30 tys. nauczycieli straci w tym roku zatrudnienie

autor: Artur Radwan13.08.2010, 03:00; Aktualizacja: 13.08.2010, 08:30

Od września tygodniowy czas pracy nauczycieli zwiększy się o kolejną godzinę. Związki alarmują: spowoduje to zwolnienie 20 – 30 tys. pracowników. Ale zyskają na tym gminy.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (114)

  • ewa(2010-08-13 07:13) Zgłoś naruszenie 00

    No cóz...przeciez dostana wielka podwyzke...ale o tych godzinach karcianych pewnie niewielu ludzi wie...bo tego sie nie naglasnia.Media moga wiele...

    Odpowiedz
  • autorka(2010-08-13 07:39) Zgłoś naruszenie 00

    Pierwszy raz widzę rzetelnie napisany artykuł w tej sprawie...

    Odpowiedz
  • ROZBAWIONY(2010-08-13 07:48) Zgłoś naruszenie 00

    NO I NA CO TYLEŚĆIE SIĘ KSZTAŁĆILI,MURARZ ZA STAN ZAMKNIENTY BEZ ŚĆIAN,KASUJE ZA DOMECZEK 40 KALI

    Odpowiedz
  • Misiek(2010-08-13 07:49) Zgłoś naruszenie 00

    Zwolnić katechetów !!! Nic pożytecznego nie uczą, a pieniądze biorą.

    Odpowiedz
  • Obserwator(2010-08-13 08:12) Zgłoś naruszenie 00

    Prawidłowo. Mniej dzieci, mniejsze zapotrzebowanie na nauczycieli. Normalne.

    Odpowiedz
  • inżynier(2010-08-13 08:12) Zgłoś naruszenie 00

    Do rozbawionego. A ile tych domeczków ma murarz do postawienia? Daj znać bo chętnie postawię.

    Odpowiedz
  • Saddam(2010-08-13 08:25) Zgłoś naruszenie 00

    Pokażcie mi inny zawód, w którym pracuje się choćby 1 dodatkową godzinę tygodniowo za darmo. W oświacie najmniej poświeca się czasu edukacji, najwięcej - na bezsensowne formalności i papiery! Po co to wszystko, poziom nauki w szkołach w ostatnich latach gwałtownie spadł i tym trzeba się zająć. Za chwilę polska młodzież nie dogoni tej z innych krajów UE, pozostaniem społeczeństwem robotników unijnych.

    Odpowiedz
  • zybi(2010-08-13 09:16) Zgłoś naruszenie 00

    kiedy wreszcie wywalą ze szkół kleryków i te inne osoby prowadzące zajęcia z religii. Tu należy szukać oszczędności.

    Odpowiedz
  • kon(2010-08-13 09:35) Zgłoś naruszenie 00

    Zybi chyba masz cos na sumieniu skoro tak piszesz.

    Odpowiedz
  • ala(2010-08-13 09:36) Zgłoś naruszenie 00

    do Saddam
    w każdej prywatnej firmie pracuje się NIE jedną godzinę tygodniowo za darmo. Pokaż mi inny zawód, w którym pracuje się 18 godzin tygodniowo. Proponuję zasięgnąć informacji, jak wygląda nauka w szkołach w Anglii, we Francji. Może warto się czegoś od nich nauczyć.

    Odpowiedz
  • zola(2010-08-13 09:39) Zgłoś naruszenie 00

    no tak, ale czym oni się przejmują ? Przecież obecny Prezydent obiecał im 30% podwyżki, tak więc czymże jest 2 godziny więcej wobec tak solidnego zastrzyku gotówki jaki obiecali rządzacy

    Odpowiedz
  • Stefan(2010-08-13 09:45) Zgłoś naruszenie 00

    Coś za coś.Chcieli podwyżki,to dostaną,ale kosztem koleżanek i kolegów.

    Odpowiedz
  • ed(2010-08-13 09:53) Zgłoś naruszenie 00

    Brawo Ala!!! Nauczycielom we łbach się poprzewracało!!! 2 miesiące wakacji, święta, 18 no może 22 godz. tygodniowo, niezłe już pensje i tale źle. Całe społeczeństwo pracuje 2x dłużej ma niewiele urlopu i nie zawsze wysokie pensje, mimo wyższego wykształcenia i stażu pracy niemałego. Do tego zwolnić ich nie można???

    Odpowiedz
  • NAUCZYCIELE POWINNI ...(2010-08-13 09:58) Zgłoś naruszenie 00

    ... przebywać w miejscu pracy czyli w szkole przez 40 godzin tygodniowo czyli 8 godzin dziennie, od 7.30 do 15.30. Część czasu to zajęcia z uczniami, część pauzy ale reszta p r a c y to powinno być np. sprawdzanie klasówek czy samokształcenie, a nie tak że po kilku godzinach nauczyciel znika do domu albo zaczyna zajęcia dodatkowe które chce mieć płatne jako nadgodziny.

    Odpowiedz
  • gerga(2010-08-13 10:00) Zgłoś naruszenie 00

    A środowisko nauczycielskie w dalszym ciągu stoi murem za PO nawet jak je w biały dzień okradają. Żenada i totalna głupota.

    Odpowiedz
  • DO Gergi(2010-08-13 10:10) Zgłoś naruszenie 00

    A niby od kiedy to nauczyciele popierają PO? Od zawsze ZNP to lewica, a reszta to PIS

    Odpowiedz
  • vak(2010-08-13 10:11) Zgłoś naruszenie 00

    ... zlikwidować godziny ponadwymiarowe. Maj,a często po 1,5 etatu. Jak myślicie co się składa na średnia nauczycielską pensje.

    Odpowiedz
  • BASIA 1954(2010-08-13 10:14) Zgłoś naruszenie 00

    Nauczyciele przyzwyczaili się już do tego , że są traktowani jako święte krowy. Mają mnóstwo przywilejów których nawet nie zauważają.
    Mają np. możliwość co pewien okres czasu np. do pełno - płatnego rocznego urlopu na poprawienie stanu zdrowia , a to że mają przywilej uprawnień do tzw. emerytur pomostowych traktują jako szykanę ( albowiem jest to tylko namiastka poprzednich przywilejów dot. uprawnień do wcześniejszego od ogółu nabywania uprawnień emerytalnych ). Nie potrafią nawet zauważyć , że pozostałe grupy zawodowe takich uprawnień nie mają. Są grupą niebywale zachłanną i wiecznie nie nasyconą , zawsze będą niezadowoleni i pokrzywdzeni ( w swoim mniemaniu ). Tacy już są , nawet kolejne znaczne podwyżki uposażeń jakie otrzymują w żaden sposób nie hamują ich w obnoszeniu się ze swoimi wydumanymi krzywdami. ICH ZACHOWANIE TO ŻENADA.

    Odpowiedz
  • filologini(2010-08-13 10:29) Zgłoś naruszenie 00

    Do: ala i jej podobnych - wbijcie to sobie do waszych pustych, zawistnych głów, ze nauczyciel od dawien dawna, jak wszyscy inni pracuje 40 i więcej godzin, a 18 godzin stanowią występy przy tablicy. Jak wyglądają systemy edukacyjne w innych krajach, nauczyciele polscy dobrze wiedzą. Artykuł średnio rzetelny, a związki nauczycielskie - beznadziejne. Siedzą w nich ludzie, którzy w szkole nie pracowali od czasów komuny i nic nie wiedzą na temat obecnych warunków pracy. Osobiście, w ostatnich latach udokumentowałam i złożyłam w dyrekcji rozliczenie własnych godzin pracy. Po odjęciu ferii zimowych (na feriach prowadzę nieodpłatne zajęcia plus uczestniczę w dniach otwartych szkoły), wakacji (zaczynają się w drugim tygodniu lipca i kończą w połowie sierpnia), wychodzi mi średnio 43 godziny (60-minutowe - ponieważ pomiędzy 45-minutowymi lekcjami nauczyciele są nadal w pracy i z reguły pełnią dyżury na korytarzu) pracy w tygodniu. Ministerstwo, gdyby chciało, już dawno sporządziłoby wykaz czyności wykonywanych przez nauczyciela i wyliczyłoby średni czas pracy. Tyle tylko, że to by się ministerstwu nie opłaciło, ponieważ runąłby mit 18-godzinnego czasu pracy nauczyciela, na którym politycy całe społeczeństwo od lat żerują. Takiej Ali mogłabym spokojnie wytoczyć proces, który wygrałabym z palcem w nosie, ponieważ mam udokumentowany czas swojej pracy. Jak się tak pisze anonimowo, łatwo jest kłamać, oczerniać, zmyślać. Wystarczy skrzywiona psychika szukająca obiektu dla wyładowania własnych frustracji. A sprzedajne związki nauczycielskie należałoby rozwiązać i założyć nowe, bez komuszych i solidarnościowych powiązań.

    Odpowiedz
  • bogna(2010-08-13 10:50) Zgłoś naruszenie 00

    nie odpowiadają im godziny pracy i płac to odejść z tego zawodu na icch miejsce przyjdą młodzi nauczyciele za mniejsze pieniądze, którzy obecnie są bezrobotni. Wszyscy na tym zyskamy

    Odpowiedz