i wzamian dawaniu drugim(vide kom. Stefan z poz. lp. 12). Zapominają o sprawiedliwych podziałach wypracowywanych dochodów w wyniku uspawnień koncepcyjnych i oszczędnościowych.

    Odpowiedz
  • filologini(2010-08-13 21:11) Zgłoś naruszenie 00

    Do 63 -renia: Lekcja za darmo - od starej, doświadczonej nauczycielki: Nie mówi się 'sądzący po..', lecz 'sądząc po ...'. Już niedługo będziecie słono płacić za takie porady. Myślę, że na tym ten wątek można zakończyć, bo o dyskusji merytorycznej nie ma w tym przpadku co marzyć.

    Odpowiedz
  • Willy(2010-08-13 20:01) Zgłoś naruszenie 00

    Tak, najlepiej dać jednego nauczyciela na piętro. Pani Reniu, zapraszam na miesiąc pokazania tego na własnym przykładzie. Uczyć trzeba się od każdego. Panią przeszkolą dzieci tak, że weźmie pani każdą inną pracę. I proszę o dyskutowanie nawet na swoim przykładzie, ale bez wulgarnego atakowania osób. Ile razy kto wchodzi i gdzie to jego sprawa, czy ryzyko jak jest nie na wakacjach tylko w pracy. To forum mające na uwadze temat nauczycieli. Nigdzie tam nie jest napisane:po wyzwaniu opluj. Nauczyciele, którzy tu wchodzą, myślą o swojej pracy cały rok. I chcą podyskutować nie o wszywaniu by-passów, albo obiciu facjaty w mordowni na Pradze, tylko o problemach ich dotyczących. Załóżcie sobie spluwaczkę, takie foro pogardy i zacznijcie tam wchodzić. co jak co, ale nigdy nie cieszyłem się, że rozwiązano jakiś zakład pracy i ludzie poszli na bruk.

    Odpowiedz